Αποθήκευση καυσόξυλων

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66192 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Αποθήκευση καυσόξυλων
Ωραία δουλειά, μερακλίδικη...
Πρόσεξε μόνο μη βάλουν κάνα έκτακτο χαράτσι για αποθηκευτικούς χώρους καυσόξυλων ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66234 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Αποθήκευση καυσόξυλων

kosmidis80 έγραψε:

lefteris έγραψε: Φίλε κοσμίδη ωραίο στέγαστρο, απλώς βάλε υποστήριξη στα πλαϊνά εσωτερικά για να μην ανοίξει από την πίεση των ξύλων (τάβλες απλές κάθετα (οπως είναι η σκάλα ή κάτι άλλο), κρίμα να πετσικάρει από την πίεση το υποστεγάκι. :dry: :dry: :dry:

Εγώ έχω την πολυτέλεια να είναι στο ίδιο επίπεδο ο λέβητας - λεβητοστάσιο με τον εξωτερικό χώρο, οπότε αρκούμαι στο να έχω τα ξύλα σε παλέτες (επαναχρησιμοποιούνται για την επόμενη χρονια) και τραβάω όταν τελειώσει κάποια κοντά στον λέβητα γεμάτη με παλετοφόρο χειρός, με αποτέλεσμα να γλυτώνω το ντάνιασμα ή και το κουβάλημα όταν έχει άσχημες καιρικές συνθήκες ή είναι νύχτα. :P :P :P



Και περιμενα καποιον να το πει, μπραβο φιλε που το παρατηρησες! Εχει προβλεφθει,απλα δεν ειχα αλλους κοιλοδοκους, με το που ανοιξει η εταιρια θα παρω 8 κομματια και θα τα βαλω, ετσι ανα 50 ποντους θα υπαρχει καθετο κομματι που θα συγκρατει.


Καλημέρα και χρόνια πολλά, πάντα με υγεία. :)

Μια επιπρόσθετη συμβουλή :

α. Κατάργηση της τραβέρσας-στραντζαριστό στο μπροστινό κάτω μέρος (ευκολότερο καθάρισμα - σκούπισμα αλλά και αποφυγή πτώσης (με τα χρόνια είμαστε πιο επιρεπείς στις πτώσεις)) - εκεί που είναι δεν τραβάει φορτίο - το τραβάνε τα στριφόνια στο έδαφος.

β. Κόψιμο στη μέση του στραντζαριστού και τοποθέτηση των 2 κομματιών εξωτερικά λοξά - διαγώνια για να εξισορροπεί καλύτερα το φορτίο αν το γεμίσεις - προκειμένου να αποφύγεις τυχόν άνοιγμα του.

Άντε και καλό 2013 ;) ;) ;)

(θα είχα τύψεις αν δεν το έλεγα - πώς να πάει καλά η χρονιά αν γράφουμε μόνο για να γράφουμε ή χωρίς να εννοούμε να βοηθήσουμε. Γιαυτό είναι και αυτό το νήμα... :)

Ά... και για όσους έχουν ξύλα σε παλλέτες μεμβράνη διαφανής για τύλιγμα ...σωτήρια και ούτε στέγαστρα και μουσαμάδες. Δοκιμασμένο 1 ρολό (7 ευρώ) για κάθε 6 παλλέτες. B) B) B)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66254 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αποθήκευση καυσόξυλων

lefteris έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

lefteris έγραψε: Φίλε κοσμίδη ωραίο στέγαστρο, απλώς βάλε υποστήριξη στα πλαϊνά εσωτερικά για να μην ανοίξει από την πίεση των ξύλων (τάβλες απλές κάθετα (οπως είναι η σκάλα ή κάτι άλλο), κρίμα να πετσικάρει από την πίεση το υποστεγάκι. :dry: :dry: :dry:

Εγώ έχω την πολυτέλεια να είναι στο ίδιο επίπεδο ο λέβητας - λεβητοστάσιο με τον εξωτερικό χώρο, οπότε αρκούμαι στο να έχω τα ξύλα σε παλέτες (επαναχρησιμοποιούνται για την επόμενη χρονια) και τραβάω όταν τελειώσει κάποια κοντά στον λέβητα γεμάτη με παλετοφόρο χειρός, με αποτέλεσμα να γλυτώνω το ντάνιασμα ή και το κουβάλημα όταν έχει άσχημες καιρικές συνθήκες ή είναι νύχτα. :P :P :P



Και περιμενα καποιον να το πει, μπραβο φιλε που το παρατηρησες! Εχει προβλεφθει,απλα δεν ειχα αλλους κοιλοδοκους, με το που ανοιξει η εταιρια θα παρω 8 κομματια και θα τα βαλω, ετσι ανα 50 ποντους θα υπαρχει καθετο κομματι που θα συγκρατει.


Καλημέρα και χρόνια πολλά, πάντα με υγεία. :)

Μια επιπρόσθετη συμβουλή :

α. Κατάργηση της τραβέρσας-στραντζαριστό στο μπροστινό κάτω μέρος (ευκολότερο καθάρισμα - σκούπισμα αλλά και αποφυγή πτώσης (με τα χρόνια είμαστε πιο επιρεπείς στις πτώσεις)) - εκεί που είναι δεν τραβάει φορτίο - το τραβάνε τα στριφόνια στο έδαφος.

β. Κόψιμο στη μέση του στραντζαριστού και τοποθέτηση των 2 κομματιών εξωτερικά λοξά - διαγώνια για να εξισορροπεί καλύτερα το φορτίο αν το γεμίσεις - προκειμένου να αποφύγεις τυχόν άνοιγμα του.

Άντε και καλό 2013 ;) ;) ;)

(θα είχα τύψεις αν δεν το έλεγα - πώς να πάει καλά η χρονιά αν γράφουμε μόνο για να γράφουμε ή χωρίς να εννοούμε να βοηθήσουμε. Γιαυτό είναι και αυτό το νήμα... :)

Ά... και για όσους έχουν ξύλα σε παλλέτες μεμβράνη διαφανής για τύλιγμα ...σωτήρια και ούτε στέγαστρα και μουσαμάδες. Δοκιμασμένο 1 ρολό (7 ευρώ) για κάθε 6 παλλέτες. B) B) B)



Καλημερα και χρονια πολλα!

Λεφτερη σ ευχαριστω. Τον κατω κοιλοδοκο θα τον αφησω γιατι υπολογισα οτι θα μπουν πλαστικες μπαλετες για να μην βρεχονται τα κατω ξυλα (εχει κλιση εκει η αυλη και κατεβαζει νερα - οχι πολλα - αλλα κατεβαζει) οποτε δεν θα ενοχλει για να σκονταψω.

Για να το τελειωσω βασικα θελω μερικα σιδερα ακομα για τα καθετα πλαινα και να τελειωσω την σκεπη.

ΑΝ τελικα κανω τον πελλετ, τοτε στο αποθηκακι θα αλλαξει θεση και θα μπει και προσοψη με πορτα, καθως και ηλεκτρικες παροχες (λαμπες, μπριζες), παγκος εργασιας και θεσεις για τα εργαλεια μου
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kosmidis80.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80576 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Απ: Αποθήκευση καυσόξυλων

Asterix έγραψε: τελειωσα με την εξωτερικη αποθηκη για αποθηκευση και στεγνωμα για τα ξυλα
αν δεν κανω λαθος πρεπει να παιρνει 2 με 2,50 τονους ισως και παραπανω
1 Χ 2,4 Χ 2


Αστεριξ, εξήγησε λίγο την ιδέα με την κουρτίνα μπροστά
Το σκέφτηκα κι εγώ σαν καλή λύση που δεν σε παιδεύει στο να καλύπτεις και να αποκαλύπτεις τα κύλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81053 από Asterix
Απαντήθηκε από Asterix στο θέμα Απ: Αποθήκευση καυσόξυλων

petrosp13 έγραψε:

Asterix έγραψε: τελειωσα με την εξωτερικη αποθηκη για αποθηκευση και στεγνωμα για τα ξυλα
αν δεν κανω λαθος πρεπει να παιρνει 2 με 2,50 τονους ισως και παραπανω
1 Χ 2,4 Χ 2


Αστεριξ, εξήγησε λίγο την ιδέα με την κουρτίνα μπροστά
Το σκέφτηκα κι εγώ σαν καλή λύση που δεν σε παιδεύει στο να καλύπτεις και να αποκαλύπτεις τα κύλα



συγνωμη αλλα τωρα ειδα το μυνημα
φαντασου τον μουσαμα σε μια καροτσα φορτηγου
ετσι ακριβως την εχω κανει δεν ειναι οπως η κουρτινα που τραβας
οπως ξεκουμπωνεις ενα μουσαμα απο καροτσα ετσι ακριβως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81164 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Απ: Αποθήκευση καυσόξυλων
Σε βολεύει έτσι;
Θέλω έναν απλό τρόπο για να κλείνω και να ανοίγω την πρόσοψη εύκολα, χωρίς να παιδεύομαι
Όταν βρέχει να κλείνω, όταν έχει ήλιο ή αέρα, να ανοίγω
Αυτή η ιδέα με την "κουρτίνα" είναι καλή αλλά δεν έχω κατασταλάξει πώς θα το κάνω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ