Αλυσοπρίονα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35393 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο
Την ίδια απορία έχω και γω με την αλυσίδα... δεν είναι ίδιες? :blink:

Παρεμπιπτόντως, πριν λίγο καιρό είδα στο Praktiker ηλεκτρικό αλυσοπρίονο, μάρκα δε θυμάμαι, αυτή με τα πράσινα εργαλεία. Ούτε χαρακτηριστικά συγκράτησα.

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι έκανε 79€ και ψήθηκα να το πάρω.
Το θέλω για να κόβω κανένα μεγάλο κούτσουρο, να χωράει καλύτερα στο τζάκι, αλλά φοβήθηκα μην είναι μούφα και κλαίω και τα 79€.

Το έχει κανείς?

Αξίζει?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35395 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο
Συμπεράσματα από ερασιτεχνική κοπή ξύλων αρκετών ετών. :)

Στο βενζινοκίνητο αλυσοπρίονο, στο δικό μου [αρκετά παλιό] τρώει την αλυσίδα πολύ γρηγορότερα από ότι τα ηλεκτρικά.

Και σκεπτόμενος λογικά θεωρώ πως η μεγάλη ταχύτητα στροφών που έχει ένας βενζινοκινήτηρας είναι η αιτία που φαγώνεται γρήγορα η αλυσίδα.

Εν αντίθεση τα ηλεκτρικά κόβουν με λιγότερες στροφές, αλλά με σταθερή και πολύ μεγαλύτερη δύναμη λόγω του ηλεκτροκινητήρα.

Στο βενζινοκίνητο μπορώ να μπλοκάρω την αλυσίδα εάν το ζορίσω επάνω στο κόψιμο, ενώ το ηλεκτρικό δεν μπλοκάρει με τίποτα.

Τι λες για αυτό ? :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35396 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο
Σαφως κ ειναι ιδιες.
Αν θες να κοβεις περιστασιακα κανενα ξυλο να το παρεις.Να ειναι ομως μεγαλο στα watt.
Aν ομως εχεις στο μυαλο να φερεις π.χ. κανενα φορτηγο ακοπα κ να τα κοψεις με αυτο ξεχνα το.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35399 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο
εχω ενα ηλεκτρκο 2500βατ.Παναλαφρο
Αυτο σε βενζινα ποσους ιππους, κυβικα ,βαρος ειναι?
Κοβω πλακες ξυλειας 6-8-10 ποντους παχος 20-40 φορδος αξυας πολυ ανετα.
Πατας κουμπι =περνει μπρος σιγουρα.
Για μενα βενζινας μονο οπου δεν φτανει ρευμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35434 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο

mastoras έγραψε: Συμπεράσματα από ερασιτεχνική κοπή ξύλων αρκετών ετών. :)

Στο βενζινοκίνητο αλυσοπρίονο, στο δικό μου [αρκετά παλιό] τρώει την αλυσίδα πολύ γρηγορότερα από ότι τα ηλεκτρικά.

Και σκεπτόμενος λογικά θεωρώ πως η μεγάλη ταχύτητα στροφών που έχει ένας βενζινοκινήτηρας είναι η αιτία που φαγώνεται γρήγορα η αλυσίδα.

Εν αντίθεση τα ηλεκτρικά κόβουν με λιγότερες στροφές, αλλά με σταθερή και πολύ μεγαλύτερη δύναμη λόγω του ηλεκτροκινητήρα.

Στο βενζινοκίνητο μπορώ να μπλοκάρω την αλυσίδα εάν το ζορίσω επάνω στο κόψιμο, ενώ το ηλεκτρικό δεν μπλοκάρει με τίποτα.

Τι λες για αυτό ? :dry:


Μιλαμε καταρχην για ιδιο μηκος λαμας?Αν οχι παιζει ρολο.
Αλλο λαμα 30cm κ αλλο λαμα 40cm κ παει λεγοντας.
Ας υποθεσουμε οτι οι λαμες ειναι ιδιες.
Αν βαλεις κ στα δυο καινουργια αλυσιδα στο κανει αυτο?
Λογικα οχι.
Αν ναι μπορει η αλυσιδα στο βενζινοκινητο να ειναι λιγο χαλαρη κ να σου τρωει την αλυσιδα.
Δες το γιατι ειναι κ πολυ επικινδυνο αυτο.
Μπορει ομως κ να μην λιπαινεται σωστα(που μου φαινεται το πιο πιθανο) η αλυσιδα.
Την εχω πατησει ετσι κ εσπαγα το κεφαλι μου να βρω τι φταιει.
Περα ομως απο τη συζητηση για το ποιο ειναι καλυτερο η οχι το νου σας ολοι οσοι χρησιμοποιειτε αλυσοπριονα.
Δεν σηκωνει λαθη κ αστεια το συγκεκριμενο μηχανημα.
Αν δεν ξερετε ΖΗΤΗΣΤΕ-ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ να σας δειξουν ποια ειναι τα σωστα "μποσικα" στην αλυσιδα
γιατι υπαρχει σοβαρος κινδυνος!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35446 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Ηλεκτρικό αλυσοπρίονο
Και τα δύο [βενζινοκίνητο-ηλεκτρικό] έχουν 40άρες λάμες, αλλά και με το μικρό ηλεκτρικό που έχει 20αρα λάμα δεν είδα διαφορές.

Βέβαια το βενζινοκίνητο είναι αρκετά παλιό εργαλείο, με όλα του τα προβλήματα που συνεχώς προσπαθώ να το βελτιώσω [χαλάρωμα αλυσίδας, σωστή λίπανση κτλ]

Απο την άλλη εβδομάδα, θα έχουμε εδώ στο φόρουμ αρκετές κληρώσεις με αλυσοπρίονα και άλλα εργαλεία σχετικά με τα ενδιαφέροντα μας.

Εύχομαι να πιάσω το τζακ ποτ του energ.gr :woohoo: και να τσακώσω ένα καινούργιο βενζινοκίνητο στα χέρια μου, και τότε θα ξέρουμε με σιγουριά...... αυτά που λέμε. ;)

Υ.Γ. Κάθε πόσες ώρες λειτουργίας η κοψίματα χρειάζονται τα αλυσοπρίονα τρόχισμα η αλυσίδα τους ? :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ