Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106199 από creta pellet

DOOM_NX έγραψε:

vag1234 έγραψε: Νομίζω αν δεν έχω λάθος ότι ο creta το αναμιγνύει με πεύκο ή οξυα και του ανεβάζει τις θερμίδες. Κοσκινισμέμο πυρηνόξυλο με σκέτο πελετ πυρηνόξυλυ δεν έχω δει διαφορά στην καύση ιδιαίτερη. Ίσως λίγοτερη στάχτη.

Ο creta μας λέει ότι το τελικό προϊόν έχει 30% μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη από τα πέλλετ ξύλου. Δηλαδή 4100 * 1,3 = 5330 kcal/kg. Για να συμβεί αυτό, με μείξη 80/20, θα πρέπει το πυρηνόξυλο να έχει ΚΘΔ ως έχει 5637,5 kcal/kg. Νούμερο εκτός πραγματικότητας.


μπορεις να μας δειξεις που εχω γραψει 30%
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by creta pellet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106200 από vag1234

DOOM_NX έγραψε:

vag1234 έγραψε: Νομίζω αν δεν έχω λάθος ότι ο creta το αναμιγνύει με πεύκο ή οξυα και του ανεβάζει τις θερμίδες. Κοσκινισμέμο πυρηνόξυλο με σκέτο πελετ πυρηνόξυλυ δεν έχω δει διαφορά στην καύση ιδιαίτερη. Ίσως λίγοτερη στάχτη.

Ο creta μας λέει ότι το τελικό προϊόν έχει 30% μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη από τα πέλλετ ξύλου. Δηλαδή 4100 * 1,3 = 5330 kcal/kg. Για να συμβεί αυτό, με μείξη 80/20, θα πρέπει το πυρηνόξυλο να έχει ΚΘΔ ως έχει 5637,5 kcal/kg. Νούμερο εκτός πραγματικότητας.


Πως όμως πιστοποιείται τελικά ποια είναι η θερμιδική αξία?? Αν εγώ σαν καταναλωτής κάψω το πέλλετ alphawood με ρυθμίσεις στον λέβητα μου π.χ. 1'' τάϊσμα 35 αναμονή και π.χ. το creta pellet (το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα) μου δώσει αντίστοιχη απόδοση με ρυθμίσεις 1'' τροφοδοσία 45 αναμονή δεν θα έχει ουσιαστικά μεγαλύτερη θερμιδική απόδοση το δεύτερο?? Μετράω και την κατανάλωση, με το πρώτο έκαψα π.χ. 3,5 kg σε μία ώρα και με το δεύτερο έκαψα 2,9 kg σε μία ώρα..

Αν και τα 2 πελλετ στοιχίζουν 250€/τον ποιο με συμφέρει να αγοράσω??

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106203 από DOOM_NX

creta pellet έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Ο creta μας λέει ότι το τελικό προϊόν έχει 30% μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη από τα πέλλετ ξύλου. Δηλαδή 4100 * 1,3 = 5330 kcal/kg. Για να συμβεί αυτό, με μείξη 80/20, θα πρέπει το πυρηνόξυλο να έχει ΚΘΔ ως έχει 5637,5 kcal/kg. Νούμερο εκτός πραγματικότητας.


μπορεις να μας δειξεις που εχω γραψει 30%

Εδώ έχετε γράψει +20%. Έκανα λάθος το νούμερο. Και πάλι υπονοείτε ότι το πέλλετ έχει περί τις 4920 kcal/kg, άρα το πυρηνόξυλο 5125 kcal/kg ΚΘΔ ως έχει. Κάπου εκεί πρέπει να παίζει η ΑΘΔ επί ξηρού...

Μια φορά εδώ βγάζει τα πέλλετ πυρηνόξυλου ένα κλικ κάτω από τα wood pellets σε θερμογόνο.

vag1234 έγραψε: Πως όμως πιστοποιείται τελικά ποια είναι η θερμιδική αξία?? Αν εγώ σαν καταναλωτής κάψω το πέλλετ alphawood με ρυθμίσεις στον λέβητα μου π.χ. 1'' τάϊσμα 35 αναμονή και π.χ. το creta pellet (το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα) μου δώσει αντίστοιχη απόδοση με ρυθμίσεις 1'' τροφοδοσία 45 αναμονή δεν θα έχει ουσιαστικά μεγαλύτερη θερμιδική απόδοση το δεύτερο?? Μετράω και την κατανάλωση, με το πρώτο έκαψα π.χ. 3,5 kg σε μία ώρα και με το δεύτερο έκαψα 2,9 kg σε μία ώρα..

Αν και τα 2 πελλετ στοιχίζουν 250€/τον ποιο με συμφέρει να αγοράσω??

Αν κάνεις το τεστ που λες και 2,9 kg creta pellet σου δώσουν τις ίδιες θερμίδες με 3,5 kg alfa, τότε, ναι, μπορείς να μιλήσεις +20% απόδοση. Αλλά οι περισσότεροι δεν κάνουν τον κόπο να συγκρίνουν την κατανάλωση σε κιλά.

Τώρα, το πιο σε συμφέρει να αγοράσεις θα εξαρτηθεί και από άλλους παράγοντες, όχι αποκλειστικά από τη θερμογόνο και την τιμή.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106204 από vag1234
Άρα για να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα για ενα προϊον πρέπει να το δοκιμάσουμε και στην πράξη για να δούμε αν προσφέρει όσα υπόσχεται.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106205 από vag1234

DOOM_NX έγραψε:

creta pellet έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Ο creta μας λέει ότι το τελικό προϊόν έχει 30% μεγαλύτερη θερμογόνο δύναμη από τα πέλλετ ξύλου. Δηλαδή 4100 * 1,3 = 5330 kcal/kg. Για να συμβεί αυτό, με μείξη 80/20, θα πρέπει το πυρηνόξυλο να έχει ΚΘΔ ως έχει 5637,5 kcal/kg. Νούμερο εκτός πραγματικότητας.


μπορεις να μας δειξεις που εχω γραψει 30%

Εδώ έχετε γράψει +20%. Έκανα λάθος το νούμερο. Και πάλι υπονοείτε ότι το πέλλετ έχει περί τις 4920 kcal/kg, άρα το πυρηνόξυλο 5125 kcal/kg ΚΘΔ ως έχει. Κάπου εκεί πρέπει να παίζει η ΑΘΔ επί ξηρού...

Μια φορά εδώ βγάζει τα πέλλετ πυρηνόξυλου ένα κλικ κάτω από τα wood pellets σε θερμογόνο.

vag1234 έγραψε: Πως όμως πιστοποιείται τελικά ποια είναι η θερμιδική αξία?? Αν εγώ σαν καταναλωτής κάψω το πέλλετ alphawood με ρυθμίσεις στον λέβητα μου π.χ. 1'' τάϊσμα 35 αναμονή και π.χ. το creta pellet (το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα) μου δώσει αντίστοιχη απόδοση με ρυθμίσεις 1'' τροφοδοσία 45 αναμονή δεν θα έχει ουσιαστικά μεγαλύτερη θερμιδική απόδοση το δεύτερο?? Μετράω και την κατανάλωση, με το πρώτο έκαψα π.χ. 3,5 kg σε μία ώρα και με το δεύτερο έκαψα 2,9 kg σε μία ώρα..

Αν και τα 2 πελλετ στοιχίζουν 250€/τον ποιο με συμφέρει να αγοράσω??

Αν κάνεις το τεστ που λες και 2,9 kg creta pellet σου δώσουν τις ίδιες θερμίδες με 3,5 kg alfa, τότε, ναι, μπορείς να μιλήσεις +20% απόδοση. Αλλά οι περισσότεροι δεν κάνουν τον κόπο να συγκρίνουν την κατανάλωση σε κιλά.

Τώρα, το πιο σε συμφέρει να αγοράσεις θα εξαρτηθεί και από άλλους παράγοντες, όχι αποκλειστικά από τη θερμογόνο και την τιμή.


Σίγουρα, το aplha μπορεί να έχει τελικά 1% στάχτη και το creta μπορεί να έχει 5% στάχτη.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #106207 από Grecu_

vag1234 έγραψε: Άρα για να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα για ενα προϊον πρέπει να το δοκιμάσουμε και στην πράξη για να δούμε αν προσφέρει όσα υπόσχεται.


Δηλαδη ο καθενας μπορει να υποσχεται οτι θελει και η ευθυνη πεφτει στον καταναλωτη που πρεπει να το δοκιμασει στην πραξη για να εξακριβωσει αν αληθευουν οι υποσχεσεις? Καπου χαθηκε η μπαλλα θαρρω...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.306 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ