Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157415 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Ακριβώς όπως το είπατε είναι.. βασίζονται στην ημιμαθεια η στην αμάθεια του πελάτη για μεγαλύτερο κερδος.. παλι καλά που έχουμε και αυτό το φόρουμ και οσο ναναι μαθαίνουμε τα βασικά..
Δεν μαρεσει να ειμαι μηδενιστης αλλα σε όσους πηγα δεν μου γεμισαν το ματι σε διάφορες ερωτήσεις μου, και υποτίθεται πηγα σε σχετικα καλες εταιριες. Φαντάσου στις μικρότερες..

Μήπως να ανοιγε ενα θεμα με εταιρείες/μαστορες που εγκατεστησαν σε άλλους φίλους εδω από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και αξιολογήσεις τους να ξέρουμε και που παταμε? (Εκτός και αν θεωρηθεί διαφημηση)
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157434 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Μην τρομαζεις δεν ειναι και τόσο δύσκολα τα πράγματα. Αν είσαι τελευταίο όροφο τότε μπορείς να βγάλεις τις σωλήνες έξω στη βεράντα σου - δίπλα στην καμινάδα η οποία απαιτείται να ειναι διπλού τοιχωματος (μονωμενη δηλαδή )- και καρφί επάνω στην πλάκα. Μετα φτάνεις στο κολεκτερ στο κοινόχρηστο και καρφί εκεί κάτω. Μεσα στο κοινόχρηστο θα τις καλύψεις με γυψοσανιδα. Νερο πλήρωσης απο θερμοσιφωνα. Τέλος αντί για χαλκό σωλήνες που ειναι πολυ ακριβοί θα βάλεις πράσινες πλαστικές γερμανικές φεϊζερ που αντέχουν μέχρι 95 βαθμούς. Θα τις αγοράσεις εσύ και θα τις ελέγξεις γιατι πολλοι υδραυλικοί ειναι άσχετοι και θα σου φέρουν πράσινες μεν αλλα με λιγότερους βαθμούς. Εγω τη σομπα μου τη δουλεύω στους 60 βαθμούς και όλες έχουν κύκλωμα προστασίας.

Μπορείς να κανεις συμφωνία με τον υδραυλικό ότι εσύ θα πληρώσεις τα υλικά και ότι σου ζητήσει αυτός για τα εργατικά. Εγω για 2 ημέρες του έδωσα 150 ευρω ( συμφωνία απο την αρχή άσχετα που μετα ζητούσε 180 ευρω). Τα υλικά (30 μέτρα σωληνωσεις, μονωτικα σωληνωσεων, βανες κτλ κτλ ) αλλα 250 ευρω και έξτρα τα ινοξ μονωμενα μπουριά στα 300 ευρω (4 μέτρα κομπλέ με καπέλο κτλ) θα χορτασεις ζέστη και μάλιστα φθηνή. Γενικό καθαρισμα τέλος σεζόν μετα απο κάψιμο 2,5 τόνων.

sdancer75
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157438 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Στο κολεκτερ εχει τρεις ηλεκτροβανες και 7 παροχες οσες και τα σωματα.
Ποσους θερμοστατες εχει το σπιτι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157497 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Δεν προτείνω να πάει μέσω ταράτσας καθώς το κόστος σε σωληνώσεις και εξαρτήματα θα είναι μεγαλυτερο όπως και η απώλειες που θα έχει ανεξαρτήτως μόνωσης.
Προτιμότερο είναι να πετύχει την βέλτιστη διαδρομή προς το κολεκτέρ εντός σπιτιού με κάποιους συμβιβασμούς ίσως στην αισθητική.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157511 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Συνεχίζω το ψάξιμο με εταιρείες κλπ..
Φιλε Δημήτρη τι εννοείς θερμοστάτες μεσα στο σπίτι και πως θα τους βρω για να σου απαντήσω?
Οσο για το τρύπημα ταράτσας θα ήθελα να το αποφύγω για να μην "κλωτσισει' και ο ιδιοκτήτης με τοσες τρύπες. Ούτως ή άλλως δεν έχω πολύ θεμα για την διαδρομή μεσα στην μεριά που θελω να μπεί η σομπα.

Και κατι απο καποιες προσφορες..
Υπήρξε εταιρεία που ενώ μου έβγαλε ψιλομπακαλιστικα πως χρειαζομαι 16 εως 18 kw, μου έβγαλε προσφορά (αφού η πρωτη ηταν αρκετά ακριβη απο το budget μου, ηταν και 15 kw, μικροτερη δλδ από αυτή που χρειάζομαι) πιο κοντά στο budget μου στα 24 kw ομως! Δηλαδή δεν εχει σημασία αν είναι μηχανημα μεγαλύτερο κατά πολύ από αυτό που χρειάζομαι (με ότι αυτό συνεπάγεται σε καταναλωση, ζοριζμα αφού θα δουλεύει χαμηλα και θα σβήνει συνεχώς και θα ξανααναβει αφού θα πιανει γρήγορα θερμοκρασίες και δεν ξέρω και εγώ τι αλλο..) αρκει να ειναι στο budget σου για να το παρεις! Πραγματικά απορω με τον τρόπο λειτουργίας πολλών επαγγελματιων...
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157527 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Οπως εδειξε και ο χιονιας στη Θεσσαλονικη "σωληνες μεσα"....

για το μικρό / μεγαλο μηχανημα

το ενα θα δουλευει στη σκαλα 5 ( πχ) το αλλο στη σκαλα 3 - πιο ανετα.
και βεβαια η περισια ισχυος σου επιτρεπει ενα μποιλερ πχ για ζεστα νερα....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ