Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35497 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Που τις είδατε τις ατσάλινες ρε παιδιά, και οι δύο μαντεμένιες είναι από μέσα, απλά η δεύτερη έχει και μιά σειρά πυρότουβλα. Οι ισχύς που αναφέρουν είναι ονομαστική-μεγιστη. Την μέγιστη την αγνοούμε, με την ονομαστική ζεσταινόμαστε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35503 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
καλησπέρα

ριξε μια ματια στη σελίδα της Σκλάντοβα, εκει λεει οτι η MODENA (όχι η MODENA Β) έχει 13KW ονομαστική και 21KW μέγιστη

www.st-bg.com/pdf/catalog32.pdf

εγώ να σου επισημάνω ότι με την κομφορτ 21 που ειναι 10KW ονομαστική και 15KW μέγιστη ζεσταίνω 70 και παραπάνω μετρα με μέτρια μόνωση σε περιοχή 400μ υψόμετρο και εκτθειμένο σπίτι απο 3πλευρές

Off topic:
Κατά τ'αλλα βαρέθηκα να διαβάζω για "φθηνές" σόμπες που δεν κάνουν δουλειά. Δε μπαίνω στον κόπο ούτε να υπερασπιστώ τη σομπα μου ούτε τίοποτα. Εγώ γράφω αυτά που συμπεραίνω. Όποιος θελει πιστεύει, όποιος θελει παει και δινει 1000-1500 ευρώ για ξυλόσομπα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35509 από jonnas
Απαντήθηκε από jonnas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Γιώργο πολύ σωστά λες η σόμπα χωρίς boiler είναι 14-21 kw οπότε θα με υπερκαλύψει στα 60 τετραγωνικά και παραθαλάσσια στη Πιερία!
Γιατί η άλλη με τα 8 μάλλον παίζει οριακά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35510 από jonnas
Απαντήθηκε από jonnas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Απλά η μία είναι μαντεμένια εξωτερικά και λέει <ενεργειάκη> γι αυτό υπήρξε η αποροία για αν θα κάνει καλή δουλειά σε σχέση με skladova που δείχνει δυνατή βάση προδιαγραφών!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35517 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

jonnas έγραψε: Γιώργο πολύ σωστά λες η σόμπα χωρίς boiler είναι 14-21 kw οπότε θα με υπερκαλύψει στα 60 τετραγωνικά και παραθαλάσσια στη Πιερία!
Γιατί η άλλη με τα 8 μάλλον παίζει οριακά?


Καλά αυτή με τα 13KW θεωρώ ότι θα σε υπέρκαλύψει, μη σου πω δε χρειάζεσαι τόσο μεγάλη. Για την άλλη δε μπορω να σου πω γιατί γενικώς δε θέλω να γράφω/σχολιάζω για κάτι που δεν έχω δει σε λειτουργία. Θεωρητικά όμως 8-9KW καλύπτουν τα 60τμ. (Οι ειδικοί να με διορθώσουν αν κανω λάθος)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jonnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35551 από jonnas
Απαντήθηκε από jonnas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Μηπως στο καλυψη τετραγωνικων παιζει ρολο και το πως ειναι το σπιτι;Γιατι στη δικια μου περιπτωση το καθιστικο με τη κρεβατοκαμαρα τα χωριζει ενας τοιχος με τρια σκαλια πας στο διαδρομο πρωτο δωματιο δεξια κουζινα επομενο δωματιο μπανιο και στο τελος του διαδρομου φατσα ακομα μια κραβατοκαμαρα.
Θα μπορεσει η σομπα12-21kw να τα καλυψει η θα χρειαστω και δευτερη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ