Tips and Tricks για τις σόμπες της ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179185 από Maktheo
Αν κατάλαβα καλα βγάζεις το μπουρι φ80 της σομπας σε παλια τρύπα σομπας που είχε το διαμερισμα στο ταβάνι;

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179194 από PanPele
έτσι ακριβώς, σε τρύπα που άφησαν στον τοίχο και από πάνω έχει το παλιό Η καμινάδας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179196 από Maktheo
Στις πελλετοσομπες τα καυσαέρια βγαινουν με μοτερ και οχι με φυσικο ελκυσμο.. Το μπουρι της πελλετοσομπας θα σου πρότεινα να το βγάλεις μεχρι εξω τοτε, απλα να περνάει μεσα απο την παλια τρύπα..
Ενα αναλογο προβλημα είχα και εγω οταν ειχα την φαεινη ιδεα να ριξω το μπουρι της πελλετοσομπας μεσα στην εξωτερικη καμιναδα του τζακιου.. Και ενω η καμιναδα ηταν πχ 30χ30, τα καυσαερια δεν μπορουσαν να ανέβουν μεχρι πανω καθώς δεν ηταν ζεστα αρκετα, εγκλωβιζονταν μεσα στην καμιναδα του τζακιου και η σομπα δεν "τραβουσε", μαυριζε το τζαμι,, μυριζε και γεμιζε ακαφτο πελλετ το ποτηρακι..
Τελικα έβγαλα το μπουρι απλα εξω στο μπαλκόνι με ενα φίλτρο νερου..
Γενικα, οσο πιο απλα πραματα στα μπουρια χωρίς πολλα μετρα οριζόντιο, χωρις γωνιες κτλ, τοσο πιο καλα δουλεύει η σομπα

Εισαι τελευταία οροφο;

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by Maktheo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179198 από PanPele
είμαι σε διώροφο, δεύτερο όροφο αλλά με σπίτια σε ακτίνα βολής. θα την βγάλω με το μπουρί της μέχρι έξω.
καθώς έχω θέμα με μαύρο τζάμι και όπως ανέφερα το πιο σοβαρό είναι η μυρωδιά και λογικά κάποια ελάχιστη κάπνα που μπορεί να μένει στην έναυση.
με τις πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει εδώ στο φόρουμ κατάλαβα πως είναι καθαρά θέμα λάθους καμινάδας καθώς καμία σχέση με ξυλόσομπα αλλά τα αποτελέσματα θυμίζουν θέματα με καμινάδες ξυλόσομπας όταν δεν τραβάνε.
δεν είναι και στο χέρι μου η καλύτερη λύση για να την βγάλω από χαμηλά έξω, αλλά θα κάνω την 2η καλύτερη που υπέθεσα και μου πρότειναν.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by PanPele.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179200 από Maktheo
Πολυ σωστά είπες καμία σχεση με ξυλοσομπες/πετρελεοσομπες.. Εδω ξαναλέω τα καυσαερια βγαίνουν εξω με μοτέρ που τα σπρωχνει και δεν μπορουν να ανεβουν με φυσικο τροπο (ζεστες αεριες μαζες)

Βγαλτο μεχρι τερμα πανω και απλα βαλε μια γωνια ή ενα Η πανω για να μην σε παίρνει νερα..
Το οτι σου μαυρίζει το τζαμι είναι οτι δεν βγαίνουν σωστά τα καυσαερια
Το ιδανικο θα ηταν να βγεις ισα ισα εξω με ενα οριζόντιο κομμάτι μπουρι 1 μετρο και μετα να σηκώσεις άλλο 1 με 1μιση μετρο καθετο

Εσυ απο οτι κατάλαβα απλα βγαίνεις πάνω με ενα μπορι καθετο περίπου 3 μετρα
Τελος μπορείς να ανεβάσεις απο το μενου της σομπας το μοτερ των καυσαέριων {απο 190v default στην 1η σκαλα πχ να το ανεβασεις 10v στα 200)..απλα αν ανεβασεις, ανεβάζεις αναλογως και τις υπόλοιπες σκαλες (2,3,4,5)

Εγω που πλέον εχω πολυ απλο μπουρι και κοντο σχετικα, εχω κατέβει απο το default των 190v στα 170-180v αναλογα βέβαια και την ποιότητα των πελλετ που καίω


ΥΓ. Με την καπνα απο την εναυση αν δυσκολευτει στην αρχη να παρει η σομπα μπροστά δεν μπορείς να κανεις τιποτα με την μυρωδιά καθως ο καπνος ειναι τοσος πολύς και συμπυκνωμένος που νομιζω σε αυτο το σημείο της εκκινησης (δυσκολη εναυση) όλοι μας εχουμε θεμα με λιγη μυρωδιά


Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by Maktheo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179201 από Maktheo
Τωρα ειδα οτι αναφέρεσαι σε αλλη μαρκα/μοντέλο σομπας από αυτη του νήματος (hp22), εσυ εχεις μια της Thermiki.. Αρα και εαυ μπορεις να ανεβασεις το μοτερ των καυσαεριων αν χρειαζεται απλα με καποιο αλλο τροπο (ξεχνα τα 190v κτλ που σου εγραψα)

Επισης εννοείται οτι παιζει ρολο οτι ειναι καινούργια, αλλα εκει οι μυρωδιες ειναι απο τα σιδερα/μπογιες που καιγονται, ειναι περίπου χαρακτηριστικες, δεν μπορω να καταλάβω αν αναφερεσαι τελικά σε αυτες. Εγω οταν την ειχα καψει 1η φορα την αναψα σε μια πολύ ηπια και οχι κρυα μέρα του φθινωπουρου, ανοιξα ολες τις πορτες/παραθυρα και την μπουμπουνισα καποιες ωρες.. Εβγαλε αρκετες μυρωδιες εννοείται, και συνεχισε να βγαζει πολυ πολυ λιγοτερο για τις επόμενες 1-2 καύσεις..

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by Maktheo.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PanPele

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ