Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #968 από N1k0s
Κινέζικη αερόθερμη σόμπα δημιουργήθηκε από N1k0s
Πήρα τον Σεπτέμβρη μία σόμπα από την γνωστή εταιρία στο Βόλο , και πιο συγκεκριμένα από τους εκπροσώπους τους στη Θεσσαλονίκη , είναι 11 kw και ζεσταίνω διαμέρισμα περί τα 80 τμ , είναι ενιαίος χώρος κουζίνα - τραπεζαρία - σαλόνι σε σχήμα Γάμμα , με την σόμπα στη γωνία του Γάμμα δλδ στη τραπεζάρια αρκετά μακρυά από τα σημεία που καθόμαστε ή τρώμε ... Ξεκίνησα να καίω αρχές οκτώβρη και ενώ κρατούσα λεπτομερείς σημειώσεις , μετά τις 2 βδομάδες αποφάσισα να το απολαύσω χωρίς μετρικές σκοτούρες ...

με εξωτερικές θερμοκρασίες 9min-16max έκαιγε 7-8 κιλά στις 12-14 ώρες συνεχής λειτουργίας της
Με τις τωρινές θερμοκρασίες 6min-12max καίει 11-12 κιλά στις ίδιες ώρες ...
Εσωτερικές θερμοκρασίες , πρωί πριν το άναμμα 20 περίπου , 23,5 το βράδυ , την πρώτη ώρα γύρω στους 21,5 , η διαφορά αισθητή στα πρώτα 10 λεπτά φωτιάς + τα 5 λεπτά του καθαρισμού - τροφοδοσίας

Λεπτομέριες για το διαμέρισμα , είναι δεύτερος , διαμπερές , δεν έχει πλαινές πολυκατοικίες άρα έκθεση στο περιβάλλον και από τις 4 πλευρές , κατασκευή το 93 νομίζω , κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια όχι και ιδιαίτερα ποιοτικά , κάθομαι από πέρυσι εδώ , διάστημα 40 ημερών πλήρωσα 300 ευρώ σε πετρέλαιο και στη συνέχεια με το ερ κοντισιον 18άρι και κουβέρτες ... με το ερκοντισιον ερχόταν γύρω στα 60 ευρώ παραπάνω ρεύμα το μήνα όμως ζέσταινε μόνο εκεί που κοιτούσε και θερμοκρασίες δύσκολα πάνω από 23 βαθμούς, μόλις έκλεινε άμεσο κρύο και το πρωί κάτω από 18 ... μπορεί να είναι πιο ακριβό από το ρεύμα , αλλά ποιοτικά η διαφορά στη θέρμανση είναι χαόδης ...

Αλλες απορίες , γράψτε από κάτω και θα απαντήσω άμεσα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #970 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Αυτό που λες για την ποιοτική διαφορά στη ζέστη από το ρεύμα πιστεύω ότι είναι εξίσου σημαντικό και με την τιμή.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #974 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Για να έχω την ίδια αίσθηση , θα πρέπει κατά την δική μου άποψη να αλλάξω σε 24άρι αφήνω το ερ κοντισιον ανοιχτό όλο το 24ωρο , να έχω άλλα 3 ερ μικρά στα 2 δωμάτια και στη κουζίνα που δεν στοχεύει και έτσι παραμένει κρύο ...

η σόμπα μπορεί να φτάσει σε πολύ γρήγορους ρυθμούς στους 30 βαθμούς εσωτερικά μπορεί και 40 , αφού την έχω στο πιο χαμηλό πρόγραμμα , στο πιο γρήγορο έχει σχεδόν τριπλάσια κατανάλωση ... όμως δεν θέλω σάουνα , λογική θέρμανση θέλω ...

άρα για το ίδιο απότελεσμα μπορώ να έχω σχεδόν το ίδιο κόστος χρήσης ίσως πιο ακριβό στο ρεύμα , όμως η σόμπα λειτουργεί τις περισσότερες ώρες στο ρελαντί , ενώ το ερ θα δουλεύει πιο πολύ , ενώ άμα βάλεις μπρος για τους 40 βαθμούς η σόμπα έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να το πετύχει ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #987 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
απο θορυβο πως πας? το τζαμι σου μαυριζει?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #994 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
από Θόρυβο αρκετό , αλλά μετά από 2 μήνες χρήσης σχεδόν ξεχνάμε τον ήχο ... που και που ο κοχλίας και αν το ακούσεις ... στην αρχή ήταν αλλιώς ...

μαυρίζει από το σβήσιμο , άρα θέλω στο σβήσιμο ρύθμιση , μετά από 7 μέρες μαυρίζει τελείως

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1001 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
η δικη μου μερικες φορες μαυριζει τελειως,μεσα στην ημερα,η στην δευτερη.Αλλα εχω την μικρη 6kw. Ξερεις τι παιζει?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ