Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157229 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Χωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω , μιλάς με ένα μηχανικό δικτύων ηλ. υπολογιστών.. :P Η δουλειά μου είναι servers δίκτυα και routers.. σαν τα υδραυλικά δηλαδή.... :woohoo:
Οι γνώσεις μου αποκτήθηκαν απο το δικό μου λεβητοστάσιο σε συνδυασμό με διάβασμα και με τις δεξιότητες μου στην χρήση πολλών εργαλείων , πιστευω τα καταφέρνω μια χαρά , οπότε γιατί να μην σε βοηθήσω εκεί που μπορώ??
Βεβαια θα ακούσεις και άλλες γνώμες πιο ειδικών , ίσως και σωστότερες , απλά εγώ σου τα λέω με βάσει το την δική μου εμπειρία. Μακάρι κάποιος να με διορθώσει αν κάνω κάπου λάθος ώστε να γίνω ακόμη καλύτερος!

Στο πρόβλημά σου τώρα :
Μια απο τις 3 ηλεκτροβάνες είναι δική σου. Ο συλλέκτης αυτός πχ με τις 3 σωλήνες είναι οι αναχωρήσεις προς τα σώματα σου. Αν η εγκατάσταση είναι σώμα και πίσω τότε μιλάμε για δισωλήνιο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω καθώς το μέγιστο που βλέπω είναι 3 αναχωρήσεις αν υποθέσουμε οτι ο συλλέκτης αυτός αντιστοιχεί στο διαμέρισμά σου. Ανοιξε και το αριστερό ντουλάπι και λογικά θα δείς και τις επιστροφές των σωμάτων πάλι με την ίδια διάταξη. Υποθέτω έτσι όπως τα βλέπω οτι ίσως να είναι δισωλήνιο και κάπου να γίνεται διακλάδωση με ταφ , και να τροφοδοτούνται και τα υπόλοιπα σώματα.
Τα σώματα σου φέρουν μήπως θερμοστατικές κεφαλές? Πάνελ είναι ή τα παλιά χαλύβδινα με τις φέτες? (ΑΚΑΝ)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157231 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Ηλεκτρολογικά δεν θα χρειαστούν, μόνο υδραυλικές συνδέσεις. Στην ηλεκτροβάνα απλά θα αφαιρέσετε τον μηχανισμό, δεν είναι απαραίτητο να ασχοληθείτε με τα ηλεκτρολογικά. Επίσης οι παροχές απο τις κεντρικές στήλες που καταλήγουν στον συλλέκτη σου θα πρέπει να ταπωθούν. Αυτο προυποθέτει να εκτονοθει η πίεση της κεντρικής θέρμανσης , να κλεισετε νερά απο τον λέβητα (πετρέλαιο?) για να μπορέσετε να κοψετε και να συνδέσετε την νέα πηγή θέρμανσης στον συλλέκτη σου.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157233 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Μήπως να σκεφτείς να το κάνεις επαγγελμα? Χαχα..
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου, το εκτιμω.

Τα σωματα δεν είναι τα παλια οχι, παραθέτω και φωτογραφία
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157234 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Η αλήθεια είναι μου αρέσει πιό πολύ απο την δουλειά μου , αλλιώς θα διάβαζα-έγραφα σε κανα forum με computeraκηδες.. Εν πάσει περιπτώσει , όταν μου δίνεται η ευκαιρία τα καταφέρνω αρκετά καλά και με τα υδραυλικά και την θέρμανση , αν και τα σιχαινόμουν αρχικά , φοβόμουν τις διαρροές όπως ο διάολος το λιβάνι... :evil:

Να σαι καλά ρε φίλε , έυχομαι να πάνε όλα καλά και να ζεστάνεις την οικογένειά σου! :)
Μίλα σε παρακαλώ με κάποιον θερμουδραυλικό ή καλύτερα μηχανολόγο με έμφαση στα δίκτυα θέρμανσης για να πράξεις το σωστότερο.
Οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε. ;)

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157235 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Valo έγραψε: Η αλήθεια είναι μου αρέσει πιό πολύ απο την δουλειά μου , αλλιώς θα διάβαζα-έγραφα σε κανα forum με computeraκηδες.. Εν πάσει περιπτώσει , όταν μου δίνεται η ευκαιρία τα καταφέρνω αρκετά καλά και με τα υδραυλικά και την θέρμανση , αν και τα σιχαινόμουν αρχικά , φοβόμουν τις διαρροές όπως ο διάολος το λιβάνι... :evil:

Να σαι καλά ρε φίλε , έυχομαι να πάνε όλα καλά και να ζεστάνεις την οικογένειά σου! :)
Μίλα σε παρακαλώ με κάποιον θερμουδραυλικό ή καλύτερα μηχανολόγο με έμφαση στα δίκτυα θέρμανσης για να πράξεις το σωστότερο.
Οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε. ;)

Δεν με αφηνει να ανεβάσω την φωτο. Anyway. Αυτό θα κανω ναι, λογικα σε συνεργασία με την εταιρεία που θα το αγοράσω. Η μία εταιρεία μου ειπε θα μου στείλει συνεργείο να δει τι δουλειά χρειάζεται αφού πρώτα του παω μια κατοψη του σπιτιού να κανει την μελέτη.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157237 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Βάλε μικρότερη σε μέγεθος φωτό . Χρησιμοποίησε καλύτερα Chrome.

Πάρε προσφορές για την εργασία απο 2 -3 για να δεις τυχόν αποκλίσεις ..αισχροκέρδιας...

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ