Κουτί αποθήκευσης ξύλων για το μπαλκόνι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90428 από Diplomatis
Λοιόν φίλε εγώ στο μπαλκόνι μου έχω δύο κουτιά τα οποία έφτιαξα από πλακάζ (στη περιοχή μου το λένε και νοβοπάν θαλάσσης) το οποίο είναι ανθεκτικό στην υγρασία και τους έβαλα και από 4 ροδάκια για να μετακινούνται εύκολα. Αυτά τα δύο γεμίζω μία φορά την εβδομάδα κι έχω για μία εβδομάδα ξύλα για το τζάκι μου. Βέβαια για κσθισματάκια είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθούν διότι είναι ψηλά. Τώρα δεν ξέρω αν κάτι που θαγίνει τόσο χαμηλό θα μπορεί να χωρέσει μίας εβδομάδας ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90435 από dimlyk
0,4 μ3 ειναι 200 κιλα και δεν μπορεια να τα γεμισεις μεχρι πανω αρα κατι λιγοτερο ..οπως ειπα ομως δεν νομιζω ναχει πολυ σημασια

το κλειστο κουτι οντως για να παιρνουν αερα τοπα

ομως ποσο αερα δεν εχω αποψη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90442 από Gdevil

dimlyk έγραψε: 0,4 μ3 ειναι 200 κιλα και δεν μπορεια να τα γεμισεις μεχρι πανω αρα κατι λιγοτερο ..οπως ειπα ομως δεν νομιζω ναχει πολυ σημασια

το κλειστο κουτι οντως για να παιρνουν αερα τοπα

ομως ποσο αερα δεν εχω αποψη :)

Να επισημάνω ότι 0,4 κυβικά σφιχτοτοποθετημένης κομμένης οξιάς ή μεσέ με υγρασία 20% έχουν 180 κιλά
το 1 κυβικό έχει 450 κιλά
φυσικά μπορεί να ζυγίζουν και παραπάνω αλλά όλο το παραπάνω είναι υγρασία.
(στο θέμα περί τιμών ξύλου 3-4 σελίδες πίσω είναι πιο αναλυτικά...)

Οσον αφορά το κλειστό ή ανοιχτό κουτί.
Προσωπικά θα έλεγα ότι δεν πολυέχει σημασία το να είναι κλειστό ή ανοιχτο μιας και μόνο για μισή εβδομάδα θα μένουν τα ξύλα εκεί.
Αλλά και για να μην είναι θεόκλειστο μπορούν να ανοιχτούν τρύπες γύρω γύρω στα πλαινά με ποτηροτρύπανο


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90526 από jimmys81
εκανα και εγω μια κατασκευη με υλικα που ειχα χωρις να αγορασω τιποτα

Ειχα παλετες τις ξεκαρφωσα εφτιαξα εναν σκελετο στα μετρα που ηθελα 1,10 Χ 0,60 Χ 0,90Υ και απ εξω το εντυσα με μουσαμα που παλι ειχα εκανα και ενα καπακι με μεντεσεδες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος οσο και αν βρεχει και φυσαει αναγκη δεν εχει και το θεμα ειναι οτι εγινε με υλικα που ειχα,παρε γνωμες απο παντου δες τι υλικα εχεις και σκεψου την δικη σου πατεντα θελει απλα πραματα

Μπορεις αν θελεις να το μετακινεις να βαλεις ροδακια η οπως εκανα εγω να μην μετακινηται απλα να το τακαρεις απο κατω για να μπορει η γυναικα να πλενει το μπαλκονι να ριχνει νερο απο κατω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90742 από Atlas

Gdevil έγραψε:

dimlyk έγραψε: 0,4 μ3 ειναι 200 κιλα και δεν μπορεια να τα γεμισεις μεχρι πανω αρα κατι λιγοτερο ..οπως ειπα ομως δεν νομιζω ναχει πολυ σημασια

το κλειστο κουτι οντως για να παιρνουν αερα τοπα

ομως ποσο αερα δεν εχω αποψη :)

Να επισημάνω ότι 0,4 κυβικά σφιχτοτοποθετημένης κομμένης οξιάς ή μεσέ με υγρασία 20% έχουν 180 κιλά
το 1 κυβικό έχει 450 κιλά
φυσικά μπορεί να ζυγίζουν και παραπάνω αλλά όλο το παραπάνω είναι υγρασία.
(στο θέμα περί τιμών ξύλου 3-4 σελίδες πίσω είναι πιο αναλυτικά...)

Οσον αφορά το κλειστό ή ανοιχτό κουτί.
Προσωπικά θα έλεγα ότι δεν πολυέχει σημασία το να είναι κλειστό ή ανοιχτο μιας και μόνο για μισή εβδομάδα θα μένουν τα ξύλα εκεί.
Αλλά και για να μην είναι θεόκλειστο μπορούν να ανοιχτούν τρύπες γύρω γύρω στα πλαινά με ποτηροτρύπανο



Κάτι τέτοιο θα σ' ενδιέφερε;

Πλαστικό ABS και τιμή 2- 3 €.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90751 από akapsali

Atlas έγραψε:

Gdevil έγραψε:

dimlyk έγραψε: 0,4 μ3 ειναι 200 κιλα και δεν μπορεια να τα γεμισεις μεχρι πανω αρα κατι λιγοτερο ..οπως ειπα ομως δεν νομιζω ναχει πολυ σημασια

το κλειστο κουτι οντως για να παιρνουν αερα τοπα

ομως ποσο αερα δεν εχω αποψη :)

Να επισημάνω ότι 0,4 κυβικά σφιχτοτοποθετημένης κομμένης οξιάς ή μεσέ με υγρασία 20% έχουν 180 κιλά
το 1 κυβικό έχει 450 κιλά
φυσικά μπορεί να ζυγίζουν και παραπάνω αλλά όλο το παραπάνω είναι υγρασία.
(στο θέμα περί τιμών ξύλου 3-4 σελίδες πίσω είναι πιο αναλυτικά...)

Οσον αφορά το κλειστό ή ανοιχτό κουτί.
Προσωπικά θα έλεγα ότι δεν πολυέχει σημασία το να είναι κλειστό ή ανοιχτο μιας και μόνο για μισή εβδομάδα θα μένουν τα ξύλα εκεί.
Αλλά και για να μην είναι θεόκλειστο μπορούν να ανοιχτούν τρύπες γύρω γύρω στα πλαινά με ποτηροτρύπανο



Κάτι τέτοιο θα σ' ενδιέφερε;

Πλαστικό ABS και τιμή 2- 3 €.


Ευχαριστώ Atlas .. κάτσε να φτιαξουμε το κοτί και θα δούμε για τις περσίδες

Πήγα και ρωτησα τιμή για κοντρα πλακέ θαλασσης 18χιλ 24€ το τμ .Με βαση τις διαστασεις 1,5χο,5χ0,5 θελω 3 τμ αρα 74€ σύν μεντεσέδες , βιδες , ροδακια , μηαχνισμο για την πορτα να μένει ανοιχτή (κουμπάσο) και φυσικά βερνικι 8α ξεπεράσω τα 120 € οπότε μάλλον το βλεπω για του χρόνου μιας και ο χειμώνας σχεδον τελείωσε
Αν μου τι βιδώσει και αλάξω γνώνμη θα σας παρουσιάσψ την κατασκευή μου συντομα .. αλοιώες μαζευουμε ιδεες , χρήματα και πάμε για Σεπτεμβριο- Οκτωβιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ