Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169004 από JimV60
Απαντήθηκε από JimV60 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπέρα και από εμένα. Ευτυχής κάτοχος ενός ferroli p7 από το 2012, με μετατροπή σε λέβητα πετρελαίου, ωστόσο φέτος αντιμετωπίζω το πρώτο μάλλον σοβαρό πρόβλημα.
Προχθές άνοιξα τον λέβητα, καθάρισα το χώρο καύσης, όλα έτοιμα για έναρξη της χρονιάς.
Ωστόσο με το που άνοιξα την ασφάλεια του καυστήρα για να λειτουργήσει, ενώ έγραψε τα γνωστά για να μπει σε φάση αερισμού, ο καυστήρας παρέμενε νεκρός.
Η οθόνη έγραφε 19°c και fh ωστόσο ούτε ανεμιστήρας λειτουργούσε ούτε τίποτα.
Μετά από 3' έβγαλε σφάλμα noCN και πλέον δε μπορούσα να μπω ούτε στο μενού των παραμέτρων σέρβις (έμπαινε και έμενε κολλημένο στο t1 χωρίς να μπορώ να πάω στις άλλες παραμέτρους).
Η κεντρική οθόνη εξακολουθούσε noCN.
Έκλεισα την ασφάλεια, την άνοιξα ξανά, χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα.
Γνωρίζετε κάτι πάνω στο θέμα; Πάω για πλακέτα καινούρια; Ανεμιστήρα; Μοτέρ κινητήρα; Κάτι άλλο; Ειλικρινά έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω, με τρία μικρά παιδιά στο σπίτι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169129 από Rouleman
Απαντήθηκε από Rouleman στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλημερα, πρωτες εντυπωσεις μετα απο 40 μερες λειτουργιας (sfl 4/ P7Ν), χωρις να εχω πειραξει πολλες ρυθμισεις, εκτος του Τ4 απο 8 σε 7, και να καιει στην 3η σκαλα, η καταναλωση με καλο καιρο ξεκινησε με 0,8 σακια την ημερα, και τελευταια που ψυχραινε ο καιρος με εξωτερικες θερμοκρασιες 5-10 βαθμους, φτανω τα 2 τσουβαλια την ημερα, καιω σβαιτσχοφερ, μεχρι στιγμης σε 40 μερες εχω καψει 44 τσουβαλια/660 κιλα. Θερμοκρασια καυσαεριων με το ζορι ανεβαζει 200 βαθμους στην 3η, δοκιμασα και στην 5η, με το ζορι πηγε 230 βαθμους. Τα σπιτια ειναι 2 συνολο περιπου 150 τετραγωνικα, αυτονομα με ημερισια θερμοκρασια 7 με 12 το βραδυ στους 24 βαθμους, και το βραδυ, τα ριχνω στους 18, αλλα το βραδυ δεν πεφτει η θερμοκρασια κατω απο 21 μεσα στα σπιτια. Το πρωι που θα παρει την 1η φορα εμπρος, εχει και την μεγαλυτερη καταναλωση μιας και περνει τα νερα κρυα και κανει καποια ωρα να τα ζεστανει και να ανεβασει θερμοκρασια, σκεφτομαι να βαλω τον λεβητα σε standby λειτουργια να ειναι παντα ζεστος, και το βραδυ να αφηνω τους θερμοστατες στους 22-23 βαθμους, ωστε να γυρναει τα νερα και να μην κρυωνουν στα σωματα, μηπως παει καλυτερα σε καταναλωση. Απο αδυναμια εναυσης Α01 ειχα μερικες φορες, συνηθως στο 1ο αναμμα, και για αυτο εριξα το Τ4, και συνηθως της μερες που βρωμιζε ο λεβητας πριν τον καθαρισω, τον καθαριζω μια φορα την βδομαδα, το τασακι το αδειαζω ανα 3-4 μερες, απο σταχτη εχω καρβουνακια μισα/μισα σκονη, που μαλλον ωφειλεται στην ποιοτητα του πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169154 από georgemp
Απαντήθηκε από georgemp στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπέρα σε ξυλολεβητα με καυστήρα p12 εδώ και λίγες μέρες μου βγάζει συνεχώς Α01 στην έναυση. Έχω μετρήσει πέλλετ γεμίζει το τασάκι ικανοποιητικα, αρπάζει φωτιά αλλά δεν φουντώνει αρκετά και έτσι αργεί το φωτοκύτταρο να καταλάβει την φλόγα και ο καυστήρας σβήνει. Λέτε να φταίει το φωτοκύτταρο;Παρατηρώ όμως ότι δεν έχω έντονη φλόγα στην έναυση. Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169432 από Bildim
Απαντήθηκε από Bildim στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Γειά σου... βρήκες τελικά άκρη;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 4 Μήνες πριν #169434 από Bildim
Απαντήθηκε από Bildim στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

JimV60 έγραψε: Καλησπέρα και από εμένα. Ευτυχής κάτοχος ενός ferroli p7 από το 2012, με μετατροπή σε λέβητα πετρελαίου, ωστόσο φέτος αντιμετωπίζω το πρώτο μάλλον σοβαρό πρόβλημα.
Προχθές άνοιξα τον λέβητα, καθάρισα το χώρο καύσης, όλα έτοιμα για έναρξη της χρονιάς.
Ωστόσο με το που άνοιξα την ασφάλεια του καυστήρα για να λειτουργήσει, ενώ έγραψε τα γνωστά για να μπει σε φάση αερισμού, ο καυστήρας παρέμενε νεκρός.
Η οθόνη έγραφε 19°c και fh ωστόσο ούτε ανεμιστήρας λειτουργούσε ούτε τίποτα.
Μετά από 3' έβγαλε σφάλμα noCN και πλέον δε μπορούσα να μπω ούτε στο μενού των παραμέτρων σέρβις (έμπαινε και έμενε κολλημένο στο t1 χωρίς να μπορώ να πάω στις άλλες παραμέτρους).
Η κεντρική οθόνη εξακολουθούσε noCN.
Έκλεισα την ασφάλεια, την άνοιξα ξανά, χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα.
Γνωρίζετε κάτι πάνω στο θέμα; Πάω για πλακέτα καινούρια; Ανεμιστήρα; Μοτέρ κινητήρα; Κάτι άλλο; Ειλικρινά έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω, με τρία μικρά παιδιά στο σπίτι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

γεια σου τελικά βρήκες άκρη...;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #169965 από damkas
Απαντήθηκε από damkas στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλημέρα παίδες είμαι κάτοχος ενός καυστήρα pellet feroli p7 mikro κ έχω συνεχή προβλήματα με το σφάλμα Α01 δηληδη δουλεύει κάνα 2ωρο ο καυστηρας κ μετά βγάζει αυτό το σφάλμα πατώντας το reset (P) δουλεύει κάνα 2ωρο κ πάλι τα ίδια καμία βοήθεια? Νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό ρίχνει λιγότερο πελλετ κατά την διάρκεια τις λειτουργίας του (χωρίς να είμαι σίγουρος)

Στάλθηκε από το VKY-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ