Καπνός κατά άνοιγμα πόρτας της Ξυλόσομπας

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160198 από geokape
Καλημέρα σε όλους!

Έχω μια ξυλόσομπα χειροποίητη από τον Μάρτιο σε καινούργια καμινάδα. Έχω χρησιμοποιήσει σωλήνες Atritube inox-304 0,40mm Φ150 μονού τοιχώματος.
Το πρόβλημα είναι ότι η ξυλόσομπα πετάει καπνό στον χώρο, όταν ανοίξουμε την πόρτα της, για να προσθέσουμε ξύλο.
Καπνός βγαίνει άσχετα των καιρικών συνθηκών (άπνοια ή με αέρα).
Στον χώρο υπήρχε κλασικό τζάκι το οποίο αφαιρέθηκε. Μέσα από την καμινάδα του τζακιού (Φ250) πέρασε η νέα καμινάδα για την σόμπα (Φ150), μια ευθεία 5 μέτρων.
Έπειτα υπάρχουν 2 γωνίες 45° και άλλο 1,5 μέτρο σωλήνας. Συνολικά το μήκος της καμινάδας είναι πάνω από 6,5 μέτρα. Η σόμπα βρίσκεται σε διαμέρισμα πρώτου ορόφου.
Για καπέλο αρχικά είχε χρησιμοποιηθεί αντιανεμικό και αργότερα περιστροφικό χωρίς διαφορά.
Δίπλα στην καμινάδα υπάρχει στέγαστρο σε απόσταση 55cm. Οι αποστάσεις και οι διαστάσεις φαίνονται στις επόμενες φωτογραφίες. Ο κατασκευαστής-σομπάς είναι απαράδεκτος και δεν έχω σωστή υποστήριξη. Έπειτα από 6 μήνες και άπειρα τηλέφωνα, ήρθε να δει την σόμπα τον Αύγουστο, όπου κατέληξε ότι χρειάζεται τροποποιήσεις η πόρτα και το σκαφάκι της στάχτης. Μετά από 1 μήνα πήρα την πόρτα στην οποία προστέθηκαν 2 ρυθμιστές για είσοδο αέρα και αεροκουρτίνα για να μην μαυρίζει το τζάμι και στο σκαφάκι έκοψαν λίγο την πλάτη για να μπαίνει περισσότερος αέρας. Καμία διαφορά. Στην τελευταία φωτό φαίνεται η αεροκουρτίνα και οι ρυθμιστές για τον αέρα.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by geokape. Αιτία: Προσθήκη φωτογραφιών σόμπας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160199 από elgreco
Δεν μας ΈΧΕΙΣ πει πως παίρνει αέρα η σόμπα. Έχεις εισαγωγή εξωτ. Αέρα ή παίρνει αέρα από μέσα το σπίτι? Εάν παίρνει αέρα από μέσα το σπίτι και το σπίτι σου είναι καλά σφραγισμένο (καλα κουφωματα) μπορει ΑΥΤΟΣ να είναι ο λόγος.
Έχεις δοκιμάσει να ανοίξεις ένα παράθυρο το πιο κοντινό και μετά να ανοίξεις την σόμπα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160203 από GGEOR7777
Σωστός ο elgreco,αλλα έχω την εντύπωση ότι τα 35cm στην αρχη της καμιναδας είναι λίγα.
Αφου δεν έχει είσοδο καμιναδας απο την πλάτη,χρειάζεσαι το λιγότερο 50cm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160204 από GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε: Σωστός ο elgreco,αλλα έχω την εντύπωση ότι τα 35cm στην αρχη της καμιναδας είναι λίγα.
Αφου δεν έχει είσοδο καμιναδας απο την πλάτη,χρειάζεσαι το λιγότερο 50cm.

Εχεις βάλει μόνωση μεταξύ παλιάς και νεας καμιναδας στο κενό πανω κατω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160210 από etsa67
Για να καιγονται τα ξυλα στη κανονικη λειτουργια περνει αερα η σομπα. Μονο επειδη ειναι φτιαχτη δεν εχει ελκυσμο αυτον που πρεπει. Κανονικα η καμιναδα σου ειναι πολυ καλη απλα κοιτα με τον κατασκευαστη πωσ θα δημιουργησετε καλυτερο ελκυσμο αφαιροντασ κοφτρεσ κοβοντασ τεσ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160226 από efstathios
Η πόρτα πιστεύω είναι πολύ μεγάλη οπως και ο χώρος καύσης πολύ ψηλός, έκανε μια αντιγραφή της βουλγάρικης prity 15kw κοντή και πλατιά μόνο που στην δικιά σου έβαλε και ενα κοντό φουρνακι επάνω για να ψήνει, τεσπά.. αυτό που θέλω να πω ειναι έτσι οπως την βλέπω η πόρτα σου είναι πολύ μεγάλη σε σχεση με της prity και έτσι οταν ανοιγεις ο ζεστός αέρας προτιμάει να φύγει από την πόρτα παρά απο την έξοδο του καπνού.. η καμινάδα σου ειναι πολυ καλη.
Τι μπορείς να κανεις?

ή βάζεις στην σόμπα ξύλα μονο οταν έχει κοψει η φλόγα και εχει μείνει μονο το κάρβουνο με την προϋπόθεση οτι δεν μυρίζει και τοτε καρβουνιλα και ολα καλα..
ή παίρνεις μια βουλγάρικη μεταχειρισμένη με 150 euro που βρομάει ο τόπος και ζεσταίνει και καλά και τελειώνει η υπόθεση.. την αλλη την πας πισω στον μαστορα και την αλλάζεις με κατι αλλο..

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ