αγορα τζακιου-καλοριφερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #153200 από george_q
αγορα τζακιου-καλοριφερ δημιουργήθηκε από george_q
καλησπερα και καλως σας βρηκα.

το τελευταιο καιρο μιας και ξεκινησα διαδικασιες να φτιαξω ενα σπιτακι (ενεργιακο) ψαχνω για τζακι.
επειδη ποτε δεν ειχα τζακι οποτε δεν ξερω και πολλα θα ηθελα την αποψη σαςσε μερικα θεματακια.
το σπιτι θα ειναι 110μ2 με εναν προχειρο υπολογισμο (χωρις να ξερω ακριβως συντελεστες του κατασκευαστη) θεωρω οτι θα ειναι 14000 οι απωλειες μου.
επισκεπτηκα διαφορους για γνωμες - προσφορες αλλα ο καθενας μου λεει διαφορετηκα πραγματα απο τον αλλον και δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω.
α) ενα τζακι καλοριφερ ειναι πραγματικα ασφαλες? γιατι θα εχω ενα μποιλερ μεσα στο σαλονι . τι θα μπορουσε να παει στραβα και τι θα πρεπει να προσεψω εγω που ειμαι ασχετος οταν θα ερθουν (αμα τελικα μπει) στην τοποθετηση?
β) μου εκαναν προταση για ενα edilkamin 15kw θα μου κανει η ειναι οριακο αν δεν εχω και την καλητερη ποιοτητα ξυλου? (τα μισα ξυλα περιπου θα τα εχω τζαμπε απο ελιες)
γ)θα μου ειναι αρκετο εστω για αρχη ωστε καθηστερισω 1-2 χρονια την αγορα λεβητα?
δ)η συγκεκτιμενη μαρκα (edilkamin) θεωρητε καλη ωστε να την προτημησω? (δεν ξερω και συγνωμη αν τυθετε θεμα διαφημησης)
ε)και τελός γενικα θελω να ακουσω γνωμες γιατι δεν ξερω απο τζακια και δεν ξερω τι πρεπει να ρωτησω
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #153203 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα αγορα τζακιου-καλοριφερ
δεν ξερω τι εννοεις ενεργειακο σπιτι ...αλλα μια και εισαι στην κατασκευη και οσο σε προλαβαινω επενδυσε στις μονωσεις
αν εχεις σκοπο να βαλεις λεβητα βαλτον απο τωρα ...δεν εχει μεγαλη διαφορα τιμης απο ενα τζακι (ισως ειναι και φθηνοτερος)
και τα δυο χρειαζοντε συστηματα ασφαλειας βαλβιδα πιεσης θερμοκρασιας και σερπατινα ψυξης
το βασικοτερο ομως μια και εισαι στην κατασκευη ειναι η μελετη θερμανσης που περιλαμβανει και την μελετη απωλειων αλλα οχι μονο
το αν αρκουν τα kw που αναφερεις εξαρταται απο μονωσεις περιοχη αλλα και τροπο λειτουργιας
και μια κι εχεις; αποφασισει για ξυλα αρχισε να μαζευεις απο τωρα καλο ειναι να χρησιμοποιουνται ενα δυο χρονια μετα την κοπη
η συγκεκριμενη μαρκα καλη ειναι αλλα αν καταληξεις σε τζακι διαλεξε πρωτα τον τζακα γιατι μεγαλυτερη ισως σημασια απο το ιδο το τζακι εχει η σωστη τοποθετηση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #153206 από george_q
Απαντήθηκε από george_q στο θέμα αγορα τζακιου-καλοριφερ
μελετη απωλειων θα βγαλω μονος μου. εννοειται οτι θελω καλη μονωση και θα μπει γιατι το σπιτι θα ειναι τετραφατσο και σε σχετικα αραιο-κατοικημενη περιοχη αρα πρακτικα θα "χανει" απο παντου εκτος απο κατω που υπαρχει πλακα απο μονοκατοικια.
ενεργειακο σπιτι συμαινει συμηκτη κατασκευη προκατ με θερμοπροσοψεις ,22 εκατ. εξ.τοιχους κτλπ αρα το 14000 που εγραψα ειναι πραγματικα υπερτιμημενο και για την περιπτωση που με "κλεψει" σε υλικα γιατι δισκολα θα πρεπει να ξεπερασει τα 11000 μην σου πω οτι μπορει και παρακατω. αλλα ολα αυτα αφου παρω συντελεστες απο κατασκευαστη
σκοπευω να το λειτουργω σαν κυριως θερμανση
τωρα οσον αφορα για τζακα ρωταω φιλους αλλα προς το παρρον δεν μου εχει πει καποιος ασχημα λογια για κανεναν αρα ή ολοι ειναι καλοι ή ντρεπονται να μου πουν οτι την πατησαν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #153207 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα αγορα τζακιου-καλοριφερ

george_q έγραψε: μελετη απωλειων θα βγαλω μονος μου. εννοειται οτι θελω καλη μονωση και θα μπει γιατι το σπιτι θα ειναι τετραφατσο και σε σχετικα αραιο-κατοικημενη περιοχη αρα πρακτικα θα "χανει" απο παντου εκτος απο κατω που υπαρχει πλακα απο μονοκατοικια.
ενεργειακο σπιτι συμαινει συμηκτη κατασκευη προκατ με θερμοπροσοψεις ,22 εκατ. εξ.τοιχους κτλπ αρα το 14000 που εγραψα ειναι πραγματικα υπερτιμημενο και για την περιπτωση που με "κλεψει" σε υλικα γιατι δισκολα θα πρεπει να ξεπερασει τα 11000 μην σου πω οτι μπορει και παρακατω. αλλα ολα αυτα αφου παρω συντελεστες απο κατασκευαστη
σκοπευω να το λειτουργω σαν κυριως θερμανση
τωρα οσον αφορα για τζακα ρωταω φιλους αλλα προς το παρρον δεν μου εχει πει καποιος ασχημα λογια για κανεναν αρα ή ολοι ειναι καλοι ή ντρεπονται να μου πουν οτι την πατησαν


Τι εννοεις;Εισαι μηχανολογος μηχανικος;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #153208 από george_q
Απαντήθηκε από george_q στο θέμα αγορα τζακιου-καλοριφερ
ηλεκτρολογος μηχανικος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #153209 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα αγορα τζακιου-καλοριφερ
Οκ.Να παρεις καλυτερα ξυλολεβητα (με δοχειο αδρανειας) παρα τζακι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ