Καπνος απο την πορτα

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157766 από stamatis andre
Απαντήθηκε από stamatis andre στο θέμα Καπνος απο την πορτα
:S Παιδιά καλησπέρα και από εμένα
Φίλε avatos8 διαβάζω το πρόβλημά σου και δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει με την σόμπα σου.
Έχω και εγώ ξυλόσομπα.
Όταν η σόμπα είναι σβηστή και ανοίξεις την πόρτα ακούς αέρα μέσα? Βάλε ένα τσιγάρο δίπλα γιά να δείς υπάρχει ροή αέρα? Με 6 μέτρα μπουρί ευθεία που έχεις βάλει θα πρέπει να σου τραβάει την πόρτα.
Έτσι γίνεται με την δικιά μου είτε σβηστή είτε αναμμένη.
Δεν παίζει ρόλο το καπέλο όταν το μπουρί τραβάει τραβάει, και λέω το μπουρί διότι αυτό τραβάει, όχι η σόμπα.
Για να σου δώσω να καταλάβεις, όταν τοποθετούσα τα μπουριά (6 μέτρα και τα δικά μου) πρίν συνδέσω το μέσα κομμάτι στην σόμπα είχα στήσει τα όρθια, το άκουγα και σφύριζε. Το δοκίμασα με μια τζούρα από τσιγάρο κόντεψε να μου πάρει και τη γόπα.
Τέλος πάντων κοίτα αν τραβάνε τα μπουριά σου. Πήγαινε ταράτσα δέσε μια μπάλα τσουβάλι με σχοινί και δες αν κατεβαίνει κάτω η μπάλα. Κάτι συμβαίνει δε γίνεται 6 μέτρα μπουρί να μην τραβάει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157767 από avatos8
Απαντήθηκε από avatos8 στο θέμα Καπνος απο την πορτα
καλησπερα σταματη,η σομπα τραβαει καλα αυτο ειναι σιγουρο γιατι φαινετε στη φωτια.σβηστη οταν ειναι εχω βαλει τσιγαρο και περνει τον καπνο μεσα αλλα αερα δεν ακουω,αερας ακουγετε οταν ειναι αναμενη και ακουγετε και πολυ.εμενα μου φαινετε οτι τραβαει καλα και μαλιστα κατεβασα και ενα μπουρι γιατι μου ειχε χαλασει την φωτια μου επερνε πανω την φωτια αλλα στο καπνισμα δεν αλλαξε κατι,και με 4 μετρα και με 5 και με 6 η καπνα υπαρχει το μονο που αλλαζει ειναι το δουλεμα,κατι δε παει καλα σαυτο το θεμα και λεω γω τωρα (και το διαβασα και καπου)μηπως επειδη εχω 15αρι δεν προλαβαινει να βγαλει ολο τον καπνο και βγαζει και προς τα εξω?γιατι αυτη την στιγμη εχω χλωρα ξυλα αλλα τα ιδια εχει και ο πεεθερος μου απεναντι μου και δεν εχει προβλημα μηπως επειδη εχουν πολυ καπνα μπουκωνει λογο διαστασεων,μηπως με φαρδυτερο γινει κατι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157773 από stamatis andre
Απαντήθηκε από stamatis andre στο θέμα Καπνος απο την πορτα
Εντάξει μάλλον κατάλαβα.
Μην μπεις σε διαδικασία να αλλάξεις μπουριά θα μπείς σε φασαρίες.
Βρες μερικά ξερά ξύλα ή δοκίμασε και μπριγκέτες.
Είπες για κάπνα όταν ανοίξεις πόρτα.
Δεν έχει διαφορά το 150mm με το 160mm διάμετρο μπουρί.
Έχω τη δικιά μου τώρα και δουλεύει από το πρωί. Αν ανοίξω πόρτα δεν βγαίνει τίποτα έξω. Ζεστή σόμπα ζεστές καμινάδες, ζεστά όλα εχω κλείσει και τους αέρηδες.
Άν ανοίξω πόρτα πριν ζεσταθεί, πριν κάνει φλόγα καλή, τότε θα βγάλει και σε μένα κάπνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157775 από avatos8
Απαντήθηκε από avatos8 στο θέμα Καπνος απο την πορτα
κοιτα ειπα εχω τωρα χλωρα,πριν λιγες μερες ειχα ξερα φυσικα δεν εβγαζε τοση καπνα αλλα εβγαζε σε ολες της φασης ζεστη και κρυα αλλα ας πουμε οτι φταινε τα ξυλα,γιατι με την πριτυ δε μου καπνιζε ποτε ακομα και στα προσαναματα,μπορουσα να καιω απο την αρχη την σομπα χωρις πορτα,τοσο καλα,δηλαδη αυτη θελει μονο ξερα?τι το καλυτερο εχει απο την βουλγαρικη τοτε και εχει τοσα λεφτα?και στη πριτυ ειχα παντα χλωρα.παντος εχω δοκιμασει και ξερα και καπνιζει λιγο,να φανταστεις μυριζει λιγο και στα καρβουνα.αν δεν βρω λυση θα με στηλει νοσοκομειο εχει πονεσει ο λαιμος μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157776 από elgreco
Απαντήθηκε από elgreco στο θέμα Καπνος απο την πορτα
Εάν με παραθυρο ανοιχτο στο σπίτι ώστε να αναπληρώσετε ο αέρας και εν συνέχεια ανοίγεις το χερούλι τις πόρτας έτσι ώστε απλως να ξεαγκιστρωσει αλλα να παίρνει αερα απο το σπίτι, την αφήνεις έτσι κανά δεκάρι δευτερόλεπτα και μετά ανοίξεις σιγά σιγά. Αν σου γυρνάει τον καπνό μέσα σπίτι τότε δε φταιει ο ελκυσμος και μονο? δε θελουμε να μπούμε στη λογική του κατασκευαστικού λάθους προφανώς.
Παντός είπες στην αρχή οτι όταν έβγαλες το βερμικουλιτη-πυροτουβλο δεν σου κάπνισε και μετά παρακάτω το ανερεσες. Τι ισχύει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157777 από anastasios12
Απαντήθηκε από anastasios12 στο θέμα Καπνος απο την πορτα
καλημερα

και εγω φετος αλλαξα την σομπα μου ειχα μια contura nibe και επιδη ειταν μικρη σε kw την αλλαξα με μια βουλγαρικια πιο μεγαλη μεχρι που να μαθω τα χουγια της και πως λιτουργει ειδα και επαθα παλι εχω μερικες φορες θεματακι με μαυριζμα του τσαμιου αλλα λεω ισως ειναι κατασκευαστικο το προβλημα,αυτο που θελω να πω ειναι οποως λενε η γερμανι το προβλημα ειναι συνιθος πρωστα απο την σομπα δηλαδι αυτος που την χηριζετε.
χαιρετισμους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ