Αγορά οικονομικής ξυλόσομπας

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137960 από KRASOULIOS
Απαντήθηκε από KRASOULIOS στο θέμα Αγορά οικονομικής ξυλόσομπας
Για ποιο λόγο θέλεις το μπουρί να βγαίνει απο πισω??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152486 από lanc3lot
Απαντήθηκε από lanc3lot στο θέμα Αγορά οικονομικής ξυλόσομπας
Καλημέρα, έχω μια αντίστοιχη περίπτωση με ότι γράφτηκε εδώ στο πρώτο ποστ, θα ήταν πιο σωστό να ανοίξω νέο θέμα ή μπορώ να το γράψω εδώ; Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα private message για να το στείλω αυτό σε κάποιον mod (ή δεν το είδα εγώ) για αυτό και απαντάω εδώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152493 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Αγορά οικονομικής ξυλόσομπας
Υπαρχει - ναι οκ δεν ειναι και το πιο εμφανες - αλλα αν αφορά ακριβως το ιδιο θεμα συνεχισε το

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152503 από lanc3lot
Απαντήθηκε από lanc3lot στο θέμα Αγορά οικονομικής ξυλόσομπας
Καλημέρα και ευχαριστώ. Που ακριβώς είναι το pm αφού είμαι σε άλλα forum τύπου Kunena και φαίνεται καλύτερα (εκτός και αν δεν μπορώ ως νέο μέλος). Βάζω attachment τι βλέπω όταν πχ μπαίνω στο προφίλ σου.



Στο θέμα τώρα:

Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω ξυλόσομπα, οικονομικά για ένα νέο σπίτι όπου θα μετακομίσω στο επόμενο δίμηνο. Κυρίως με το βλέμμα στραμμένο για τις ανάγκες που θα προκύψουν από Σεπτέμβρη και μετά, αφού όταν θα μετακομίσω εκεί θα είναι Απρίλιος - Μάιος οπότε λογικά (με την Ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις στα σίγουρα) δεν θα κάνει κρύο.

Ο χώρος είναι ισόγειο με ταράτσα από πάνω όπου είναι ο ηλιακός, 70 tm2, χωρισμένος σε ένα δωμάτιο αρκετά μεγάλο και ένα σαλόνι που ενώνεται με την κουζίνα και το μπάνιο. Δεν υπάρχουν πόρτες μεταξύ τους σε αυτούς τους χώρους (εκτός από το μπάνιο) αλλά σκοπεύω να βάλω (μεταξύ δωματίου και σαλονιού.

Σχετικά με τις ερωτήσεις που έκανες στο φίλο που άνοιξε αυτό το θέμα:

1 -> Περιοχη = Αθήνα, Άνω Γλυφάδα
2 -> Χωρο για αποθηκευση ξυλων εχεις? = Υπάρχει μια αυλή έξω από το σπίτι με κήπο όπου υπάρχει χώρος (χρησιμοποιείται για τραπεζάκι με καφέ + ψήσιμο φαγητού αφού έχει BBQ) οπότε υπάρχει χώρος να βάζω κάπου τα ξύλα, φαντάζομαι πρέπει να πάρω κάτι σαν κιβώτιο ή κάποια σχετική ντουλάπα να μπαίνουν μέσα.
3 -> Η μονωση πως ειναι? Τα πατζουρια/παραθυρα ειναι καλα? = Απλά παράθυρα έχει.
4 -> Τι εννοεις "οικονομικη"? = Θα ήθελα ιδανικά κάτι έως και 400 ευρώ το πολύ. Αλλά αν βρω κάτι στα μισά δεν θα πω όχι ;-)
5 -> Τι γνωσεις εχεις απο το θεμα "αναβω φωτια" = Δεν έχω πολλές γνώσεις, έχουμε ένα τζάκι στο εξοχικό αλλά περιορίζομαι στο να ανάβω πότε πότε την φωτιά εκεί
6 -> Τι γνωσεις /διαθεση εχεις για το καθαρισμα που θελει καθε τοσο? = Καθόλου γνώσεις, ακόμα το ψάχνω.
7 -> Είδα ακόμα μια ερώτηση που έκανες, για το χρονικό ορίζοντα της ζωής σε αυτό το σπίτι. Θεωρητικά είναι κάτω από τα 5 χρόνια που έγραψες, αφού υπάρχει πιθανή έλευση νέου μέλους στην οικογένεια και ίσως αναζητήσουμε κάτι πιο μεγάλο. Αλλά επειδή είναι χωρίς ενοίκιο το συγκεκριμένο, βολεύει αφάνταστα αυτό το καιρό που ζούμε. Άρα δεν είμαι πολύ σίγουρος αν όντως φύγουμε ή μείνουμε. Θα φανεί σε συνάρτηση φαντάζομαι με το εργασιακό και το πολιτικό αφού όλα είναι σχετικά πλέον. Όμως και να φύγω, φαντάζομαι μπορώ να πάρω μαζί την σόμπα (εντάξει θα χάσω ίσως το μπουρί που θα πάει έξω αν αυτό δεν μεταφέρεται)
Κάνοντας μια αναζήτηση στο Ίντερνετ, βρήκα αυτό το άρθρο από το Skroutz -> www.skroutz.gr/guides/20.Ti-sompa-na-ago...-i-sompa-pellet.html και ψάχνοντας είδα πως οι Πέλετ αν και ίσως καλύτερες από όλες τις σόμπες, είναι πολύ πιο πάνω από το μπάτζετ που κινούμαι.
Η άλλη λύση που σκεφτόμουν ήταν να πάω σε ενεργειακά πάνελ αλλά πρόσφατα φίλος μου είπε πως με μια ξυλόσομπα θα λύσω τα προβλήματα μου, και θα έρθει πιο φθηνά τελικά.
Ψάχνοντας για ξυλόσομπες, είδα τις σόμπες που βγάζει η εταιρία ΕΝΩΣΗ ΟΕ -> www.enosioe.gr/productscategories1.php και μου φαίνονται καλές κατασκευές και σε τιμές τουλάχιστον για την Άθως 01 ή 02 κοντά στο οικονομικό σε αυτά που θέλω. Ιδανικά θα ήθελα την δυνατότητα (δεν ξέρω αν αυτές το κάνουν) και να ψήνω πάνω στην σόμπα, χρήσιμο αρκετά. Ειδικά αν γίνεται χωρίς να πάω σε λύση Κουζίνας όπως φαίνονται εκεί, αφού δεν θα ήθελα να κλείσω τόσο χώρο.

Αυτά ως ανάγκη ;-) Δεν γνωρίζω καν πως θα την βάλω μέσα (εννοώ με το μπουρί που πρέπει να βγαίνει εκτός σπιτιού), αλλά φαντάζομαι αν ψάξω για κάποιον που κάνει εγκαταστάσεις στην Αθήνα θα βρω. Αν πιστεύει κάποιος πως κακώς πάω σε ξυλόσομπα και πως θα μου βγει πιο οικονομικά στο χρόνο πάνω με ένα πάνελ, γράψε αφού σίγουρα έχετε πολύ πιο μεγάλη εμπειρία από εμένα παίδες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά ;-)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152504 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Αγορά οικονομικής ξυλόσομπας
H διαισθηση μου, μου λεει να μην πας σε ξυλοσομπα και να σου εξηγησω το γιατι... ( με τυχαια σειρα )

Αθηνα τα ξυλα δεν είναι φτυνα.
Άλλη ποσοτητα ξυλων θες για να "το αναβεις για πλακα" άλλη ποσότητα όταν αυτή είναι η μονη πηγή θερμανσης.
Λογω του ανωτερω λοιπον θες μπολικο ΣΤΕΓΑΣΜΕΝΟ χωρο
Γιατι τα ξυλα πρεπει να τα αγορασεις νωρις ώστε να είναι ξερά χωρις υγρασίες κι εχεις "ζουμια" μεσα και εξω από την σομπα και πισσες...
Αν πες λείπεις εσυ ποιος θα την αναψει? ακομα κι εσυ λες δεν εχεις εμπειρία... θα μου πεις μαθαίνεις όπως ολοι μας...
Αυτές οι σομπες του παραδείγματος σου αποδιδουν απου πυρωσουν τα μεταλα, καλα. πρακτικά από 1 ωρα και μετα για να πεις, ποσο δε να ζεστανουν τοσο καλα το χωρο που βρίσκονται ώστε να παει η ζεστη και στο άλλο δωματιο καθοτι δεν εχουν καποιο τροπο βεβιασμένης κινησης του αερα.... Να το πω αλλιως, την καλυτερη δουλεια την κανουν αν αναβουν πολλες ωρες συνεχεια.
Συνηθως θελουν μονομενη = πιο ακριβη καμιναδα ακριβως για να αποφεύγονται και παλι οι υγροποιήσεις. Βεβαια εσυ εισαι ισογειο οποτε τα μετρα είναι ελαχιστα.
Δε σε κοβω να το εχεις με τα χειρονακτικά και το ξυλο ΘΕΛΕΙ περισσότερη ενασχόληση...
Όχι - αν δεν εχει φουρνο - ματια δεν μπορεις να ψησεις. Αντε να ζεστανεις (ΟΟΟΟΟταν πυρωσει που λεγαμε πριν ) κανα τσαγιερο για καφε...
Προσεχε τον προϋπολογισμό σου. Εχεις κοστος ξυλοσομπας + κοστος καμιναδας + κοστος μαστορα να στη βαλει. με 400 δε νομιζω ότι βγαινει....

Εν κατακλιδι
Με ολο το δεβασμό ξεχνα την ξυλοσομπα.
ή πας σε πελλετοσομπα που εχει τις ευκολιες που για σενα είναι απαραίτητες δηλ παταω ένα κουμπι κι αναβει, καυσιμο ευκολα αποθυκευσιμο ( και εξ ισιυ κατ αναλλογια ακριβό με το ξυλο) για καμιναδα κανει και τσικο σωλήνα που λεει ο λογος...

ή μια ΚΑΛΗ και ΕΠΩΝΗΜΗ σομπα υγραερίου που και δε χρειαζεται καμιναδες ουτε μαστορους και αναβει μονη της με ένα κουμπι....
Ασε που νομιζω ότι με το μπατζετ που αναφέρεις παιρνεις 2....
Πχ www.mandis.gr/index.php?page=shop.produc...ption=com_virtuemart
που εχει κι ανεμιστηρα να σπρωχνει τη ζεστη....

Αλλα όπως λεω παντα - Δικη σου η τσεπη δικη σου η αποφαση....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152508 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά οικονομικής ξυλόσομπας
αν και η θερμανση με ξυλα με καποιες προυποθεσεις ειναι η πιο φτηνη μορφη θερμανσης θα συμφωνησω με τον φωκιωνα οτι για αθηνα σηκωνει πολυ συζητηση και ψαξιμο ... το βασικοτερο προβλημα ειναι παντως η αποθηκευση αν και μπορεις να τα ψωνιζεις λιγα λιγα και πιο ακριβα :) δυστυχως μαζι με το αναλογο κλεψιμο και την υγρασια μαλλον καθισταται ακριβη λυση τελικα ...υπαρχει βεβαια και η εναλακτικη λυση να καις μπριγκετες φαινομενικα ακριβη αλλα μαλλον τελικα πιο φτηνη απ το ζυλο (για αθηνα παντα) χωρις αναγκη αποθηκευσης και σαφως λιγοτερη βρωμα και φυσικα αν μπορεις να ανοιξεις μια τρυπα στον τοιχο δεν χρειαζεσααι μαστορα για εγκατασταση
ενα βασικος παραγοντας ομως στην θερμναση ειναι ποσο χρονο θα δουλευει ...αν πχ θες να την αναψεις στις 6-7 και να την κλεινεις στις 11 ...δυσκολα θα βολεψει η ξυλοσομπα μια και αργει να ζεστανει τον χωρο...προτιμαστε τοτε κατι που εχει ανεμιστηρα
υπαρχουν και τα κλιματιστικα ... απλα τ αναφερω με τα μειονεκτηματα τους και τα πλεονεκτηματα τους
κι εχεις φυσικα κι αλλες λυσεις και μια ακομα που ξεχναμε να αναφερουμε εδω για διαφορους λογους αλλα με την τιμη του πετρελαιου στα 700 ευρω και κοστος γυρω στα 150 ευρω ισως μια σομπα πετρελαιου να ηταν υπο σκεψη


υγ ...για οποιον πιθανον ενδιαφερεται στο σχιστο κυκλοφορουν διαφορα σε εξευτελιστικες τιμες πχ...σομπες κεροσαν με 5-10 ευρω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ