Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157197 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Ωραία ! Τώρα που ξέρεις που είναι το κολεκτερ , αποφασίζεις που θα εγκατασταθεί η σόμπα σου με αφορμή την μικρότερη -ευκολότερη - κρυφή διαδρομή που θα πάρουν προς αυτο οι σωλήνες σου και τα λιγότερα επίσης μερεμέτια. Αυτο εσύ θα το κρίνεις... και θα αποφασίσεις και με γνωμονα επίσης την ευκολότερη βολική και κρυφή διαδρομή για να μπουν και 2 σωλήνες στο μπάνιο σου για το μποιλερ.
Απο εκεί κι έπειτα κοιτάς να μονώσεις επίσης ότι σωλήνα θα είναι εκτός του διαμερίσματός σου , καθώς και αυτές προς το μποιλερ. Επίσης ο υδραυλικός θα πρέπει να εγκαταστήσει κατά την γνώμη μου μια ηλεκτροβάνα και διαφορικό θερμοστάτη στην λήψη του ζεστου στο μποιλερ, ωστε να αποκόπτει την τροφοδοσία για να μην έχεις σπατάλη χρημάτων και σπατάλη νερού όταν αυτό θα αποθερμαίνεται.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157204 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Δηλαδή αν κατάλαβα καλα οι σωλήνες θα τραβηχτούν απο τα κολλεκτορ εξω απο το σπίτι?? Αυτά ειναι σε κοινόχρηστο χωρο και δεν ακουμπούν καν σε δικό μου τοιχο..
Επισης θα βόλευε η σομπα να μπεί σε χωρο που ειναι κοντα σε μπαλκονόπορτα για να βγεί το μπουρι εξω αλλα και λογο μιας ιδιομορφίας του χώρου που εχει ντουβαρι καθετο και δεν θα μπορει να τρυπηθει...

Σας παραθέτω ενα σχεδιο κατοψης που εκανα προχειρα με τις θεσεις των κολλεκτορ, του θερμοσίφωνα και της θεσης που σκεφτόμουν να μπει η σομπα.
Ελπιζω να ειναι ευδιάκριτα. Οποιαδήποτε συμβουλή σας ειναι ευπρόσδεκτη!
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157207 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Στο σημείο που έχεις την σόμπα βλέπω οτι η καπνοδόχος θα βγαίνει απο τον τοίχο της κουζίνας σωστά? Όπως ακριβώς πηγαίνει η καπνοδόχος προς την έξοδο θα ταξιδεψουν και οι σωλήνες προς τον συλλέκτη σου περιμετρικά της κουζίνας (καλό θα είναι να πάνε πάνω απο τα ντουλάπια για αισθητικούς λόγους )και με ξετρύπημα θα οδηγηθούν έξω απο το σπίτι στο σημείο του συλλέκτη.
Απο την σόμπα επίσης ένα ζευγάρι σωλήνων θα πρέπει να διασχίσουν το χώλ και με ξετρύπημα να μπουν στο μπάνιο σου.
Το πόσο ευκολο ή δύσκολο έιναι να υλοποιηθούν όλα αυτά εξαρτάται απο τις ιδιαιτερότητες του χώρου σου.
Θα σε συμβούλευα πάντως ,λόγω των εργασιών που θα κάνεις και το σημαντικότερο ΠΡΙΝ τα κάνεις , να συμφωνήσετε με τον ιδιοκτήτη ,οτι την εγκατάσταση θα την αφήσεις στο σπίτι όταν αποχωρήσεις την οποία και θα σου αποζημιώσει (πχ δεν θα πληρώσεις τα 2-3 τελευταία ενοίκια) Επειδή σίγουρα θα υπάρξει φασαρία να γίνουν όλα αυτά καλό θα είναι να τα μιλήσετε.. Αν είναι καλός και δεχθεί δεν φοβάσαι τίποτα , δεν θα βγεις χαμένος. Διαφορετικά θα πρέπει ότι κάνεις να τα ξηλώσεις και να προβείς πάλι σε μερεμέτια για την αποκατάσταση τους , δλδ , χάσιμο χρόνου και χρήματος. Επέμεινε οτι θα κάνεις αυτην την επένδυση προς όφελός του αλλα και δικό σου , σαν εναλλακτική μορφή θέρμανσης, το οποίο ίσως δώσει και αξία στο ακίνητο του για τον επόμενο. Φροντίστε ο εγκαταστάτης να κάνει και προσεκτική δουλειά και για το αισθητικό κομμάτι. Παρουσίασε του και τα τιμολόγια , κάτι θα κόψεις εσύ , κατι αυτος , κάπου θα τα βρείτε πιστευω , αν είναι και αυτος συνεργάσιμος.
Κάπως έτσι το χειρίστηκα εγώ όταν εφτιαξα νέο μπάνιο , έβαλα πόρτα ασφαλείας και του συμμάζεψα και λιγο τα επιπλα της κουζίνας. Χαμένος σίγουρα δεν βγήκε , αλλα ούτε κι εγω..

Καλή επιτυχία φίλε μου , ολόψυχα, και ευχομαι να ζεσταθείς!!

Φιλικά ,Βαλάντης

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157209 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Τελος να σου πώ οτι αν δεν είναι εφικτό να πάνε σωλήνες προς τα κολεκτερ ή το μπάνιο για χ-ψ λόγους , τότε αν ακόμη θελεις να βάλεις σόμπα , τότε θα αρκεστείς με την ζέστη στην σαλονο-κουζίνα σου με την ακτινοβολια θερμότητας.
Στα δωμάτια υπάρχουν κλιματιστικα?

Δεν θέλω να επέμβω στα προσωπικά σου και στις ανάγκες σου , αλλά σπίτι χωρίς σωστή μελετημένη-οικονομική θέρμανση ,ειδικά άν έχεις σκοπό να κάνεις και παιδάκι , εγω στην θέση σου θα το εγκατέλειπα , αναζητώντας κάτι άλλο πρίν το παιδάκι... :blush:

Σε ποιά πόλη - περιοχή βρίσκεσαι?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157210 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet
Έχω εξηγήσει στον ιδιοκτήτη για την αναβάθμιση του σπιτιού του. Έχει συμφωνήσει απλα δεν ηξερα και εγώ ολες τις λεπτομέρειες των εργασιών γιαυτό οι πολλές και ίσως χαζες ερωτήσεις. Για να τα καταλάβω οσο το δυνατόν καλύτερα και να τα εξηγήσω το ιδιο σωστα. Γιατί οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Μπορει να μην συμφωνήσει αν πρεπει να τρυπηθει ολο το σπίτι!

Οποτε εκεί που σκεφτομαι να μπει η σομπα μπορεί, αλλα οι σωλήνες θα έρθουν κατευθείαν εκεί απο τα κολλεκτορ? Δηλαδή θα περάσουν πανω απο τον κοινόχρηστο χωρο για να μπουν στο σπίτι μου? Αυτό δεν ξέρω κατα ποσο θα συμφωνήσουν οι γείτονες να γινει..
Επίσης ειναι μεγάλη η διαδρομή γιατι όπως βλέπουμε και στο σχεδιο ειναι στον απέναντι τοίχο η πιθανή τοποθετηση της σόμπας.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157213 από Vaggelis_Pap
Απαντήθηκε από Vaggelis_Pap στο θέμα Re:Βοηθεια για αγορα σομπας Pellet

Valo έγραψε: Τελος να σου πώ οτι αν δεν είναι εφικτό να πάνε σωλήνες προς τα κολεκτερ ή το μπάνιο για χ-ψ λόγους , τότε αν ακόμη θελεις να βάλεις σόμπα , τότε θα αρκεστείς με την ζέστη στην σαλονο-κουζίνα σου με την ακτινοβολια θερμότητας.
Στα δωμάτια υπάρχουν κλιματιστικα?

Δεν θέλω να επέμβω στα προσωπικά σου και στις ανάγκες σου , αλλά σπίτι χωρίς σωστή μελετημένη-οικονομική θέρμανση ,ειδικά άν έχεις σκοπό να κάνεις και παιδάκι , εγω στην θέση σου θα το εγκατέλειπα , αναζητώντας κάτι άλλο πρίν το παιδάκι... :blush:

Σε ποιά πόλη - περιοχή βρίσκεσαι?

Οχι δεν υπάρχουν κλιματιστικα. Ειναι ο 1ος χειμώνας μας στο σπίτι γιαυτό και αργησα να μπω στην διαδικασία.. υπολόγιζα και στο τζακι το οποιο καπνιζει.. πατρα ειμαι
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vaggelis_Pap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ