Αγορά σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54113 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Αγορά σόμπας pellet
οπως εγραψα και παραπανω εχω μια μεγαλη κινεζα με πολλες χαρες

οι σομπες οτι τους δωσεις να φαβνε καινε και αναλογα βγαζουν καυσαυεριο

με το ΒΙΟΕΝΕrgy εβγαζε λιγο μαυρο καπνο ..με το ΡΖ το πολυ να βγαλει λιγο ασπρο καπνο

στο ξεκινημα και αυτο ηταν ...βεβαι τα κανει τα λεφτα του αλλα λεφτα θελει και ο μπογιατζης για

βαψιμο ,πες μας μερικα πραγματα για το σπιτι σου και αν μπορεις κανε μια κατοψη για να δουμε περιπου

τι παιζει.

καλημερα απο το ομορφο ηρακλειο !

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ACIDBLACK. Αιτία: ορθογραφικα λαθη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54156 από Αντρέας
Απαντήθηκε από Αντρέας στο θέμα Αγορά σόμπας pellet
Καλημέρα κι από μένα

Χάρηκα που σας βρήκα, διαβάζω καμιά ώρα τώρα πληροφορίες που δε βρίσκει κανείς αλλού κι έχω κι άλλα να διαβάσω :P

Επειδή πετρέλαιο ΔΕΝ πρόκειται να ξαναβάλουμε, δεν μπορούμε δηλαδή, με άνεργο στο σπίτι, να βάζουμε πετρέλαιο με τέτοιες τιμές, σκεφτόμαστε να πάρουμε μια σόμπα πέλετ.
Ψάχνοντας βρήκα τόσο μεγάλο εύρος τιμών, που πραγματικά ανησυχώ... Έχουν τόσες διαφορές οι σόμπες? Δε νομίζω... Μάλλον είναι μεγάλο το εύρος του κέρδους που φιλοδοξούνε να βγάλουν μερικοί εμπόροι εκμεταλλευόμενοι την ανάγκη του κοσμάκη...
Ζητώ τη συμβουλή σας λοιπόν, αρχικά ως προς μάρκα/μοντέλο: Θέλω μια σόμπα που να ζεσταίνει νερό (να συνδεθεί με τα σώματα καλοριφέρ) και το ΜΟΝΟ που μ ενδιαφέρει είναι η ΑΠΟΔΟΣΗ. Δηλαδή, δε θέλω πχ να χει φούρνο για φαγητό, δε μ ενδιαφέρει η ομορφιά της σχεδίασης, αυτό που κυρίως μ ενδιαφέρει είναι η απόδοση. Να μη χάνεται η θερμότητα στην καμινάδα, να πηγαίνει όσο γίνεται περισσότερο στη θέρμανση του νερού.
Βλέπω σε κάποιες σελίδες εμπόρων, "απόδοση 90%" , απόδοση 95% απόδοση 85%, δεν ξέρω αν μπορώ να βασιστώ στις δηλώσεις των εμπόρων.
Γι αυτό ρωτάω εσάς, αν μπορεί κάποιος να μας πεί κάποια μοντέλα που φημίζονται για την μεγάλη τους απόδοση. Επίσης, αν ξέρει κάποιος κάτι που να μπορώ να το αγοράσω στα Χανιά, διότι ναι μεν μπορεί να υπάρχει φτηνά στη Θεσσαλονίκη μια καλή σόμπα, αλλά ποιός αναλαμβάνει την εγκατάσταση στα Χανιά...
Οτι πληροφορία υπάρχει σχετικά, θα μου είναι πολύ χρήσιμη! :)

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54166 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Αγορά σόμπας pellet
Η εγκατασταση δεν ειναι πυρινική φυσική.
Σε τελική αναλυση δε παυει να ειναι ενας λεβητας.
Ετσι ενας σωστος μαστορας θα κανει σωστη δουλεια..
κι το να στη τοποθετησει αυτος που στην πουλησε δεν ειναι προϋποθεση οτι θα γινει σωστα η δουλεια.

γιατι το λεω
γιατι μπορει οικονομικα να σε συφαιρει να ερθει η σομπα ακομα και απο την Κινα που λεει ο λογος.
πρωτα λοιπον βρες ενα Μαστορα με κεφαλαιο "Μ"...

μη καταληξεις σαν αλλους που πρωτα αγορασαν και μετα εψαχναν ποιος θα τους το βαλει....

ενα αλλο θεμα περαν της αποδοσης πρεπει να δεις και τι KW χρειαζεσαι.... γιατι αν χρειαζεσαι πχ 18 και παρεις 10 προφανως στα πολλά κρυα δεν θα ζεσταθεις τοσο ΚΑΙ θα καταναλωνεις πολυ καυσιμο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54168 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά σόμπας pellet
αυτο το μαρκα-μοντελλο ειναι και το πιο δυσκολο ν απαντησει κανεις και φανταζομαι καταλαβαινεις τους λογους :)
οσο για τις αποδοσεις που αναφερεις ..οι υδραυλικες κατ αρχην εχουν καλυτερες αποδοσεις απο τις αεροθερμες ..οσο για τις αποδοσεις γενικα κρατα μικρο καλαθι ...
σιγουρα υπαρχουν πιστοποιημενα προιοντα τα οποια θεωρητικα πιανουν τις αποδοσεις που λενε κι αυτα δυσκολα υποσχονται πανω απο 90% ...
το πιο δυσκολο ομως ακομα και στις "καλες" εταιριες ειναι η τεχνικη υποστηριξη ....γι αυτο η δικη μου προταση ειναι η επιτοπου ερευνα στην ντοπια αγορα αφ ενος του εμπορα και αφ ετερου του εγκαταστατη μια και θα χρειαστεις και τετοιον μια λυση που και προσωπικα εφαρμοσα... αφου καταληξεις σε 2-3 στυελνεις ενα εμαιλ στις κατασκευαστριες εταιριες και ζητας να σου πουν αυτες αντιπροσωπο περιοχης :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54191 από Αντρέας
Απαντήθηκε από Αντρέας στο θέμα Αγορά σόμπας pellet
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Φωκίωνα έχεις δίκιο, δεν είπα για ισχύ, λογικά θέλω γύρω στα 15Kw μιας και το σπίτι είναι 110μ μονοκατοικία σε χωριό, ανοιχτό γύρω γύρω χωράφια, το δέρνουν οι βοριάδες...
Άσχετα από την ισχύ όμως, αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι να μην αγοράσω ένα μοντέλο που θα μου παρουσιάσει εδώ ο έμπορος ως ...θαύμα τέχνης και τεχνολογίας ενώ δεν είναι αποδοτικό στην καύση - αλλά πιθανά είναι αποδοτικό στην ...τσέπη του! ;)
Δυό τρείς εμπόρους που ρώτησα εδώ (στα Χανιά) μου είπαν τι ίδιο πράγμα: Οι δικές του σόμπες είναι οι καλύτερες, ΚΑΙ οι άλλες, των άλλων εμπόρων, είναι όλο ...κουσούρια... Καταλαβαίνετε... Για αντικειμενική πληροφόρηση, μόνο σ εσάς ελπίζω :)

Γι αυτό και ρωτάω εσάς. ΑΝ για παράδειγμα υπάρχουν κάπου συγκριτικοί πίνακες. Αν υπάρχουν κάπου λίστες με όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν στην αγορά, με τις θερμικές τους αποδόσεις. Κάνετε πολύ καλά αν απαγορεύετε τη διαφήμιση, το καταλαβαίνω. Δε ζητώ κι εγώ ...διαφήμιση :) Συγκριτικά στοιχεία από πιστοποιημένα μοντέλα αν υπάρχουν, θα είναι χρήσιμα σε κάθε αγοραστή!
Ρωτάω δε, και για την περίπτωση που είναι ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΕΣ διεθνώς και πέραν αμφιβολίας κάποιες μάρκες για τη σχεδίασή τους. Πώς λέμε πχ οτι είναι καταξιωμένη μάρκα αυτοκινήτων τα τογιότα, με καλή σχέση τιμής, απόδοσης και αξιοπιστίας. Μια οποιαδήποτε τέτοιου είδους πληροφορία, ή ένα συγκριτικό τέστ, ένασ συγκεντρωτικός πίνακας, οτιδήποτε, οποιαδήποτε πληροφορία, για μένα, που ΔΕΝ είμαι γνώστης του χώρου, είναι πολύτιμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54199 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά σόμπας pellet
οι καλες και "καταξιωμενες" μαρκες ειναι 5-6 και ειναι γνωστες ... η ευρωπαικη αγορα ομως ειναι πολυ περιορισμενη ,,,αρα προσωπικα καρατω καποιες επιφυλαξεις γενικοτερα
για τα kw που λες ... καπως λιγα μου φαινονται αν και το κλιμα της κρητης βοηθαει
θα σου προτεινα ομως να κοιταξεις και την περιπτωση του λεβητα ... μια και στην ιδια ισχυ μαλλον θα σου βγει στα ιδια περιπου χρηματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ