Σόμπα Pellet: Εισαγωγή αέρα από έξω ή από μέσα;

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157985 από geodag
Αν με κάποιο ταφ πάρουμε αέρα κ από έξω αλλά κ απο μέσα τι θ γίνει?? Η θα είναι σαν να περνούμε μόνο απ έξω?? Εγώ πάντως λέω να πάρω μόνο απ έξω στην πέλλετ που θα βάλω σε λίγο καιρό!! Κ ας χάσω λίγο σε απόδοση... Διάβασα αυτά που έγραψε ο κύριος μοσχαλης κ μου φαίνονται πολύ σοβαρά επιχειρήματα για να βάλεις αέρα από έξω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157991 από nikolas
Και επειδή και εγώ διάβασα μερικά σχόλια και επειδή η σόμπα είχε είσοδο από έξω αποφάσισα πριν 4 η 5 χρόνια να πάρω αέρα από έξω. Ομως το άλλαξα διότι οι απώλειες είναι μηδενικές,η καύση είναι το ίδιο ικανοποιητικη, το σπίτι ξεμυριζει, ο αφυγραντήρας καταργήθηκε (υγρασία τέλος ) το σπίτι είναι στεγνό και ζεστό και ο αέρας που αναπνέω ανανεώνεται.
Τελικά η απόφαση είναι δική σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157992 από georgegk

nikolas έγραψε: Και επειδή και εγώ διάβασα μερικά σχόλια και επειδή η σόμπα είχε είσοδο από έξω αποφάσισα πριν 4 η 5 χρόνια να πάρω αέρα από έξω. Ομως το άλλαξα διότι οι απώλειες είναι μηδενικές,η καύση είναι το ίδιο ικανοποιητικη, το σπίτι ξεμυριζει, ο αφυγραντήρας καταργήθηκε (υγρασία τέλος ) το σπίτι είναι στεγνό και ζεστό και ο αέρας που αναπνέω ανανεώνεται.
Τελικά η απόφαση είναι δική σου.


Φιλε νικολα, και γω λεω να την κανω απο μεσα τελικα, εξαλλου εχω μεγαλο χωρο 50-60 τ.μ στον χωρο της σομπας,
και μετρια μονωση. Υπαρχουν αρκετα μερη που μπαζει αερακι... :blink:
Παντως ολοκληρη επιστημη ω σωστη καυση ε???? Δεν το περιμενα... Και ειμαι στον πρωτο χρονο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157999 από geodag
Παιδιά εγώ επειδή τώρα θα την πάρω και θα την εγκατάστησω λέω στην ίδια τρυπα με την καμινάδα να την κάνω πιο μεγάλη κ βάλω κ μία φ35 αλουμινίου σπιράλ για να πάρω αέρα από έξω κ οπότε θέλω την κλείνω βγάζω το σπιράλ κ παίρνω από μέσα θ κάνω δοκιμές απλά λέω ν την βάλω κολλητά με την καμινάδα για ν έξω όσο το δυνατόν ζεστό αέρα για την καύση όταν παίρνω από έξω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158001 από Pasxalis
Στην εναυση θα εχεις μυρωδια αν ειναι τοσο κοντα και ισως λιγο σταχτη οταν θα εχει και λιγο αερα γτ κατι λιγο απο το ταφ θα τα εχεις αυτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158009 από geodag
Πως θα έχω μυρωδιά αν η καμινάδα μου δεν χάνει από πουθενα και το τέλος της θα είναι ψηλά καμία σχέση με την εισαγωγή αέρα δηλαδή?? Κ η εισαγωγή αέρα από έξω θα έχει γωνία για να μην έχω θεμα όταν φυσάει ο δυνατός αέρας!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ