Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161490 από Valo
Καλησπέρα,
Πρόσφατα πήρα ένα δοχείο αδρανείας το οποίο θα συνδέσω σε ξυλολέβητα . Είναι 1000 λίτρων με έναν επιπλέον εναλλάκτη για μελλοντική χρήση ίσως ηλιοθερμίας.... Απο την μία πλευρά έχει 4 παροχές μιαμιση ίντσας + 3 μισης για αισθητήρια και απο την άλλη πλευρά 3 παροχές μιάμιση ίντσας επίσης , και άλλες 2 μιας ίντσας αυτές του εναλλάκτη. Σκέφτομαι να κάνω την εξής συνδεσμολογία :
1.Ζεστά απο λέβητα προς δοχείο στα 3/4 του δοχείου (απο την μια πλευρά)
2.Επιστροφές δοχείου προς λέβητα , τέρμα κάτω (απο την μια πλευρά)
3.Ζεστά απο δοχείο προς τα σώματα , τέρμα πάνω (απο την άλλη πλευρά)
4.Επιστροφές απο σώματα προς δοχείο , τέρμα κάτω (απο την άλλη πλευρά)
5. Τέρμα πάνω και κάτω θερμόμετρα και στην μέση εμβαπτιζόμενο υδροστάτη
6. Στο ανώτερο σημείο (κορυφή) εξαεριστικό
7. Βάνα για τυχόν άδειασμα και τάπωμα των υπολοίπων παροχών


Είναι σωστή η σκέψη μου ή υπάρχει άλλος ενδεδειγμένος τρόπος?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161493 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
Καλορίζικο, ωραίο δοχείο! Στο 1 έχεις λογο που δεν βάζεις την υποδοχη απο λέβητα σε δοχείο στην κορυφή τερμα επάνω και την βάζει στα 3/4? Θεωρητικά παντα πιστεύω αν το βάλεις στην κορυφή θα πετύχεις καλυτερη εκμετάλλευση και σωστή διαστρωμάτωση νερων με καλες προϋποθέσεις βέβαια παροχης κ θερμοκρασιας και βαζεις την παροχή απο δοχειο προς σώματα στο ιδιο ύψος απο την αλλη πλευρά αφου δεν θα συνδεσεις δευτερο δοχείο σε σειρά.

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161494 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
Ευχαριστώ !! Βασικά ο λόγος που λέω να κάνω αυτήν την σύνδεση είναι γιατί ένας συμφορουμίτης εδώ υδραυλικός ανέφερε οτι πέτυχε την καλύτερη απόδοση με αυτόν τον τρόπο. Ούτως η άλλως το θερμό νερό στο ανώτερο σημείο δεν θα ανέβει.. ?? Δεν ξέρω , σκέψεις κάνω και γιαυτό θέλω τις γνώμες σας. Κατα τα άλλα είμαι πλήρως έτοιμος και έχω πολύ καλές υποδομές στο λεβητοστάσιο μου : Έχω ESBE VTC 512 55c , κυκλοφορητή προς δοχείο Grunfos UPSO 32-65-180 , κυκλοφορητή σωμάτων Grundfos AlphaII 32-60-180 , ρυθμιστή υποπίεσης/ελκυσμού Darco RCR στα 10pa , καμινάδα διπλού τοιχώματος Φ180/230 , UPS καθαρού ημιτόνου και πλήρη αυτοματισμό.
Όπως καταλαβαίνεις μένει μόνο να καταλήξω στο σημείο σύνδεσης του δοχείου....

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161495 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
Ο κυκλοφορητής του λέβητα προς δοχείο , σε ποιά ταχύτητα / ροή πρέπει να ρυθμιστεί ??

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161497 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας

Valo έγραψε: Ο κυκλοφορητής του λέβητα προς δοχείο , σε ποιά ταχύτητα / ροή πρέπει να ρυθμιστεί ??



Μέσα στη σελίδα της esbe αφού έχεις τη 512 δίνει οδηγίες που να ρυθμίσεις τον κυκλοφορητής σου και ποιο μανομετρικό πρέπει να νικήσει αν καταλαβαίνω καλά.
Είναι λίγο στο περίπου?? φαντάζομαι αλλα ειναι ενας μπούσουλας, σου το ανεβασα σε αρχείο αλλά αν εχεις το κουτί της τρίοδης στο εχει μεσα, εγώ έχω εναν wilo top-s 30/7 για την 511 14kvs στην δεύτερη σκάλα που τροφοδοτεί 3 χιλιάρια σε σειρά με στενη παροχή χαλκού φ32 ενω ειμαι για τουλάχιστον φ42 και ιδανικό φ54 και αυτό γιατί ο υδραυλικός ηταν "ειδικός" ενώ ο κατασκευαστής λέει άλλα.. σε μια εγκατάσταση που κόστισε πενταψήφιο νούμερο..
Τώρα θα τον αντικαταστήσω με έναν alpha 2 32/60 που τον βρήκα ευκαιρία για να ρίξω την κατανάλωση του ρεύματος γιατί ο λέβητας θα σβήσει τον Μάιο..
Ο τρόπος που θα επιλέξεις τωρα να κουμπώσεις το buffer τι να πω ισως κανω λαθος? έμενα από λέβητα προς δοχείο είναι από τέρμα επάνω οπως προτείνει και ο κατασκευαστης και η παροχή από δοχείο προς σώματα είναι από την απέναντί του 20 πόντους ποιο κάτω.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: VTC500_981..._lr2.pdf
Μέγεθος αρχείου:1,459 KB

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161498 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
Το έχω το manual της τρίοδης , θα το μελετήσω αν και βλέπω οτι με τον δικό μου κυκλοφορητή γύρω στο ένα κυβικό την ώρα στην πρώτη σκάλα θα είμαι καλά..
Σχετικά με την σύνδεση , εσύ έχεις το αντίθετο απο αυτό που θέλω να κάνω εγώ. Απο χρόνους θέρμανσης του δοχείου πώς πας? Το έχεις μετρήσει?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ