Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161499 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
φέτος έκανα πολλές μετατροπές και βελτίωσα το σύστημα μου όσο μπορούσα γιατί η εγκατάσταση ήταν πνιγμένη, και σπάταλη απο θέμα διαχείρισης νερού ταυτόχρονα, έτσι πέτυχα να καίω 1/3 λιγότερα ξύλα απλά επειδή ειμαι σε βουνό και η εγκατάσταση σε ενα συγκρότημα δυο κτηρίων Παραδοσιακός Ξενώνας-Ταβέρνα δεν το μέτρησα με τα τώρα δεδομένα γιατί ζητάω άμεσα νερό..

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161501 από χρηστος8

Valo έγραψε: Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να κάνω την εξής συνδεσμολογία :
1.Ζεστά απο λέβητα προς δοχείο στα 3/4 του δοχείου (απο την μια πλευρά)
2.Επιστροφές δοχείου προς λέβητα , τέρμα κάτω (απο την μια πλευρά)
3.Ζεστά απο δοχείο προς τα σώματα , τέρμα πάνω (απο την άλλη πλευρά)
4.Επιστροφές απο σώματα προς δοχείο , τέρμα κάτω (απο την άλλη πλευρά)
5. Τέρμα πάνω και κάτω θερμόμετρα και στην μέση εμβαπτιζόμενο υδροστάτη
6. Στο ανώτερο σημείο (κορυφή) εξαεριστικό
7. Βάνα για τυχόν άδειασμα και τάπωμα των υπολοίπων παροχών


Είναι σωστή η σκέψη μου ή υπάρχει άλλος ενδεδειγμένος τρόπος?


valo εισαι αψογος...προχωρα αφοβα.
Στο σημειο εκκενωσης του δοχειου χαμηλα, συνδεσε και το δοχειο διαστολης...100 λιτρα ΔΔ χρειαζεσαι μονο για το αδρανειας + τα υπολοιπα νερα.
Το 1 οντως μπορει να συνδεθει και τερμα ψηλα αν θελεις...εγω οντως το συνδεω στα 3/4...τσεκαρισμενο σε πολλες κατασκευες.
Ο κυκλοφορητης στην πρωτη σκαλα αν εχει 1 κυβικο την ωρα ειναι αρκετο.
Τα αλλα μαλλον τα ξερεις :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161507 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
Χρήστο εσύ μάλλον είσαι άψογος..το δικό σου σχέδιο θέλω να ακολουθήσω που είχες περιγράψει εδω μέσα παλαιότερα :)
Δοχεία διαστολής υπάρχουν 2 των 80 λίτρων =160, φτάνουν με το παραπάνω. Όπως ανέφερα και πρίν , υπάρχουν τα πάντα απο πλευράς εξοπλισμού , θεωρώ είμαι πλήρης σε κάθε εξάρτημα και υποδομή και διαβάζοντάς σε , κάτι με κάνει να θέλω να ακολουθήσω την δική σου διάταξη. Νομίζω πως ότι έχεις πει εδω μέσα είναι πέρα για πέρα ρεαλιστικό και απο μηχανολογικής άποψης αλλά και λόγω της εμπειρίας σου στο επάγγελμα.
Εν τέλει , πως μου προτείνεις να το κουμπώσω το ρημάδι? :
Να το ρίξω τέρμα πάνω και να κερδίσω άμεσα ζεστά νερά σε ταυτόχρονη ζήτηση ή να το βάλω στα 3/4 πετυχαίνοντας κατα την άποψή μου καλύτερη διαστρωμάτωση ?

Ότι πεις θα κάνω .... :P

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161513 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
Χρήστο , ο λόγος που με απασχολεί το σημείο σύνδεσης του δοχείου , είναι γιατί ο λέβητάς μου δεν είναι και κορυφαίος. Είναι ένα ξυλοκάζανο ,με εναλλάκτη 21 κάθετων τούμπο Φ50 και ονομαστική ισχύ 50KW αλλά πραγματικά νομίζω αποδίδει γύρω στα 38-40 KW.
Υπάρχουν σύνολο 20 σώματα , απο 10 σε κάθε σπίτι . Όταn ζητούν τα μισά , ο λέβητας τα τροφοδοτεί και άνετα φτάνει τους 75 βαθμούς εν ροή. Όταν μπαίνουν στο παιχνίδι και τα υπόλοιπα , εκεί κάπως ζορίζεται με θερμοκρασία γύρω στους 60-62 βαθμούς. Τα διαμερίσματα ζεστένονται βέβαια κανονικά και σε χαμηλές εξ. θερμοκρασίες αλλά φοβάμαι πως ίσως το δοχείο τον ξεζουμίσει λόγω όγκου , και αυτό είναι που με απασχολεί κατα το σημείο σύνδεσης του.
Θέλω να πετύχω τον καλύτερο δυνατό χρόνο θέρμανσης όταν τα σώματα ζητούν απο το δοχείο απο εδώ και στο εξής.

Τέλος υπάρχει και μποίλερ 120 λίτρων. Το δοχείο είναι interplast με έναν επιπλέον εναλλάκτη.
Θα ήθελα την βοήθειά σου - ότι άλλο χρειάζεται να ξέρεις , απλά ρώτα με ! :)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162309 από jamiespoursas
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με την συνδεσμολογία λέβητα - δοχείου.
Έχω συνδεδεμένο τον λέβητα με το δοχείο αδράνειας ως εξής:
- παροχή λέβητα προς δοχείο και δοχείο προς σώματα στην ανώτερη θέση 1
- επιστροφή σώματα προς δοχείο και δοχείο προς λέβητα στην κατώτερη θέση 9
(βλ. φωτογραφίες 1 & 2)
Τόσο το εγχειρίδιο του Laddomat όσο και αυτό του λέβητα, έχουν την εξής συνδεσμολογία:
- παροχή λέβητα προς δοχείο στην θέση 1
- παροχή δοχείο προς σώματα στην θέση 2
- επιστροφή σώματα προς δοχείο στην θέση 8
- επιστροφή δοχείο προς λέβητα στην θέση 9
(βλ. εγχειρίδιο Laddomat σελ. 2, 6 & 7)
Μήπως έχω λάθος συνδεσμολογία στην εγκατάσταση μου?
Εάν ακολουθήσω την συνδεσμολογία που προτείνεται παραπάνω, που θα μπει το επάνω θερμόμετρο και που ο υδροστάτης?
Μπορεί να τοποθετηθεί ο υδροστάτης επάνω στον χαλκοσωλήνα (παροχή δοχείο προς σώματα)?
Εάν τοποθετηθεί και δεύτερο δοχείο αδράνειας, αυτό θα συνδεθεί παράλληλα με το πρώτο ή μπορούν να συνδεθούν και σε σειρά μεταξύ τους? Τι είναι καλύτερο?
Κάτι τελευταίο. Το Laddomat που έχω είναι των 72οC. Μέχρι ποια θερμοκρασία μπορώ να κατεβάσω την θερμοστατική του (πχ 66οC) για να φορτίζει καλύτερα το δοχείο χωρίς πολλά off στον ανεμιστήρα του λέβητα, αλλά και χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από τις επιστροφές του δοχείου στον λέβητα?
Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. cloud.tapatalk.com/s/5a50a22f86ff4/Laddomat-21-Manual.pdf

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162315 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Συνδεσμολογία Δοχείου Αδρανείας
Σωστα επελεξεσ τισ συνδεσεισ. Περιτυλιξε με μονωση το δοχειο και στο κυκλωμα δοχειο σωματα μη ξεχασεισ τριοδη η τετραοδη αναμιξησ για μεγιστη οικονομια.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ