Kalor Marta 18kW by mantsiapi

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37360 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi
καλες καυσεις και καλο χειμωνα :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mantsiapi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37372 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi

DragonHD έγραψε: Εγω ρε παιδια,θελω να μου απαντησει καποιος,τελικα ποσο καιει καθε μερα μια σομπα υδρο π.χ 15kw για να ζεστανει τα σωματα σε ενα σπιτι(διαμερισμα) 100τμ σε περιοχη της Βορειας Ελλαδας με πραγματικο κρυο.Γιατι αν ολη την ημερα σου καιε 2 τσουβαλακια 15κιλα ,τοτε προσωπικα εμενα δεν με συμφερει,μιαςκ αι το διαμερισμα μου ειναι καλα μονωμενο,και ενδεικτικα περυσι εκαψα 995 ευρω πετραιλαιο ολη τη σαιζον,σε περιοχη του Β.Εβρου.Δηλαδη θελω να πω οτι αν μου καιει 9 ευρω τη μερα πελλετ,τοτε παει 270 ευρω το μηνα,πραγμα που και με τη νεα τιμη στο πετρελαιο παλι δεν συμφερει.Χωρια δηλαδη που θα εχω ρηξει και 3χιλιαρικα+ για την αγορα της σομπας,συν το θορυβο ,συν την καθημερινη ενασχοληση για καθαρισμα κ.λ.π συν τις πιθανες βλαβες που θα βγαλει η δυσλειτουργιες ,συν το κουβαλημα πελλετ ..... Ας μας πει ενας φιλος που την εχει δουλεψει λοιπον ,ποσο τελικα καιει;


Για να έκαψες 995€ με την τιμή κοντά στο 1€, ας πούμε ότι έκαψες χοντρικά 1000lt.

Αυτά θεωρητικά ισοδυναμούν με 2,2tn πέλλετ, που κοστίζουν και πάλι σαφώς λιγότερο από το πετρέλαιο στο 1,5€/lt.

Δες τιμές πέλλετ και κάνε υπολογισμό πόσο θα σου στοιχίσει.

Έχε υπόψη σου ότι αφενός τώρα πια είναι ακριβό και όσο μπαίνουμε στο χειμώνα μάλλον θα ανεβαίνει κι άλλο, αφετέρου η αγορά του πέλλετ μπορεί να γίνει τέλη άνοιξης - αρχές καλοκαιριού σε αρκετά καλύτερη τιμή.

Οπότε δες στο περίπου σε τι βάθος χρόνου θα μπορέσεις να κάνεις απόσβεση. Αν σε ικανοποιεί, προχώρα.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plaintiff

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37374 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi

DragonHD έγραψε: Εγω ρε παιδια,θελω να μου απαντησει καποιος,τελικα ποσο καιει καθε μερα μια σομπα υδρο π.χ 15kw για να ζεστανει τα σωματα σε ενα σπιτι(διαμερισμα) 100τμ σε περιοχη της Βορειας Ελλαδας με πραγματικο κρυο.Γιατι αν ολη την ημερα σου καιε 2 τσουβαλακια 15κιλα ,τοτε προσωπικα εμενα δεν με συμφερει,μιαςκ αι το διαμερισμα μου ειναι καλα μονωμενο,και ενδεικτικα περυσι εκαψα 995 ευρω πετραιλαιο ολη τη σαιζον,σε περιοχη του Β.Εβρου.Δηλαδη θελω να πω οτι αν μου καιει 9 ευρω τη μερα πελλετ,τοτε παει 270 ευρω το μηνα,πραγμα που και με τη νεα τιμη στο πετρελαιο παλι δεν συμφερει.Χωρια δηλαδη που θα εχω ρηξει και 3χιλιαρικα+ για την αγορα της σομπας,συν το θορυβο ,συν την καθημερινη ενασχοληση για καθαρισμα κ.λ.π συν τις πιθανες βλαβες που θα βγαλει η δυσλειτουργιες ,συν το κουβαλημα πελλετ ..... Ας μας πει ενας φιλος που την εχει δουλεψει λοιπον ,ποσο τελικα καιει;


Αν πέρυσι έκαψες 1 τόνο πετρέλαιο, τότε το σπίτι ζήτησε περίπου 7500kW ενέργειας για να αντισταθμίσει τις απώλειές του και να ανεβάσει θερμοκρασία όση του ζήτησες, υποθέτοντας ότι ο λέβητας πετρελαίου έχει απόδοση 75%. Σε αντίστοιχο χειμώνα, με αντίστοιχες θερμοκρασίες χώρου και αν υποθέσουμε ότι η πελετόσομπα θα έχει 85% απόδοση, τότε θα χρειαστεις περίπου 1700-1800 κιλά πέλλετ.

Προϋπόθεση είναι να καθαρίζεις την σόμπα τακτικότατα, να καις σωστό πελλετ απόδοσης >5kW το κιλό, να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση με τις τρίοδες και ότι άλλο ζητάει ο κατασκευαστής, να μην μπει σε κάνα μπαλκόνι όπως κάνουν μερικοί, και φυσικά η απόδοση που δηλωνει ο κατασκευαστής να είναι αληθινή και σχετικά σταθερή από χαμηλή μέχρι την μέγιστη ισχύ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": plaintiff

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37394 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi

Asteris έγραψε: Αν πέρυσι έκαψες 1 τόνο πετρέλαιο, τότε το σπίτι ζήτησε περίπου 7500kW ενέργειας για να αντισταθμίσει τις απώλειές του και να ανεβάσει θερμοκρασία όση του ζήτησες, υποθέτοντας ότι ο λέβητας πετρελαίου έχει απόδοση 75%. Σε αντίστοιχο χειμώνα, με αντίστοιχες θερμοκρασίες χώρου και αν υποθέσουμε ότι η πελετόσομπα θα έχει 85% απόδοση, τότε θα χρειαστεις περίπου 1700-1800 κιλά πέλλετ.

Προϋπόθεση είναι να καθαρίζεις την σόμπα τακτικότατα, να καις σωστό πελλετ απόδοσης >5kW το κιλό, να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση με τις τρίοδες και ότι άλλο ζητάει ο κατασκευαστής, να μην μπει σε κάνα μπαλκόνι όπως κάνουν μερικοί, και φυσικά η απόδοση που δηλωνει ο κατασκευαστής να είναι αληθινή και σχετικά σταθερή από χαμηλή μέχρι την μέγιστη ισχύ.


Σόρυ για το off topic

@Asteris:

Μιας και το κατέχεις καλά το θέμα, θα σου ήμουν υπόχρεος αν έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις.

Πέρσι έκαψα 10tn σχετικά χλωρά ξύλα σε απλό τζάκι και 1300lt πετρέλαιο (απόδοση 94% νομίζω).
Τα ξύλα που έκαψα, υπολόγισα χοντρικά ότι αναλογούν σε 500lt πετρέλαιο, εφαρμόζοντας όσα έχεις γράψει κατά καιρούς για καταναλώσεις, αποδόσεις, θερμογόνους δυνάμεις κλπ.
Δηλαδή έκανα μια τρύπα στο νερό, καίγοντας 1000€ ξύλα αντί 500€ πετρέλαιο, συν τον κόπο και τη βρωμιά.
Τα υπολόγισα καλά ή στο γάμο του καραγκιόζη?

Μπορείς να μου κάνεις ένα πρόχειρο υπολογισμό, να ξέρω τι διάολο με περιμένει φέτος μόνο με πετρέλαιο?

Σ' ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, συγνώμη και πάλι για το off topic.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37665 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi

GT έγραψε:

Asteris έγραψε: Αν πέρυσι έκαψες 1 τόνο πετρέλαιο, τότε το σπίτι ζήτησε περίπου 7500kW ενέργειας για να αντισταθμίσει τις απώλειές του και να ανεβάσει θερμοκρασία όση του ζήτησες, υποθέτοντας ότι ο λέβητας πετρελαίου έχει απόδοση 75%. Σε αντίστοιχο χειμώνα, με αντίστοιχες θερμοκρασίες χώρου και αν υποθέσουμε ότι η πελετόσομπα θα έχει 85% απόδοση, τότε θα χρειαστεις περίπου 1700-1800 κιλά πέλλετ.

Προϋπόθεση είναι να καθαρίζεις την σόμπα τακτικότατα, να καις σωστό πελλετ απόδοσης >5kW το κιλό, να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση με τις τρίοδες και ότι άλλο ζητάει ο κατασκευαστής, να μην μπει σε κάνα μπαλκόνι όπως κάνουν μερικοί, και φυσικά η απόδοση που δηλωνει ο κατασκευαστής να είναι αληθινή και σχετικά σταθερή από χαμηλή μέχρι την μέγιστη ισχύ.


Σόρυ για το off topic

@Asteris:

Μιας και το κατέχεις καλά το θέμα, θα σου ήμουν υπόχρεος αν έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις.

Πέρσι έκαψα 10tn σχετικά χλωρά ξύλα σε απλό τζάκι και 1300lt πετρέλαιο (απόδοση 94% νομίζω).
Τα ξύλα που έκαψα, υπολόγισα χοντρικά ότι αναλογούν σε 500lt πετρέλαιο, εφαρμόζοντας όσα έχεις γράψει κατά καιρούς για καταναλώσεις, αποδόσεις, θερμογόνους δυνάμεις κλπ.
Δηλαδή έκανα μια τρύπα στο νερό, καίγοντας 1000€ ξύλα αντί 500€ πετρέλαιο, συν τον κόπο και τη βρωμιά.
Τα υπολόγισα καλά ή στο γάμο του καραγκιόζη?

Μπορείς να μου κάνεις ένα πρόχειρο υπολογισμό, να ξέρω τι διάολο με περιμένει φέτος μόνο με πετρέλαιο?

Σ' ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, συγνώμη και πάλι για το off topic.


10000 κιλά ξύλο σχετικά χλωρό, δίνουν 28.000 kW, επί 20% απόδοση του ανοιχτού τζακιού, δίνει 5600kW στον χώρο, δηλαδή σωστά το υπολόγισες, θερμιδική αξία 600 περίπου λίτρων πετρελαίου. Αν είχες ενεργειακό τζάκι 70% απόδοσης, αυτοί οι 10 τόνοι θα επαρκούσαν για να μην κάψεις καθόλου πετρέλαιο. Αν δε, τα ξύλα τα αγόραζες πριν το καλοκαίρι και πέφτανε σε ένα λογικό 20-25% υγρασίας, θα έκαιγες ούτε 8 τόνους για την σαιζόν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61020 από Manpa
Απαντήθηκε από Manpa στο θέμα Kalor Marta 18kW by mantsiapi
Παιδια καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω μια μικρότερη αεροθερμη σομπα πελλετ της kalor και επειδή έχω ευαισθησία στις μυρωδιές μπορεί κάποιος να μου πει στις σομπες πελλετ γενικά, και ιδίως στις kalor , αν βγαίνει κάποια μυρωδιά (έστω και από το ακαυστο πελλετ) και ενδεχομένως τι να προσεξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ