Βοήθεια πριν από την αγορά σόμπας πελλετ

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170800 από meletis

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Απο αυτον που θα τη παρεις την τοποθετηση και στην υποστιρηξει και φυσικα θα σουκανει το πρωτο αναμμα και θα τη ρυθμισει πιστευω να ξερει να σου πει!!!!!!ΒΑΣΙΚΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΟΣΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΘΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΥΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΙΛΕΡ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ 1 ΛΙΤΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ==2.5 ΚΙΛΑ ΠΕΛΛΕΤ !!!!!!!ΑΡΑ ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΣΑ KW ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ.ΦΙΛΕ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΥΠΟΣΤΙΡΗΞΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ.ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΛΕΝΕ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΕΛΛΕΤ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΣΟΥ!!!!!!

Ακριβώς αυτό λεω . Τα παλιότερα χρόνια και τις χρυσές εποχές αρκετοί έκαναν και υπερ διαστασιολογηση.
Και μετά κοιτάμε και τη μόνωση .
Τώρα με τα εξοικονομώ συμφέρει , για βελτίωση των κατοίκων σε θέματα υγρομονωσης - θερμομόνωσης και αναβάθμιση τρόπου θέρμανσης .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by meletis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #170809 από Still

panklou έγραψε: ευχαριστώ πολύ με κατατοπίσατε πλήρως θα προχωρήσω σε σόμπα υδραυλικη πελλετ ....ήθελα να ρωτήσω ακόμα για την σόμπα είδα ότι στην καμινάδα έχει φ80 μόνου τοιχώματος και διπλού τοιχώματος σωλήνα... πιο σωστό τι είναι να βάλω ????επίσης με ένα σταθεροποιητή τάσης είμαι εντάξει όπως μου είπανε από την εταιρεία η πιο σωστό είναι ups(εχω πολλες διακοπες ρευματος το χειμωνα ) .... ευχαριστώ ...

... επειδη ομως το βασικο ερωτημα στην τελευταια αναρτηση του ενδιαφερομενου ηταν τα περι διακοπων τασης δικτυου,
θα προσπαθησω να απαντησω σε αυτο....
κοιταξε φιλε...
μαγικες, ευκολες και φθηνες λυσεις ΔΕΝ υπαρχουν... προσεξε, οχι πως υπαρχουν αλλά καποιος δεν τις λεει...
ΔΕΝ υπαρχουν... και εξηγω:
λογω της διαμονης μου σε νησι, ξερω πολυ καλα απο διαρκεις αυξομειωσεις του δικτυου και πολυωρες διακοπες.
προσπαθησα να διορθωσω καπως το προβλημα με καθολου φθηνο αυτοματο ρυθμιστη τασης γνωστης ελληνικης εταιριας,
ο οποιος κανει επιτηρηση και διορθωση και φυσικα αποκοπη τασεων εκτος των οριων που εχουν τα περισσοτερα μηχανηματα.
αποτελεσμα...
η πλακετα διαχειρισης εσωτερικα του ρυθμιστη, ηταν σαν ΚΙΤ που συναρμολογουν μαθητες των πρωην Τεχνικων Σχολων,
με ρυθμιστικα της πλακας τα οποια αλλαξαν χαρακτηριστικα μετα απο καποιο διαστημα και ο ρυθμιστης
εβγαλε εξοδο τασης 295V (ημουν παρων και το ειδα live) κι ετσι η πλακετα της σομπας βγηκε off (175€)

ισως σκεφτεις οτι ενα ups θα ελυνε το προβλημα αλλά και παλι τα πραγματα δεν ειναι οπως φανταζεται ο μεσος χρηστης.
τα περισσοτερα ups που επιλεγουμε για οικιακη χρηση ειναι φθηνοκατασκευες και ελαχιστα ειναι τυπου online
δε συζηταμε και να ειναι καθαρου και οχι τροποποιημενου ημιτονου.. εκει θες ενα νεφρο για την αγορα του.

για να επιλεξεις ups πρεπει να γνωριζεις με ακριβεια τη συνολικη καταναλωση ολου του συστηματος που θες να τροφοδοτησεις
κι αυτο περιλαμβανει κυκλοφορητες, θερμοστατες, αντισταση εναυσης, πιθανα μοτερ αερα, μοτερ εξαγωγης καυσαεριων κτλ..
και να προσθεσεις ενα (minimum) 40% επιπλεον στην ισχυ που θα αντεχει το ups.
π.χ: αν η συνολικη σου καταναλωση ειναι 1000W, θα επιλεξεις το λιγοτερο ενα με 1400W.

ψιλα και κουραστικά γραμματα αυτα, αλλά εσυ ρωτησες χαχαχα.

μη βαλεις τπτ.. κρατα τα λεφτα σου για τη βλαβη, όποτε και ΑΝ ερθει
ή δωσε 2-3 κατοσταρικα για ups online καθαρου ημιτονου.

ξεχασα:
αν η καμιναδα σου ειναι εξωτερικη (εκτεθιμενη στον καιρο) να ειναι διπλου τοιχωματος
τα κομματια εσωτερικα στο σπιτι ας ειναι μονου (σε ζεσταινουν και ειναι και φθηνοτερα)
Last edit: 3 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Still.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ