Ερωτησεις απο εναν νεο ...

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171520 από billis_anti
Καλημερα στην ομαδα,καλο χειμωνα και covid free!!
Ειμαι νεος στο αθλημα πελλετ και ειμαι κατοχος μιας σομπας καλοριφερ της Κalor 24kw που μου ζεσταινει το σπιτι συν το μποιλερ.
την σομπα την αγορασαμε περσυ και γενικα μειναμε ικανοποιημενοι απο την αγορα της.
Επειδι ειμαι ο μοναδικος ανθρωπος που γνωριζω που εχω τετοια σομπα μιας και μενουμε κρητη και δεν ειναι δημοφιλες οι σομπες πελλετ,ηθελα να ρωτησω τα εξης.
Περυσι καψαμε 160 σακια περιπου Alfawood A1 και Σβαιχοφεν. Δεν εφερα μαστορα να την καθαρισει ακομα φετος απο μεσα και καθαρισα φετος μονο το καθετο εξωτερικο μπουρι 3.5 μετρα εγω που δεν ειχε μαζεψει ουτε μισο φαρασι σταχτη.Δικαιολογητε φετος να βλεπω καπνο απο την καμιναδα ακομα και οταν αναβει για ωρες το μηχανημα?Περυσι νομιζω οτι δεν ειδα ποτε καπνο 30 λεπτα μετα το αναμα.
Εχω δοκιμασει 4 διαφορετικα πελλετ φετος,ολα καπνιζουν. το Σβαιχοφεν λιγοτερο αλλα καπνιζει και αυτο.
τι μπορει να φταει λετε, να θελει καθαρισμα απο μεσα??
Επισις ειχα απορια για τον θορυβο που κανει ο κοχλιας και ποια ειναι λογικα πλαισια που πρεπει να ακουγετε.
ηξερα πριν βαλω μηχανημα κεντρικης θερμανσης στο ενιαιο χωρο οτι θα ακουγετε,αλλα πραγματικα δεν ειναι θεμα τα βεντιλατερ και κυκλοφορητης αλλα μονο ο κοχλιας που παρεπιπτοντως στριγκλιζει καποιες φορες.Φετινο κουσουρι ειναι αυτο.
Η συγκεκριμενη σομπα εχει και βεντιλατερ χωρου που ουτε αυτο ακουγετε στις πρωτες 2 σκαλες.
αυτη εδω ειναι η σομπα
www.comfortsolutions.ie/stoves/boiler-st...528-redonda-24b.html
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171522 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Ερωτησεις απο εναν νεο ...
Θέλουν καθάρισμα τα πάντα!
ΟΛΗ η καμινάδα,βγάλσιμο το μοτέρ καυσαερίων και καθάρισμα,καθάρισμα καλό του θαλάμου καύσης μέχρι στο μοτέρ καυσαερίων.
Μετά βγάζεις τον κοχλία και καθαρίζεις την διαδρομή του από την σκόνη.
Αυτά είναι τα κύρια.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.049 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ