Tροπος μεταφορας της ζεστης;

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143292 από Χρηστος Αγρινιο
Αυτό με τον ανεμιστήρα του κλιματιστικού (απο την εσωτερική μονάδα έτσι?) το έχω σκεφθεί κι εγώ, να κάνω και μια στρατζα ώστε να τραβάει αέρα σχεδόν απο το ταβάνι πάνω από την πόρτα... αυτό με το θερμοστάτη είναι ωραία παντεντα... ώστε αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσω?

Πριν λίγο μιλούσα με τον κουμπάρο μου υδραυλικός στο επάγγελμα και μου έδωσε ιδέα, να βάλω στο κάθετο μπουρί άλλο ενα μεγαλύτερο εξωτερικά να το ταπώσω στην πάνω μεριά και από πλάγια να βγάλω μια παροχή αέρα και απο εκεί με μονωμένη σωλήνα να το στείλω στο χολ... τι λέτε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143298 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Tροπος μεταφορας της ζεστης;
Οτι μπορει να δημιουργησεις περισσοτερα προβληματα αν κρυωσει η καμιναδα και με πολυ μικρο οφελος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143299 από Χρηστος Αγρινιο
Υπάρχει περίπτωση να κρυώσει η καμινάδα? έχει 1,5 μετρό ύψος και 5 μέτρα μήκος (Φ15)
δεν θα έχει απόδοση? καλύτερα με το ανεμιστηρακι του air con?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143302 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Tροπος μεταφορας της ζεστης;
Για να πάρεις μια ιδέα. Αρκεί να σου πω ότι η πατέντα υπάρχει από πέρυσι με κουτί απο γυψοσανίδα και μέσα είχε μοτερ απο 9άρι κλιματιστικό και φέτος έκανα το κουτί που βλέπεις απο λαμαρίνα και μοτέρ απο 24άρι HITACHI που το έχω στην χαμηλή σκάλα απο τις 3 που έχει και δίνει γύρω στα 600 κυβικά την ώρα. Οπότε τα μικρά φουρφούρια είναι για ναχουμε να λεμε. Όποιος δεν το ξέρει και περνάει απο το χωλ ψάχνετε και λέει "απο που έρχεται αυτή η ζέστη".
Ο θερμοστάτης ξεκινάει στους 40 και σταματάει στους 36 γιατί έχει μεγάλο διαφορικό αλλά δεν πειράζει καθόλου.
Αυτά ελπίζω να βοήθησα.
Δες κι εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57827&Itemid=384
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": barbanikos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143303 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Tροπος μεταφορας της ζεστης;
Κάτι παρόμοιο εφαρμόζει, με επιτυχία, εδώ και χρόνια ένας γνωστός μου στην σόμπα του για διανομή σε άλλα δωμάτια. Μόνο που χρησιμοποιεί και βεντυλατέρ υψηλών θερμοκρασιών.
Βέβαια, όπως ανέφερε κι ο Δημήτρης προηγουμένως, θα έχεις κάποια προβλήματα ελκυσμού και θα πρέπει να κάνεις πιο συχνούς καθαρισμούς της καμινάδας καθώς με τον εναλλάκτη θα έχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες καυσαερίων και περισσότερες επικαθήσεις κρεοζώτου. Με Βοριά ή πολύ χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες είναι πολύ πιθανό να έχεις και υγροποίηση.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143326 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Tροπος μεταφορας της ζεστης;
ειναι δυο διαφορετικα πραγματα και μπορεις να τα κανεις και τα δυο...απλα πρεπει να ξερεις τι να περιμενεις ....δεν υπαρχουν λυσεις στανταρ ...η καθε εγκατασταση εχει τις ιδιαιτεροτητες της αρα μονο με πειραματισμους ...πχ αν η καμιναδα σου εχει μικρο ελκυσμο το να βαλεις εναλλακτη μπορει να ειναι καταστροφικο... γενικα ειναι αποδεκτη λυση αλλα θελει προσοχη κι εξαρταται κι απο την σομπα σου ποσο "ενεργειακη" ειναι ...αν εχει καμμια αποδοση 80% μαλλον τσαμπα κοπος θαναι....αν εχει 50% τοτε θαχεις οφελος σημαντικο και για να επενελθω ,,μπορεις πχ να βαλεις-κατασκευασεις ενα εναλλακτη με μικρο ανεμιστηρα να δινει τον αερα στο ιδιο δωματιο και με τον ανεμιστηρα που σου προτεινε ο φιλος να τον "σπρωχνεις" στα υπολοιπα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ