Πώς μειώνουμε τη φωτιά σε ξυλόσομπα - τζάκι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38575 από ELECTRICALCHIEF
εγω φοβηθηκα απο το μπουμπουνισμα μην σπασει το τζαμι. γιατι δεν ξερω τι θερμοκρασιες επικρατουν μέσα στην εστια ε τετοια περιπτωση. Σιγουρα πάνω απο 350 βαθμους όμως.
Τον ανιχνευτη το πήρα απο ebay, kidde μαρκα ειναι και ανιχνευει τόσο καπνό αλλά και μονοξείδιο. το οτι σφύριξε δύο πράγματα μπορει να συνεβησαν. Είτε να ανιχνευσε τη μυρωδια της σόμπα είτε απο ενα σημειο το μπουρι δεν το εχω κλείσει-ακομη- καλα και να εκανε επιστροφη καπνού( αν και δε μου μυρισε καπνος).

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38578 από nivosgr
Με την ευκαιρια Νεκταριε για πες μου πως δουλευεις τον πρωτογενή και τον δευτερογενη αερα στη σομπα. Μόλις παρελαβα αυτη που κληρωσε ο Μοσχάλης. Τον πρωτογενη τον κλεινουμε οταν φουντωσει η φωτια. Τον δευτερογενη τον χαμηλωνουμε, τον κλεινουμε; Τι κανουμε γιατι δεν ξερω;;..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38592 από ELECTRICALCHIEF
Αν και οφτοπικ να σου πω δυο λογια τι κανω στη δικια μου, μεχρι στιγμης και συμφωνα και με τις οδηγιες του κατασκευαστη.
Το πρωτογενή το κλεινω όταν εχει μπουμπουνησει η σομπα, εχει ζεσταθει και ανεβασει θερμοκρασια. Ετσι ωστε με δευτερογενη μόνο να εχω τη καυση που θέλω με οικονομια. Απο οτι καταλαβαίνω με αυτα που λεει και ο κατασκευαστης η ιδανικη σχεση καυσης και αποδοσης ειναι με 2μιση κιλα ξύλα/ωρα και μισο πρωτογενη ανοιχτο. Αυτο θα το δούμε ομως στα πρωτα γερα κρύα. Τωρα αν κλεισω και το δευτερογενη, δύο πραγματα συμβαινουν. Αν υπαρχει υψηλη θερμοκρασια εντος και φλόγα, αρχιζουν και αναφλεογονται τα καυσαερια και απο οτι καταλαβα αποδιδει επιπλεον ζέστη. Αν η θερμοκρασια και η φλόγα ειναι χαμηλοτερη απο καποιο σημείο η φωτια τείνει να χαμηλώσει ίσως και να σβήσει.
Όμως κλεινοντα το δευτερογενη, τουλαχιστον στη σόμπα μου αρχιζει και λερωνει το τζαμι, μιας και αυτος παιζει και το ρολο της αεροκουρτινας.

la nordica svezia
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nivosgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38596 από nivosgr
Ευχαριστω παρα πολύ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38706 από nivosgr
Παντως στο θέμα σου τωρα, απο προσωπικη εμπειρια με το ενεργειακο μου τζακι- καθως την σομπα την πηρα σημερα- ο καλυτερος τρόπος για να αποφυγεις υπερθεμανσεις και μετα να δεις πως θα μειωσεις τη φωτια, ειναι να ανοιξεις την πόρτα. Ετσι δεν θα ανεβασει τρελες θερμοκρασιες το μεταλο και θα καει το ξυλο σαν ανοιχτο τζακι. Οσο και αν προσπαθησα να μειωσω τη φωτια στον χρονο που ηθελα με κλειστη την πορτα δεν το καταφερα.
Μιλαμε βεβαια για περιπτωση ατυχηματος ή κακου υπολογισμου δηλαδη μια στο τοσο ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39068 από ELECTRICALCHIEF
Εισαι σιγουρος γιαυτο που λες?
Διοτι με τη φωτια που θα εχει μεσα η σόμπα, νομιζω δεν ειναι το ιδανικοτερο να ανοιξει και η πορτα οπως το φανταζομαι. Τωρα αν εσυ το εχεις κάνει...

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ