Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68897 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01

jtikis έγραψε: Πιθανόν να σου έχω στείλει αυτό το μήνυμα 2 φορές, ψιλομπερδεύτηκα, τελοσπάντων.
Λοιπόν: σήμερα με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ξαναέβγαλε Α01. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, λειτουργεί με θερμόστάτη χώρου όπως περιέγραψες, επιπλέον ο εγκαταστάτης έχει βάλει εναν θερμοστάτη στο νερό του λέβητα στοςυ 60C, o οποίος όταν πάρει εντολή παύσης ο καυστήρας, κρατάει τον κυκλοφορητή σε λειτουργεία μέχρι το νερό να πάει <60C.
Η ανάλυση καυσαερίων έγινε στην έναρξη λειτουργίας, όταν όμως ο καυστήρας είχε φτάσει στη σκάλα λειτουργίας 5.
Επίσης, το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν πλεόν ο θερμοστάτης χώρου έχει φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και αρχίζει και δίνει εντολές ON-OFF ανά 10-15min.

ο θερμοστάτης είναι αναλογικός η ψηφιακός?
τόσο γρήγορα ξαναδίνει εντολή ο θερμοστάτης?
τόσες απώλειες έχει το σπίτι?
τότε εδώ έχουμε πρόβλημα με την συνδεσμολογία,ο θερμοστάτης πρέπει να πατάει στην κλεμμα (εκεί που πάνε τα καλώδια)στις επαφές 7 και 8
δηλαδή ένα καλώδιο να φεύγει από την επαφή 7 να πηγαίνει στον θερμοστάτη και να ξαναγυρίζει από τον θερμοστάτη στην επαφή 8
για βεβαιώσου ότι είναι έτσι

προσοχή έχει 240V ρεύμα ότι γίνει ο καυστήρας να μην έχει ρεύμα ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68902 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01

CHARISKOS έγραψε: Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φορουμ και καλή χρονιά!

'Εχω αγοράσει και εγώ καυστήρα Ferroli Sun P-12 και λέβητα της εταιρίας MAVIL από την εταιρία " ΝΗΡΕΑΣ" στην Θεσσαλονίκη πριν 2 μήνες. Από τότε ο καυστήρας ποτέ δεν έχει λειτουργήσει ευρρυθμα, κόβει βγάζοντας την ένδειξη Α01 σε διάφορες φάσεις της λειτουργίας του. Οι άνθρωποι της εν λόγω εταιρίας μετά από 5 επισκέψεις μεταξύ των οποίων μια με κάποιον "ειδικό" της ferroli (τα ονόματα υπάρχουν στην διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου) φάνηκε οτι απλά πειραματίστηκαν με τις παραμέτρους, χωρίς να έχουν γνώση δίνοντας κάθε φορά μια διαφορετική εκδοχή για την προβληματική λειτουργία του καυστήρα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι έχω κάψει Pellet τριών διαφορετικών παραγωγών, έχω αλλάξει το ύψος του σιλό αλλα το πρόβλημα παραμένει.
Αποφάσισα πλέον να απευθυνθώ στον συνήγορο του καταναλωτή καθώς και να ασκήσω κάθε νόμιμο δικαίωμα μου καθώς διέθεσα ένα σημαντικό ποσό χωρίς να μπορέσω έως τώρα να βγάλω άκρη.
Γνωρίζει κάποιο μέλος εάν υπάρχει και που επίσιμη αντ/πία ή ποιός είναι ο εισαγωγέας της Ferroli στην Ελλάδα?

Κάθε βοήθεια δεκτή,ελπίζω να μην κούρασα, ευχαριστώ!

επίσημος εισαγωγέας της Ferroli νομίζω δεν υπάρχει
από ότι ξέρω υπάρχουν 2 με 3 εισαγωγής αλλά δεν είναι επίσημη αντιπρόσωποι,φέρνουν μόνο τα μηχανήματα και τα ανταλλακτικά
τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις?
τι σου είπαν όταν ήρθαν να τον δουν και τις 5 φορές

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68944 από jtikis
Απαντήθηκε από jtikis στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01
OK Θα τσεκάρω τη κλέμμα, θέσεις 7-8. Ο θερμοστάτης του χώρου είναι ηλεκτρονικός.
Επίσης, αυτό που παρατήρησα σήμερα:

1. Όταν ανοιγόκλεισα τον γενικό του ρεύματος της όλης εγκατάστασης, ο καυστήρας ξεκίνησε με Α01 και μετά την εκκαθάριση που έκανα, τότε έκανε αρχικοποίηση.
2. Βάσει του manual, στην οθόνη του καυστήρα σε κανονική λειτουργία θα πρέπει να δείχνειτο εικονίδιο του καλοριφέρ. Στο δικό μου δεν συμβαίνει αυτό.

Τα παραπάνω ισχύουν στο δικό σου σύστημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68951 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01

jtikis έγραψε: OK Θα τσεκάρω τη κλέμμα, θέσεις 7-8. Ο θερμοστάτης του χώρου είναι ηλεκτρονικός.
Επίσης, αυτό που παρατήρησα σήμερα:

1. Όταν ανοιγόκλεισα τον γενικό του ρεύματος της όλης εγκατάστασης, ο καυστήρας ξεκίνησε με Α01 και μετά την εκκαθάριση που έκανα, τότε έκανε αρχικοποίηση.
2. Βάσει του manual, στην οθόνη του καυστήρα σε κανονική λειτουργία θα πρέπει να δείχνειτο εικονίδιο του καλοριφέρ. Στο δικό μου δεν συμβαίνει αυτό.

Τα παραπάνω ισχύουν στο δικό σου σύστημα?

σε όλους τους Ferroli Ρ7 και Ρ12
το εικονίδιο το δείχνει μόνο στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα
εσένα η οθόνη τι δείχνει?

διάβασε και αυτό το θέμα που προσπαθούμε να λύσουμε τα προβλήματα που παρουσιάζονται στους ferroli
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...start=1080&Itemid=53

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #69289 από jtikis
Απαντήθηκε από jtikis στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01
OK Γιώργο, εμένα δεν δείχνει το εικονίδιο, οπότε ΟΚ. Παρακολουθώ και το θέμα που μου είπες, αρκετά ενδιαφέρον.
Κοιτάζοντας την συνομιλία σου με makedona-sefi πήγα και επαιξα λίγο με αέρα κλπ. Με τις ρυθμίσεις μαμίσιες και το t16 στο 120 απο 155, είδα πολύ πιο έντονη φλόγα. Επιπλέον έκλεισα το tabber με κλίση 70μοίρες, δηλαδή σχετικά κλειστό και η φλόγα έγινε πιο έντονη. Με ποιά κριτήρια ρυθμίζεις τη κλίση του tabber?

Ευχαριστώ,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #69327 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01
[quote="jtikis"
Επίσης, το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν πλεόν ο θερμοστάτης χώρου έχει φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και αρχίζει και δίνει εντολές ON-OFF ανά 10-15min.[/quote]



Μονος σου αναφερεις ποιο ειναι το προβλημα :blink:

Η λυση ειναι ο καυστηρας stand by παντα...ο θερμοστατης να ανοιγει κυκλοφορητη (ηλεκτροβανες) αν υπαρχουν.

Αλλαξε συνδεσμολογια, δεν ενδεικνυται οι λεβητες πελλετ να δουλευουν με τον θερμοστατη χωρου.

Επισης σε αλλο ποστ αναφερεις θεση του κλαπε καυσαεριων...σε τι θα σε βοηθησει το κλαπε απο τη στιγμη που ο ελκυσμος της καμιναδας δεν ειναι ποτε σταθερος και μεταβαλεται αναλογως τις εξωτερικες καιρικες συνθηκες.

Αν εχεις υπερβολικο ελκυσμο καμιναδας επιβαλεται το κλαπε ελκυσμου...κανει θαυματα

www.fueldump.co.uk/boiler-and-flue-acces...-plate/prod_241.html

Αν παλι δεν εχεις καλο ελκυσμο καμιναδας, επιβαλλεται να αποκτησεις και στην συνεχεια να τον σταθεροποιησεις μεσω του κλαπε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ