Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61130 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
αμα εχει καταναλωση γιατι να πιασει ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61136 από fotistos
Απαντήθηκε από fotistos στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
αν κλεισω τα σωματα δηδ θα πιασει περισοτερους βαθμους οποτε ειναι λογικο ...??απλα πιστευα οτι θα μπορουσε να ανεβασει 70 τουλαχιστον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61145 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

fotistos έγραψε: αν κλεισω τα σωματα δηδ θα πιασει περισοτερους βαθμους οποτε ειναι λογικο ...??απλα πιστευα οτι θα μπορουσε να ανεβασει 70 τουλαχιστον


Kάνε μια δοκιμή με κλειστό τον θερμοστάτη,να μην ζηταει θερμανση το σπιτι και δες ποσο θα ανεβει στο δοχειο η θερμοκρασια..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fotistos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61616 από fotistos
Απαντήθηκε από fotistos στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
εκλεισα τον θερμοστατη ανεβασε μεχρι 67 και αναψε το αλαρμ στον λεβητα...ειναι καλα???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61655 από john747
Απαντήθηκε από john747 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Καλημερα παιδια,
προχθες εγκατεστησα -επιτελους- τον BURNIT ACTIVE 40 KW. Γνωριζοντας οτι ειναι οριακος αναγκαστηκα να βαλω 40 αντι 50 γιατι δε χωρουσε στο λεβητοστασιο και τον εβγαλα εξω μαζι με το δοχειο αδρανειας (η νομοθsια λεει υποχρεωτικα λεβητοστασιο πανω απο 35.000 θερμιδες αν θυμαμαι καλα).
Πολυ προχειρα συμπερασματα για να μη σας ζαλιζω και επειδη αλλου ειναι το θεμα μου
1ον : ειναι μικρος για τα 250 τμ του σπιτιου (αν και οι προδιαγραφες του ειναι μεχρι αυτα τα τμ και εχω καλες μονωσεις , σπιτι στη Β.Ελλαδα).
2ον τα νερα περνανε μεσα απο το λεβητα πετρελaιου και ζεσταινουν και χωριστο μποιλερ 200 λιτρα (που ειχε προβλεφθει να δουλειει μονο με πετρελαιο αρχικα) και διαπιστωνω οτι ο κυκλοφορητης wilo 30/60 ρυθμισμενος στους 50 βαθμους δουλειει ασταματητα και πιθανον να μην επαρκει.
3ον εχω Laddomat που ανοιγει στους 72 βαθμους, εβαλα τα νερα του ξυλολεβητα στους 79 για να ριχνει στο ΔΑ χωρις διακοπες. Το πρωτο βραδυ ζοριστηκε (πρωτο αναμμα στις 10 τη νυχτα) αλλα οταν εκλεισα τους θερμοστατες επιασε το ΔΑ τους 60 σε κανενα 6ωρο(το θερμομετρο στα 3/4 του δοχειου). Το θερμομετρο του δοχειου χαμηλα ειχε τους ιδιους βαθμους αφου το νερο κυκλοφορουσε ασταματητα.
Και σκεφτομαι αντε να αλλαξω τον λεβητα και να παρω μεγαλυτερο και οτι γινει. Αυτο που με προβληματησε πιο πολυ ειναι οτι οταν φορτωσα τον λεβητα στις 12 με ξυλα, εβαλε ο γιος μου 2 χοντρα στις 3 το βραδυ και η θερμοκρασια του ΔΑ επεσε απο τους 60 στους 40. Τραγικα γρηγορα και τραγικα πολυ. Αυτο φανταζομαι οτι δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα αλλα μονο με την ικανοτητα του ΔΑ να κραταει την θερμοκρασια. Εχει 10 εκατοστα μονωση και σιγουρα οτι ειναι εκτεθειμενο σε εξωτερικες θερμοκρασιες παιζει ρολο, αλλα τοση απωλεια ρε παιδια;
Θα κλεισω με τεντες τις 2 πλευρες του χωρου που ειναι ανοιχτες (μια γωνια 6Χ2,5 μετρα και θα δω πως θα παει. Αν δεν κραταει παλι θα αναγκαστω να μην το περναω απο εκει το νερο και θα το πηγαινω κατευθειαν στα σωματα (σε συναρτηση με την αλλαγη λεβητα κτλ). Το δοχειο ειναι απλο χωρις εναλλακτη και ειναι 1000 λιτρα, και δυστυχως προς το παρον αχρηστο.
Α, να μην το ξεχασω μην υπολογισετε οτι τραβουσε νερα απο το δοχειο και συσχετισετε με την απωλεια γιατι μπηκε στον πετρελαιου ενας υδροστατης επαφης στους 45 βαθμους για να ξεκιναει μολις πεσουν τα νερα απο τον ξυλολεβητα (μαζι με αντεπιστροφης), αλλα εγινα καποιο λαθος στη συνδεση (θα διορθωθει σημερα) με αποτελεσμα να μην βλεπει καθολου τον ξυλολεβητα και μολις ζητησει ο θερμοστατης χωρου νερα αναβει καταυθειαν ο πετρελαιου (και χθες το βραδυ δηλ πριν πεσουν τα νερα του δοχειου αδρανειας κατω απο τους 60).
Αυτα και προκαταβολικα συγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα ειναι το πρωτο αναμα και δυστυχως ειχα πολα να πω (αν και ευχομουν να ποσταρω "τον αναψα και ολα ειναι οκ"). :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61755 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Αυτο που με προβληματησε πιο πολυ ειναι οτι οταν φορτωσα τον λεβητα στις 12 με ξυλα, εβαλε ο γιος μου 2 χοντρα στις 3 το βραδυ και η θερμοκρασια του ΔΑ επεσε απο τους 60 στους 40. Τραγικα γρηγορα και τραγικα πολυ. Αυτο φανταζομαι οτι δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα αλλα μονο με την ικανοτητα του ΔΑ να κραταει την θερμοκρασια. Εχει 10 εκατοστα μονωση και σιγουρα οτι ειναι εκτεθειμενο σε εξωτερικες θερμοκρασιες παιζει ρολο, αλλα τοση απωλεια ρε παιδια;
Θα κλεισω με τεντες τις 2 πλευρες του χωρου που ειναι ανοιχτες (μια γωνια 6Χ2,5 μετρα και θα δω πως θα παει. Αν δεν κραταει παλι θα αναγκαστω να μην το περναω απο εκει το νερο και θα το πηγαινω κατευθειαν στα σωματα (σε συναρτηση με την αλλαγη λεβητα κτλ). Το δοχειο ειναι απλο χωρις εναλλακτη και ειναι 1000 λιτρα, και δυστυχως προς το παρον αχρηστο.


Γιάννη το ίδιο συμβαίνει και σε εμενα. Στο κάτω αλλα ζηταει θερμανση το σπιτι. Και το λεβητοστασιο δεν ειναι εκτεθειμενο αλλα σε κλειστο στεγασμένο χωρο. Τι συμβαινει ή εαν αυτο ειναι φυσιολογικό ακομα το ψαχνω και εγω αλλα δεν μπορω στην περιοχη μου να μου εξηγησει τι γινετε και ετσι ψαχνομαι και εγω.
Αλήθεια ποσα γεμισματα κανεις την ημερα;και σε ποια περιοχη εισαι;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pantelis1973.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": john747

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.177 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ