Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134475 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Είχα γράψει στο ίδιο θέμα, παλιότερα, πως αν βρεθεί ικανοποιητική μπρικέττα γύρω στα 200/τόνο (185+30 = 205), τότε είναι μια χαρά (πάντα για Αττική, μιλάμε, που μας παίρνουν το κεφάλι). Συνεπώς, αφού είναι και Ελληνικής παραγωγής, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου. Γιατί να μην επιβραβευθεί μία τέτοια προσπάθεια; Και γιατί όχι -ακούν οι διαχειριστές;- για ένα group buy, πριν χειμωνιάσει και τρέχουμε ένας-ένας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134477 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Καλημέρα σας κύριοι. Και εχθές έκανα δοκιμές με τις μπριγκέτες που πήρα από Ταγκλής. Άναψα την σόμπα και έκαψα μόνο μπριγκέτες. Δεν έχω θερμόμετρο για να βλέπω θερμοκρασίες, τις έκαιγα μία μία γιά να δω χρόνους και φλόγα. Την θερμότητα μπορώ να την καταλάβω, γιατί εχω κάψει αρκετά ξύλα εφέτος. Ξερά και λιγότερο ξερά. Έμεινα ικανοποιημένος απο την καύση τους και την απόδοσή τους. Πολύ φλόγα και ζέστη. Κάποια στιγμή έκανα το λάθος και έβαλα 2 κομμάτια μέσα,δηλαδή αφού είχε φουντώσει η μια έριξα ακόμα μια. Εκεί απομακρυνθηκα αρκετά απο την σόμπα διότι δεν μπορούσα να καθίσω κοντά λόγο υπερβολικής ζεστής. Χρόνος καύσης απο 40' εως 50'. Τους αέρηδες ξέρω να τους ρυθμίζω. Όταν φύγαμε απο το σπίτι, λειψαμε περίπου 2 ώρες και επιστρέψαμε, πίστευα οτι θα είχε σβήσει τελείως η φωτιά. Είχε στάχτη με λίγα κάρβουνα και η σόμπα αρκετά ζεστή, ακουμπούσες χέρι για 3" , δεν το άφηνες επάνω (μαντεμένια ξυλοσομπα). Θα κάνω και άλλες δοκιμές.

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134478 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Εγώ πήρα 4 τονους , ειχα κάψει τον χειμώνα περίπου 700 κιλά και έμεινα ικανοποιημενος οπότε τώρα δεν το σκέφτηκα με αυτά τα λεφτά είναι σαν να παίρνεις ξύλα αγνώστου υγρασίας.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134495 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)

ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α. έγραψε: Καλημέρα σας κύριοι. Και εχθές έκανα δοκιμές με τις μπριγκέτες που πήρα από Ταγκλής. Άναψα την σόμπα και έκαψα μόνο μπριγκέτες. Δεν έχω θερμόμετρο για να βλέπω θερμοκρασίες, τις έκαιγα μία μία γιά να δω χρόνους και φλόγα. Την θερμότητα μπορώ να την καταλάβω, γιατί εχω κάψει αρκετά ξύλα εφέτος. Ξερά και λιγότερο ξερά. Έμεινα ικανοποιημένος απο την καύση τους και την απόδοσή τους. Πολύ φλόγα και ζέστη. Κάποια στιγμή έκανα το λάθος και έβαλα 2 κομμάτια μέσα,δηλαδή αφού είχε φουντώσει η μια έριξα ακόμα μια. Εκεί απομακρυνθηκα αρκετά απο την σόμπα διότι δεν μπορούσα να καθίσω κοντά λόγο υπερβολικής ζεστής. Χρόνος καύσης απο 40' εως 50'. Τους αέρηδες ξέρω να τους ρυθμίζω. Όταν φύγαμε απο το σπίτι, λειψαμε περίπου 2 ώρες και επιστρέψαμε, πίστευα οτι θα είχε σβήσει τελείως η φωτιά. Είχε στάχτη με λίγα κάρβουνα και η σόμπα αρκετά ζεστή, ακουμπούσες χέρι για 3" , δεν το άφηνες επάνω (μαντεμένια ξυλοσομπα). Θα κάνω και άλλες δοκιμές.

ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α., πόσα kw είναι η ονομαστική ισχύς της σόμπας σου και τι ποσοστό απόδοσης έχει; Ρωτώ για να μπορέσουμε να υπολογίσουμε -θεωρητικά πάντα- τις ανάγκες του καθενός σε καύσιμο, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή της μπρικέττας (από τα στοιχεία στο site του).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134501 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Καλησπέρα Χρόνια πολλά και καλά!!! Η σόμπα που έχω είναι αυτή. Austroflamm Wien 14KW - Aυστριακή ξυλόσομπα. Καλή είναι προβλήματα δεν έχω και πιστεύω ότι έχει πολύ καλή απόδοση. Τώρα με την απόδοση άλλοι δίνουν 11 άλλοι 12 KW όπως και ποσοστά ενεργειακής καύσης άλλοι 79% 89% έχει διάφορα νούμερα. Το θέμα είναι να καταλάβεις πως δουλεύει το εργαλείο για να μπορέσεις να την ρυθμίσεις να μην σου καίει πολύ ξύλο. Ετσι και αφήσω αέρηδες τέρμα ανοιχτούς,θα φάει και εμένα. Το πλεονέκτημα της είναι ότι έχει πόρτα στο πλάι,από εκεί τροφοδοτείς ξύλο και δεν καπνίζει στο χώρο. Επίσης ανοίγει το καπάκι από επάνω και καθαρίζεις με σκούπα ηλεκτρική υπολειματα καύσης που θα ανέβαιναν στην καμινάδα.

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #134570 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τιμές για Μπρικέτες (Briquettes)
Χρόνια πολλά σε όλους. Σταμάτης Α., σε ευχαριστώ για τα στοιχεία. Έχουμε λοιπόν και λέμε (παρακαλώ ας με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός αν κάνω λάθος):
Σύμφωνα με το πιστοποιητικό της, η συγκεκριμμένη μπρικέττα έχει μετρημένη θερμογόνο δύναμη 4940 kcal/kg. Μετατκρέποντάς τις kcal σε kw, εδώ , έχουμε 5,74522 kw/kg.
Σύμφωνα πάντα με τις πληροφορίες που μας έδωσε ο Σταμάτης, η συγκεκριμμένη μπρικέττα καίγεται σε 45 λεπτά ή 3/4 της ώρας (σε σόμπα ή κλειστό τζάκι). Αν θέλεις δηλαδή να πιάσεις την ονομαστική θερμογόνο απόδοση της σόμπας των 14kw/h, θέλεις 14 διά 5,74522 επί 1 1/3 (μια και η μπρικέττα φτάνει τα 3/4 της ώρας). Κάνοντας την αριθμητική, έχουμε 3,25 kg τέτοιας μπρικέττας για ονομαστική ισχύ 14 kw/h (πραγματική 11 kw).
Άρα, με τιμή 205 ευρώ/τόνο (δηλαδή 0,205/κιλό) έχουμε ένα κόστος 0,67 ευρώ την ώρα. Νομίζω πως για ένα σπίτι 80-100 τετραγωνικών μέτρων είναι πολύ καλό το νούμερο.
Παρακαλώ διορθώσεις...
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ