Ποια είναι η διαδικασία για άδεια κοπής ξύλων;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107098 από Pri
Θέλω να κόψω κάμποσα καυσόξυλα (κάτι γκορτσιές-αλλού τις λένε αγραπιδιές) από ένα χωράφι που έχω όχι σε δασική περιοχή. Δεν μιλάμε για τίποτα υπερβολικό 3-4 δέντρα θα κόψουμε, αν βγουν 4 τόνοι ξύλα και πολύ βάζω.

Μου είπε λοιπόν ένας φίλος που θα χρησιμοποιήσουμε το αγροτικό του, ότι το δασαρχείο κόβει αβέρτα πρόστιμα για παράνομη υλοτομία. (τώρα το πως είναι παράνομο να κόψω τις αγραπιδιές μέσα από το κτήμα μου δεν το κατάλαβα-αλλά ας πούμε ότι είναι)

Τι διαδικασία χρειάζεται να κάνω για να πάρω άδεια; Σε ποια υπηρεσία πρέπει να πάω για να ενημερωθώ-καταθέσω αίτηση. Ξέρει κανείς;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.
Μέχρι και πρόπερσι που πήγα τελευταία φορά και έκοψα δεν είχα ποτέ θέμα. Ίσως απλά δεν έτυχε να συναντήσω κανένα του δασαρχείου. Αλλά δεν ήξερα κιόλας ότι χρειάζομαι άδεια.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107108 από DOOM_NX
Κοίταξε, βρήκα ένα έγγραφο από το Δασαρχείο Κοζάνης:
static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%99%CE%97...%CE%99%CE%91%CE%9B-2

Σύμφωνα με αυτό, πρέπει να δηλώσεις στο Δασαρχείο ότι είσαι ιδιοκτήτης των εν λόγω δέντρων και να πάρεις μια άδεια σε περίπτωση ελέγχου. Η άδεια χορηγείται δωρεάν.

Ρώτησε όμως και στο Δασαρχείο της περιοχής σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107113 από DOOM_NX
Δοκίμασε στα παρακάτω τηλέφωνα πριν κάψεις βενζίνα:

Δασική υπηρεσία Αρκαδίας
Πλατεία Κολοκοτρώνη 22
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
2622 028 967, 2710 242 500
Διευθυντής: 2622 022 651
Fax: 2710 243 800

Δασαρχείο Βυτίνας
2795 022 000, Τηλ/Fax: 2795 022 213

Δασαρχείο Κυνουρίας
2755 023 880, 2775 023 880, Τηλ/Fax: 2775 022 004
Fax: 2755 022 040

Δασαρχείο Τρίπολης
2710 242 390
Fax: 2710 242338
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #108662 από Pri

Pri έγραψε: Τι διαδικασία χρειάζεται να κάνω για να πάρω άδεια; Σε ποια υπηρεσία πρέπει να πάω για να ενημερωθώ-καταθέσω αίτηση. Ξέρει κανείς;


Απλά για να είναι ολοκληρωμένο το θέμα γράφω την διαδικασία που χρειάστηκε τελικά να κάνω.

1. Πήγα στο δασαρχείο και έκανα αίτηση για να κόψω ξύλα από το χωράφι μου που ΔΕΝ ήταν σε δασική περιοχή. (σημαντικό αυτό ) Φυσικά μιλάμε πάντα για γκορτσιές, γιατί αν έχεις στο χωράφι σου τίποτα δρυς ή καστανιές ή ελιές κτλ ακόμα και σε δασική περιοχή να μην είναι έχει άλλη διαδικασία. (την οποία και δεν ρώτησα γιατί δεν μ' ενδιέφερε)

2. Μερικές μέρες μετά (5-6) με πήραν τηλέφωνο και πήγαμε με πραγματογνώμονα και είδαν τα δέντρα.

3. Λίγες μέρες αργότερα (2-3) πήρα ταχυδρομικά την άδεια κοπής.

4. Έκοψα τα ξύλα. (έχοντας κοντά μου την άδεια κοπής καλού-κακού)

5. Την μέρα που θες να μεταφέρεις τα κομμένα ξύλα χρειάζεσαι την άδεια μεταφοράς την οποία παίρνεις πάλι από το δασαρχείο, και η οποία χρειάζεται την άδεια κοπής που ήδη έχεις και ώρα μεταφοράς καθώς και ποσότητα μεταφοράς.

Και βάρδα να μην έχεις 5-6 τόνους ξύλα και μεταφορικό μέσο που χωράει max 1 τόνο... Χρειάζεται να πας 6 φορές στο δασαρχείο και να πάρεις 6 άδειες μεταφοράς με συγκεκριμένες ώρες μεταφοράς (δεν μπορούν λέει να σου δώσουν μια "ανοιχτή" σε ώρα άδεια μεταφοράς για την ποσότητα που έχεις κόψει-δεν το προβλέπει ο νόμος λέει).

Κι όλα αυτά για να κόψω από δική μου ιδιοκτησία!
Δεν ξέρω τι γίνεται όταν είναι να κόψεις από δημόσια ιδιοκτησία (δάσος).

Με την ταλαιπωρία που τράβηξα φέτος που είπα να πάω με το γράμμα του νόμου, μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα αυτούς που πάνε χωρίς άδεια και κόβουν από τα δικά τους χωράφια...

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ