Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150754 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Για να βγάζει Α01 σημαίνει ότι παρουσιάζεται η βλάβη στην έναυση μήπως στη φλόγα της συντήρησης πρέπει να μειωθεί απο το 3,8 στο 2,5 με αντίστοιχη μείωση του αέρα αλλά κοίτα και τη φλόγα να τδείς άν είναι κιτρινη πρός το άσπρο.
Ίσως το πέλλετ αυτό να έχει οξιά και δρύς που να χρειάζεται λίγο χρόνο περισσότερο.
Δοκίμασε τη 5 σκάλα για αύξηση ισχύος ώστε να ζεσταίνει επαρκ΄λως τα διαμερίσματα.
Αλλα για το ζεστό νερό δεν είπες που βρίσκονται τα μποίλερ στη ταράτσα (είναι ηλιακά) ή στα πατάρια?
Άν βρίσκονται στη ταράτσα τότε χρειάεται χρόνος να ζεσταθούν και αυξημένη κάπως θερμοκρασία.
Άν τα διαμερίσματα κόβουν κάπως γρήγορα απο θερμοστάτη και στο κύκλωμα των σωμάτων είναι συνδεδεμένα τα μποίλερ τότε δεν θα ζεσταθούν καλά τα νερά χρήσης.
Σε αυτή τη περίπτωση το κύκλωμα των μποίλερ πρέπει να γίνει ξεχωριστά και με δικό τους κυκλοφορητή ή βάνα αυτονομίας.
Υπάρχει βέβαια και το εξής στη περίπτωση με κύκλωμα μποίλερ ανεξάρτητο με κυκλοφορητή να συνδεθεί εκτός απο τον υδροστάτη εκκίνησης και δεύτερος σε σειρά που να λειτουργεί ώς υπερθέρμανσης.
Αυτός ο τελευταίος άν επιλεγεί να λειτουργεί στους 55 τότε το νερό του λέβητα θα ζεσταίνει τα μποίλερ καλά και χωρίς να ανάβει τον καυστήρα.
Προηπόθεση τούτου είναι να υπάρχει αυτονομία με θερμοστάτη στα νερά χρήσης , κυκλοφορητής και δυο υδροστάτες.
Σε περίπτωση αυτονομίας με 1 κυκλοφορητή πρέπει να ανοίξης χειροκίνητα τη βάνα αυτονομίας στο μισό.

Οταν λες στη φλογα της συντηρησης, ποια ρυθμιση εννοεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150766 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Το δοκίμασες?
Μειόνωντας τη τ09 στο 2,8 και τον αέρα στο 46 θα΄διαπιστώσεις ότι θα εισέρχεται πιο ομαλά στη κανονική ισχύ και θα ανάβει καλύτερα.
Το τ07 μπορείς να το κανεις 15 δευτ. και να μειώσεις και λίγο αέρα.
Καλή επιτυχία.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150771 από Giovanni
Απαντήθηκε από Giovanni στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπέρα στην παρέα κι από εμένα.
Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας καιρό μα σήμερα (που έχω πρόβλημα) αποφάσισα να κάνω κι εγώ λογαριασμό για να μου δώσετε τα "φώτα σας".
Έχω πάρει εδώ και δυο χρόνια τον λέβητα mavil pecal 35 και τον συνδύασα με τον καυστήρα της Ferroli MikroP7.
Τον τελευταίο μήνα παρατήρησα πως πολύ συχνά μπλοκάρει λόγο του ότι συσσωρεύεται pelet στον σωλήνα τροφοδοσίας (βουλώνει και σταμάτα η λειτουργία).
Να σας αναφέρω επίσης πως πρόσφατα έχω βάλει καινούργια σχάρα και πως ο "ειδικός" που μου έκανε συντήρηση το καλοκαίρι είχα αλλάξει τις παραμέτρους του λέβητα.
Κατά την άποψή σας υπάρχει πιθανότητα να φταίει κάτι από αυτά?
Αυτή είναι η εγκατάστασή μου: prntscr.com/9gfsu4
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150773 από Αποστολος
Αν δεν φταιει το πελλετ (κανε δοκιμη και με αλλη μαρκα)δοκιμασε να ανεβασεις τον αερα σε ολες τις σκαλες.
Το ιδιο προβλημα ειχα και διορθωθηκε,με ενα Βουλγαρικο πελλετ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Giovanni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150776 από Giovanni
Απαντήθηκε από Giovanni στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τώρα που το λες ναι, καίω Βουλγάρικο πελλετ τελευταία ποιότητας Α1
Aυτό: prntscr.com/9ghsi7
Κατά τ' άλλα αν και διάβασα το μανουαλ και προσπάθησα να αλλάξω τις ρυθμίσεις δεν κατάφερα κάτι.
Δεν ξέρω δλδ πως να ανεβάσω τον αέρα κτλ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150778 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Το πέλλετ είναι καλό δε χρειάζεται αλλαγή. Ακόμη και βιομηχανικό μπορεί να κάψει χωρίς το παραμικρό μπλοκάρισμα να μη σου πώ και πυρηνόξυλο άν καθαρίζεις καθημερινά.
Θα πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί P για 10 δευτ. και μετά με το ίδιο κουμπί θα τρέξεις τις παραμέτριυς.
Καταρχήν χρειάζεται ο λέβητας να έχει ελκυσμό και να ξέρεις τη παροχή πέλλετ ανά λεπτό . Χωρίς αυτά θα είναι δύσκολο να σε βοηθήσουμε.
Τώρα άν μέτρησες παροχή περίπου 310 γραμ/λεπτό θα βάλεις τη t03=52 kai t4=9. t06=100 , t07=15 ,t08=52,t09=2,5,Oi άλλες να αλλαξουν κατά 1-2 μονάδες μόνο τα τ11,13,15,17.
Άν θέλεις κάνε και την τ18=1.
Μη ξεχάσεις να ζυγίσεις πέλλετ αλλιώς δεν θα κάνουμε τίποτα. Ζύγισε συνεχόμενα 10 λεπτά και μόνο όταν ο κοχλίας έχει γεμίσει καλά.
Αυτά για την ώρα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Giovanni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ