Πρόβλημα με καυστήρα pellet σε λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44711 από tempes
γεια σας και απο μενα

καινουριος σχετικα στον τομεα αν και οτι χρειαζοταν στον παλιο λεβητα πετρελαιου το εκανα μονος.
ο λεβητας εναn προθερμ παλιος 35000 θερμιδες (περσοριζε μου τον ειπαν τελευταια , η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι σημαινει)

προσαρμοσα εναν ενα καυστηρα πελλετ ferroli mikro p7 στον λεβητα αλλα δυστυχως δεν πετυχε η πατεντα. για καποιο λογο πνιγεται η φλογα .
αυτο το εκανα για να τρεναρω την αλλαγη του λεβητα μερικα χρονια ακομα, αλλα δεν το βλεπω.

αυτες τις μερες κοιταω για τον λεβητα ferroli sfl4 ή sfl5 για να το δουλεψω κυριως με πελλετ και με τον καυστηρα που ηδη εχω.

καλως σας βρηκα
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by tempes.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44722 από rivol

tempes έγραψε: γεια σας και απο μενα

καινουριος σχετικα στον τομεα αν και οτι χρειαζοταν στον παλιο λεβητα πετρελαιου το εκανα μονος.
ο λεβητας εναn προθερμ παλιος 35000 θερμιδες (περσοριζε μου τον ειπαν τελευταια , η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι σημαινει)

προσαρμοσα εναν ενα καυστηρα πελλετ ferroli mikro p7 στον λεβητα αλλα δυστυχως δεν πετυχε η πατεντα. για καποιο λογο πνιγεται η φλογα .
αυτο το εκανα για να τρεναρω την αλλαγη του λεβητα μερικα χρονια ακομα, αλλα δεν το βλεπω.

αυτες τις μερες κοιταω για τον λεβητα ferroli sfl4 ή sfl5 για να το δουλεψω κυριως με πελλετ και με τον καυστηρα που ηδη εχω.

καλως σας βρηκα


Οι λέβητες πετρελαίου δεν είναι κατασκευασμένοι για να καίνε πελλετ και οι πατέντες με αυτούς του καυστήρες μόνο προβλήματα δημιουργούν συν ότι το συχνό καθάρισμα και το μάζεμα της στάχτης γίνεται πολύ δύσκολα και απαιτεί πολύ ώρα σε σχέση με έναν λέβητα πελλετ.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44755 από fotisbasm
[OFF TOPIC MODE ON]

Αληθεια σε λεβητα πελλετ εαν "κουμποσουμε" καυστηρα πετρελαιου θα δουλευει καλα?

[OFF TOPIC MODE OFF]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44757 από Sp4wN
Μεταφορά του θέματος εδώ .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44759 από Sp4wN
Απ όσο ξέρω Φώτη υπάρχουν προβλήματα που θα χρειαστεί να υπερκεράσεις . Προσαρμογή του καυστήρα στον συγκεκριμένο λέβητα , χαμηλότερη αισθητά απόδοση σε σχέση με ολοκληρωμένο σύστημα (λέβητα-καυστήρα)πέλλετ , συλλογή της στάχτης μιάς και δεν έχει προβλεφθεί στους λέβητες πετρελαίου χώρος για στάχτη και τέλος ο καθαρισμός των διαδρομών που θα είναι φαντάζομαι το μεγαλύτερο πρόβλημα .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44762 από fotisbasm

Sp4wN έγραψε: Μεταφορά του θέματος εδώ .


Αχ εσυ moderator μου , πως με προσεχεις!!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ