Καινούριο ενεργειακό τζάκι με βεντιλατερ - απορίες αρχάριου

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν - 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181411 από tgeorgiop
Καλησπέρα σας,

ήρθε η ώρα να βάλω και εγώ ενεργειακό τζάκι και ως αρχάριος έχω πολλές απορίες. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Το σπίτι είναι στην Αθήνα, στον 3ο όροφο. Ακριβώς απο πάνω είναι η σκεπή. Το ταβάνι ειναι σε ύψος 3.5 μέτρα.Ο χώρος που θα μπει ειναι αυτός που επισυνάπτω στη φωτογραφία και εδώ έχω (imgur.com/6ojPHWe) το πως περίπου θα γίνει. Υπάρχει ήδη χτιστή καμινάδα 1-1.5 μέτρο ύψος ακριβώς πάνω από τη γωνία που έχω σημειώσει στη φωτογραφία. Ο χώρος που θα μπει είναι ενιαίος 45-50τμ ψηλοτάβανος. Στο μέλλον ίσως περάσω εναν αεραγωγό σε διπλανό δωμάτιο, γι αυτό θελω να παρω με βεντιλατέρ.

Θα ήθελα να ρωτήσω:
1.) Η καμινάδα απο το τζάκι μέχρι το ταβάνι τι πρέπει να είναι; Μονή, Διπλή, μονωμένη, αμόνωτη, ανοιξείδωτη;
2.) Από το ταβάνι και πάνω, πρεπει να συνεχίζει η μεταλλική καμινάδα ή αρκέι να μπει απλάμέσα στην τρύπα; Αν χρειάζεται να συνεχίσει πάνω απο το ταβάνι πρέπει να μπει μονωμένη;
3.) Η τρύπα του ταβανιου με τι πρέπει να κλεισει; Με σοβά;
4.) Ο θερμοθάλαμος μέχρι τι ύψος πρέπει να φτάνει; Πρέπει να φτάνει μέχρι πάνω στο ταβάνι;Πρέπει να γίνει παταράκι;
5.) Ο τοιχος όλος που ακουμπάει το τζάκι, στο μέλλον μπορεί να μονωθείμε πετροβάμβακα. Μπορώ να βάλω πετροβάμβακα ακριβώς πίσω απο τον πετροβάμβακα μεαλουμίνιο που θα μπει για το θερμοθάλαμο στην πλευρά του τοίχου που θα ειναι η μεγάλη πλευρά του τζακιου;
6.) Επειδή το πάτωμα ειναι ξύλινο, τι πρέπει να βάλουμε απο κάτω για να πατήσει;Σας ευχαριστώ πολύ. 

 
Συνημμένα:
Last edit: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν by tgeorgiop.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν - 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181418 από tgeorgiop
Μετα απο πολύ ψάξιμο στο forum, απαντάω μόνος μου και όποιος μπορεί με διορθώνει.

1.) Η καμινάδα απο το τζάκι μέχρι το ταβάνι μπορεί να ειναι μονη ανοξείδωτη ή μάυρη χάλυβα.
2.) Απο το ταβάνι και πάνω εφόσον υπάρχει χτιστή καμινάδα, μπαίνει μέσα αυτή που ξεκίνησε απο το τζάκι και ανεβαίνει σε όλο το μήκος της χτιστής καμινάδας. Και μένει έτσι όμως χωρίς να σπάσει το κουβούκλιο(καπέλο) της χτιστής?
3.) Αυτή πρέπει να κλείσει με πετροβάμβακα απ ότι κατάλαβα και με ποιο άλλο υλικο;
4.) Ο θερμοθάλαμος με την μόνωση του πρέπει να φτάνει μέχρι το ταβάνι απ ότι κατάλαβα. Επίσης, πρέπει να γίνει πατάρι, για να μπουν απο κάτω οι περσίδες. Σε ποιο ύψος όμως? Το σπίτι στη γωνία του τζακιού ειναι 3.5 μέτρα ύψος. Αν γίνει πατάρι 0.5 μετρο είναι εντάξει;
5.) Εδώ αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος διότι δεν γνωρίζω καθόλου.
6.) Και για αυτό δεν βρήκα κάποια πληροφορία.
Last edit: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν by tgeorgiop.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181427 από Isolexion
Καλησπέρα.
Και εγώ δεν είμαι και παλαίουρας αλλά μετά την δικιά μου τοποθέτηση και με πολύ διάβασμα και ερωτήσεις έμαθα πέντε πράγματα.
1.  Η καμινάδα απο το τζάκι μέχρι το ταβάνι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μονη ανοξείδωτη ή απο μάυρο χάλυβα για εκμεταλέυεσαι την θερμότητα και να ζεσταίνεται ο θερμοθάλαμός σου. Ιδανικά θα ήταν να έβαζες και έναν εναλλάκτη θερμότητας.
2.  Απο το ταβάνι και πάνω εφόσον υπάρχει χτιστή καμινάδα δεν χρειάζεται να μπει μονωμένη διπλή οπότε ΣΕ ΟΛΟ το μήκος της χτιστής καμινάδας βάζεις ίδια σαν αυτή που βγαίνει απο το τζάκι. Το κουβούκλιο της χτιστής δεν το λες και καπέλο, πιο πολύ για περιστερώνα το λες. Θα χρειαστεί να βγει ένα μικρό κομμάτι έξω και να μπει αντιανεμικό καπέλο. Το κομμάτι που θα είναι εκτός της χτιστής θα πρέπει να είναι μονωμένο διπλού τοιχώματος για να μην έχεις υγροποιήσεις.
3.  Με κεραμοβάμβακα.
4.  Ναι πρέπει να υπάρχει παταράκι όπου εκεί θα είναι και η έξοδος του ζεστού αέρα. Το πόσο θα είναι το παταράκι αυτό θα το βρεις με τον μάστορα που θα σου το βάλει. Λογικά γύρω στους 30 με 40 πόντους.
5.  Δεν καταλαβαίνω πως το εννοείς. Πάντως ο πετροβάμβακας σε υψηλές θερμοκρασίες βγάζει μυρωδιές απο τις ρητίνες που ζεσταίνονται, τελευταία οι περισσότεροι θερμοθάλαμοι γίνονται με πυριτικό ασβέστιο.
6.  Δεν έχω ιδέα για αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181441 από tgeorgiop
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Για τζάκι με βεντιλατέρ που θέλω να πάρω,

1. Το μπροστά μέρος της εστίας πρέπει να έχει απόσταση απο την γυψοσανίδα ώστε να μπαίνει αέρας του χώρου και εκει ή αυτό γίνεται μόνο στα φυσικής ροής; Επισυνάπτω φώτο.
2. Το πάτωμα είνα ξύλινο, μπορεί να κάτσει η βάση της εστίας πάνω στο ξύλο; Πρέπει να παρω κάποια λαμαρίνα να βάλω; Λέτε να έχω θέμα με τη θερμοκρασία;


 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181442 από Gidigidino
Καλησπέρα. Μόνη καμινάδα μόνο στον θερμοθαλαμο. Στο πατάρι διπλή μονωμενη. 
Ο θερμοθαλαμος να γίνει όσο το δυνατόν πιο χαμηλά. Το πολύ στα 2 μέτρα ύψος. Προσοχή στην περσιδα κάτω από το τζάκι. Να είναι μεγάλη. Όσο λένε οι προδιαγραφές. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181445 από dimlyk
η καμιναδα πρεπει να ξεπερνα τον κορφια και οποιο εμποδιο βρισκεται κοντα 
σε ξυλινο πατωμα δεν μπαινει τζακι κοβεις το πατωμα να βρεις τσιμεντο  περα απ αυτο αν κοπει το πατωμα θα κοπει περισσοτερο απ την βαση του τζακιου για να προστατευθει αλλιως χρειαζεται καποια προστασια 
το παταρι στα 2.5 μ μια χαρα θαναι και οι περσιδα να κοιταει προς τα κατω 
για τα λοιπα ανοιγματα οτι λεει ο κατασκευαστης 
για να στειλεις αερα σε αλλο χωρο δυσκολα μονο κατι ακριβα ιταλικα εχουν ανεμιστηρες της προκοπης αλλιως ξεχωριστο διαχωριστη με ανεμιστηρα 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ