Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130365 από Κωνσταντίνος Χατζέλης

makis sparti έγραψε:








αυτό κάνουν τώρα οι ελαιοτριβείς .150 ευρώ ο τόνος





Το εικονιζομενο προιον ειναι κουκουτσι απο πυρηνα ελιας,το οποιο οντως παραγουν καποια ελαιοτριβεια,
κανει οντως 150 ευρω,εχει υγρασια 25%
ενω το πυρηνοξυλο,στοιχιζει αυτη τη στιγμη 85 ευρω και εχει υγρασια 12-13%,
οποτε ο καταναλωτης εχει την ευχερεια να επιλεξει.
Μονο που θα πρεπει κυριε Μακη να ενημερωσετε τους αναγνωστες του forum,τι κανουν σημερα τα συγκεκριμενα ελαιοτριβεια,την υπολοιπη μαζα του ελαιοπυρηνα.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Κωνσταντίνος Χατζέλης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130416 από electron
Καλησπέρα,

Ας πω και εγω την γνώμη μου σαν καταναλωτής. Πέρυσι αγόρασα 1 τόνο πυρηνοξυλο του Κ.Χατζελη μεσώ καταστήματος των Αθηνών που συνεργάζεται. Η τιμή ηταν στα 185,00€/τόνο μαζί με το ΦΠA.
Οι λόγοι που το σταμάτησα (καίω 2-3 τσουβαλάκια που μου έχουν μείνει σε αναλογία μαζί με το πελλετ που εχω) ειναι:

1) Η τιμη αφου με +35/τονο παίρνω πελλετ που συνεπάγεται πιο εύκολη μεταφορά, λιγότερος καθαρισμός και στάχτες κ.λ.π (είναι γνωστα μην τα ξαναγράφω)
2) Η μυρωδιά. Κάλως η κακώς αυτο το πράγμα οταν καίγεται μυρίζει "ιδιαίτερα" πραγμα που σε πυκνό-κατοικήσιμες πόλεις όπως η Αθηνα, μπορεί να προκαλέσει διαμαρτυρία απο διάφορους "θερμοκέφαλους"
γειτονους.
Κατ'εμε το πυρηνοξυλο ειναι ενα καυσιμο το οποιο κανει αισθητή την παρουσία του οταν καίγεται, και ο κοσμος στις μεγαλουπόλεις δεν το εχει συνηθίσει αφου μεχρι προτεινως δεν υπηραν λέβητες βιομαζας για οικιακη χρηση.
3) Η σκονη. Γενικα τα τσουβάλια αφήνουν σκόνη στην μεταφορά και κατά το γέμισμα του λέβητα επίσης.
4) Οι πέτρες, αν και δεν ειχε πολες, κατα καιρούς εβρισκα και μερικες μεγαλουτσικες οι οποιες μπορει και να έκαναν ζημιά στον κοχλία. Σιτα δεν εβαλα στον λεβητα για τον λογο οτι δεν ειχα σκοπο να καιω για πάντα πυρηνοξυλο.

Ανεβάζω και μερικές φώτο απο το τελευταίο τσουβάλι που καιω σε αναλογία μαζι με το πελλετ. Απο υγρασία φαίνεται να εχει πολύ χαμηλή δεν εχω όργανο να την μετρήσω, εκανα το τεστ με το χερι, εχει κατι σαν "σβόλους" μέσα που είναι μαλακοί και διαλύονται αν τους σφιξω στην χούφτα μου.

Ο λόγος που θα ξαναεπερνα κατι τέτοιο είναι καθαρά το θέμα τιμής, και φυσικά παραπάνω απο 130/τ μαζι με τα μεταφορικά δεν θα έδινα. Γιατί πολυ άπλα αν ειναι να παιδευτώ τουλάχιστον να αξίζει χρηματικά. Αλλιώς καίω και πελλετ, ουτοσι άλλως σε σχεση με το πετρέλαιο που ειχα πριν, πάλι κερδισμένος ειμαι.

Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130430 από OANNHSEA
Λοιπόν:
α) Κανάκης στην Πύλο. Ελαιοτριβείο ελαιουργείο που σε καλές χρονιές βγάζει 10.000 τόνους πυρήνα (σύμφωνα με τα λεγόμενα του).
Έχει διφασικό με repaso το οποίο αφήνει κάτω από 2% λάδι στον πυρήνα.
Κλαίει; Όχι βέβαια!!!
Έχει αγοράσει μηχανήματα τα οποία βγάζουν το ξύλο από τον πυρήνα και πουλάει το ξύλο!!!
Με διαδικασία: πρέσα - ξηραντήριο - μηχάνημα που βγάζει το ξύλο...
Το υπόλοιπο το κάνει κομπόστ...

Β) Ρενιέρης.
Έχει ειδικό μηχάνημα που αμέσως μετά το διφασικά βγάζει το ξύλο...
Ξήρανση με αέρα και το υπόλοιπο κομπόστ.

Γ) Λαπίθας ελαιουργική - Πύργος.
Διφασικό - βγάζει το ξύλο με μία τρίτη διαδικασία και θα το κάνει πέλετ...

Σε κάθε περίπτωση παρακάμπτονται όλοι οι κανονισμοί για το πυρηνόξυλο και το ποσοστό ξύλου φτάνει το 15% του καθαρού βάρους!!!
Μπορεί στους 10.000 τόνους να έχουμε καθαρό μόνο 4.000 υλικό, αλλά το 15% στους 4.000 τόνους είναι 600 τόνοι ξύλο!!!

ΥΓ
Εάν πάτε να δείτε τα μηχανήματα τους από κοντά, τότε εάν περάσετε από την Λαπίθας ελαιουργική δείτε τις δύο γραμμές εμφιάλωσης που τώρα τοποθετεί η εταιρεία με την οποία συνεργάζομαι...
Επίσης δείτε προσεκτικά και το 6κέφαλο γεμιστικό που έχω σχεδιάσει... :evil:
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130431 από makis sparti
Το φέρνουν σε σας.Αλλά προφανός λόγο της φύσης της διφασικής πυρήνας [υγρασία]η τιμή είναι πολύ χαμηλή και έτσι ψάχνουν τρόπο να βγάλουν κάτι παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130442 από Κωνσταντίνος Χατζέλης

electron έγραψε: Καλησπέρα,

Ας πω και εγω την γνώμη μου σαν καταναλωτής. Πέρυσι αγόρασα 1 τόνο πυρηνοξυλο του Κ.Χατζελη μεσώ καταστήματος των Αθηνών που συνεργάζεται. Η τιμή ηταν στα 185,00€/τόνο μαζί με το ΦΠA.
Οι λόγοι που το σταμάτησα (καίω 2-3 τσουβαλάκια που μου έχουν μείνει σε αναλογία μαζί με το πελλετ που εχω) ειναι:

1) Η τιμη αφου με +35/τονο παίρνω πελλετ που συνεπάγεται πιο εύκολη μεταφορά, λιγότερος καθαρισμός και στάχτες κ.λ.π (είναι γνωστα μην τα ξαναγράφω)
2) Η μυρωδιά. Κάλως η κακώς αυτο το πράγμα οταν καίγεται μυρίζει "ιδιαίτερα" πραγμα που σε πυκνό-κατοικήσιμες πόλεις όπως η Αθηνα, μπορεί να προκαλέσει διαμαρτυρία απο διάφορους "θερμοκέφαλους"
γειτονους.
Κατ'εμε το πυρηνοξυλο ειναι ενα καυσιμο το οποιο κανει αισθητή την παρουσία του οταν καίγεται, και ο κοσμος στις μεγαλουπόλεις δεν το εχει συνηθίσει αφου μεχρι προτεινως δεν υπηραν λέβητες βιομαζας για οικιακη χρηση.
3) Η σκονη. Γενικα τα τσουβάλια αφήνουν σκόνη στην μεταφορά και κατά το γέμισμα του λέβητα επίσης.
4) Οι πέτρες, αν και δεν ειχε πολες, κατα καιρούς εβρισκα και μερικες μεγαλουτσικες οι οποιες μπορει και να έκαναν ζημιά στον κοχλία. Σιτα δεν εβαλα στον λεβητα για τον λογο οτι δεν ειχα σκοπο να καιω για πάντα πυρηνοξυλο.

Ανεβάζω και μερικές φώτο απο το τελευταίο τσουβάλι που καιω σε αναλογία μαζι με το πελλετ. Απο υγρασία φαίνεται να εχει πολύ χαμηλή δεν εχω όργανο να την μετρήσω, εκανα το τεστ με το χερι, εχει κατι σαν "σβόλους" μέσα που είναι μαλακοί και διαλύονται αν τους σφιξω στην χούφτα μου.

Ο λόγος που θα ξαναεπερνα κατι τέτοιο είναι καθαρά το θέμα τιμής, και φυσικά παραπάνω απο 130/τ μαζι με τα μεταφορικά δεν θα έδινα. Γιατί πολυ άπλα αν ειναι να παιδευτώ τουλάχιστον να αξίζει χρηματικά. Αλλιώς καίω και πελλετ, ουτοσι άλλως σε σχεση με το πετρέλαιο που ειχα πριν, πάλι κερδισμένος ειμαι.



Συνημμένο αρχείο:


Συνημμένο αρχείο:


Αυτου του τυπου οι κριτικες,οντως βοηθουν και τελικα οδηγουν σε κερδος και για τον πελατη και για τον επιχειρηματια.

Σχετικα με την τιμη κυριε electron,οντως τα 30+ ευρω για την μεταφορα στην Αθηνα,αν και σαν τιμη απο τον μεταφορεα προς εμας ειναι οκ,για τον πελατη,σιγουρα δεν ειναι ευκαταφρονητο νουμερο,το ψαχνουμε ομως το θεμα.(στην δικια σας περιπτωση ειναι πολυ πανω απο +30,γιατι ο συνεργατης μας,αγοραζει απο εμας το υλικο και το πουλαει με σκοπο να εχει κ αυτος καποιο κερδος,αφου καλυψει εξοδα μεταφορας,αποθηκευσης κτλ)

Σχετικα με τις παρατηρησεις για τα 'σβολια',δεν ηταν μονιμο προβλημα,λυθηκε ομως οριστικα φετος.

Σχετικα με σκονες κτλ,το λαβαμε και αυτο υποψιν και λανσαραμε φετος,για οσους ενοχλουνται απο αυτο,πυρηνοξυλο με ελαχιστη εως αμελητεα ποσοτητα σκονης,το οποιο περναμε και δευτερη φορα απο ξηραντηριο,με αποτελεσμα ενα προιον με υγρασια 7-8% (συνολικη επιβαρυνση μονο 17 ευρω).Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο καλυτερο και στο θεμα της 'βρωμας' που αναφερατε.

Σχετικα με τις πετρες,εχουμε προσθεσει καποιες επιπλεον 'σιτες' στις γραμμες παραγωγης,αδυνατο να περασει στο τελικο προιον κατι με διαμετρο πανω απο 5mm.

Ευχαριστουμε και ειμαστε στη διαθεση σας για οποιαδηποτε διευκρινιση.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Κωνσταντίνος Χατζέλης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #130447 από electron

Κωνσταντίνος Χατζέλης έγραψε: Αυτου του τυπου οι κριτικες,οντως βοηθουν και τελικα οδηγουν σε κερδος και για τον πελατη και για τον επιχειρηματια.

Σχετικα με την τιμη κυριε electron,οντως τα 30+ ευρω για την μεταφορα στην Αθηνα,αν και σαν τιμη απο τον μεταφορεα προς εμας ειναι οκ,για τον πελατη,σιγουρα δεν ειναι ευκαταφρονητο νουμερο,το ψαχνουμε ομως το θεμα.(στην δικια σας περιπτωση ειναι πολυ πανω απο +30,γιατι ο συνεργατης μας,αγοραζει απο εμας το υλικο και το πουλαει με σκοπο να εχει κ αυτος καποιο κερδος,αφου καλυψει εξοδα μεταφορας,αποθηκευσης κτλ)

Σχετικα με τις παρατηρησεις για τα 'σβολια',δεν ηταν μονιμο προβλημα,λυθηκε ομως οριστικα φετος.

Σχετικα με σκονες κτλ,το λαβαμε και αυτο υποψιν και λανσαραμε φετος,για οσους ενοχλουνται απο αυτο,πυρηνοξυλο με ελαχιστη εως αμελητεα ποσοτητα σκονης,το οποιο περναμε και δευτερη φορα απο ξηραντηριο,με αποτελεσμα ενα προιον με υγρασια 7-8% (συνολικη επιβαρυνση μονο 17 ευρω).Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο καλυτερο και στο θεμα της 'βρωμας' που αναφερατε.

Σχετικα με τις πετρες,εχουμε προσθεσει καποιες επιπλεον 'σιτες' στις γραμμες παραγωγης,αδυνατο να περασει στο τελικο προιον κατι με διαμετρο πανω απο 5mm.

Ευχαριστουμε και ειμαστε στη διαθεση σας για οποιαδηποτε διευκρινιση.



Μέρος του μηνύματος είναι κρυμμένο για τους επισκέπτες. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να το δείτε.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ