Μετατροπή ξυλολέβητα πυρόλυσης σε pellet

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #170327 από jamiespoursas
Καλησπέρα.
Εχω έναν ξυλολέβητα πυρόλυσης ATMOS DC40SX, ζεσταίνω δύο σπίτια σύνολο 230m2 με 12 περίπου τόνους το χρόνο. Μόνωση σπιτιού μέτρια.
Σκέφτομαι για μετατροπή του σε pellet. Η εταιρεία στην Τσεχία μου απάντησε πως γίνεται και υπάρχει έτοιμο κιτ της ATMOS για την μετατροπή (καυστήρας Α25, κοχλίας, σιλό 500 λίτρα κλπ). Το παραπάνω κιτ κοστίζει 2500€ + επάνω πόρτα 400€ + εργασία. Μου φαίνεται κάπως ακριβή η μετατροπή, την στιγμή που υπάρχουν στην αγορά με τα ίδια χρήματα ή και φθηνότερα έτοιμοι λέβητες πέλλετ.
Ποια θα ήταν η πιο ενδεδειγμένη λύση στην περίπτωση μου?

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 4 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #170328 από burnit40
www.adtherm.gr/photo-work/topothetisi-ka...-pyrolisi-atmos/.δεν γνωρίζω την εταιρία άλλα κανε μια ερώτηση.εγώ στην θέση σου θα αγόραζα έναν ελληνικό καυστήρα πελλετ στα 1200 ευρώ θα έβγαζα την πόρτα θα άνοιγα την τρυπά κ οκ.
Last edit: 4 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by burnit40. Αιτία: ,
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jamiespoursas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #170341 από jamiespoursas
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω ρίξει και μια ματιά στο φόρουμ για το τι μηχανήματα παίζουν.
Είδα το site που έγραψες, είδα και κάτι άλλους καυστήρες στο διαδίκτυο. Η αλήθεια είναι ότι δεν πολύ καταλαβαίνω τις διαφορές τους. Θα ρωτήσω και στην αγορά της πόλης μου τι παίζει γενικά και βλέπουμε. Δεν υπάρχει βιασύνη.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ