Τι είναι ο Πυρήνας - Πυρήνας ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149248 από papg
Σε πιά περιοχή είσαι γιατί ψάχνω και εγώ (Μαγνησία) αλλα δεν βρίσκω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149274 από etsa67
Το πέλλετ είναι ανώτερο απο τα δύο καύσιμα της ελιάς (πυρήνα-Πυρηνόξυλο) και ώς προς απόδοση και ώς προς τη καθαριότητα.
Η τιμή του βιομηχανικού πέλλετ που συγκρίνεται με αυτά και ως προς την απόδοση καίγεται μια χαρά στους καυστήρες πέλλετ και μάλιστα έχει σχετικά μικρή διαφορά τιμής. και απο τα δύο παράγωγα της ελιάς.
Σε μέρη που το πέλλετ είναι δύσκολο να μεταφερθεί και να παρχθεί το πυρηνόξυλο είναι μονόδρομος.
Υπάρχει κάποια σειρά Lτου καυστήρα Όκταγκον που διαχειρίζεται το πυρηνόξηλο με αρκετά καλή συμπεριφορά και στο καθάρισμα αλλά όχι πάντα καλά.
Δεν τον έχω δεί σε λειτουργία αλλά άν το πυρηνόξυλο το έβρισκα 100 ευρώ τον τόνο θα το σκεφτόμουν. Αλλά για τι μιλάμε όταν το βιομηχανικό πέλλετ το καλοκαίρι φτάνει 160 ευρώ΄έξω απο το σπίτι μου.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149313 από stratis 1

dragonfly έγραψε: Τελος στη βρωμα τελος στην αισχροκερδια και την εκμεταλευση εδω και δυο χρονια καιω πελλετ απο τσοφλι ηλιοτροπιου χυμα 123 σακιασμενο 150 γιουρα ο τονος καμια σχεση με τη βρωμια και τη χαμηλη αποδοση του βρωμοπυρινοξυλου ο λεβητας "πεταει" σε αποδοση και καθαριζει πολυ πιο ευκολα.
Το συνιστω σε οποιον εχει καυστηρα τυπου volcano για πελλετοκαυστηρες δεν ειναι καταληλλο λογο ποσοτητας σταχτης και συσωματων και κατι αλλο το πυρηνελουργιο εριξε δραστικα τις τιμες φετος αλλα θα παρει τον πουλο τελικα, δεν ειμαστε χρυσοψαρα μας εκμεταλευτικε αγρια δυο χρονια ε...ασ το φαει φετος ο πονηρος.-



Καλό είναι το πελλετ ηλιόσπορου αλλά πρόσεξε την επιστροφή φλόγας στο σιλό !!
Το πυρηνοξυλο δύσκολα γυρίζει πίσω στο σιλό ενω το πελλετ στον καυστήρα βολκανο εχει αυτό το θέμα.
Για ασφαλεια πρεπει να εχει διπλο κοχλια ο καυστηρας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149695 από dragonfly
Για το φιλο papg μενω στη βονιτσα Αιτωλ/νιας κοντα στη Λευκαδα και Πρεβεζα ,για το φιλο stratis 1 εχεις απολυτο δικαιο για την επιστροφη στο σιλο , θελει προσοχη διοτι το πελλετ αφηνει πολλα "κενα" και ευκολα γυρναει η φλογα μεσω του κοχλια. Τον καυστηρα μου τον κατασκευασα ο ιδιος οπως και ολα τα υπολυπα εχω φροντισει να σφραγιζει το σιλο στεγανα προς αποφυγη επιστροφης ,ο διπλος κοχλιας ειναι το καλυτερο οπως και το συστημα ασφαλειας με βαλβιδα θερμοκρασιας και νερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150012 από OANNHSEA

etsa67 έγραψε: Το πέλλετ είναι ανώτερο απο τα δύο καύσιμα της ελιάς (πυρήνα-Πυρηνόξυλο) και ώς προς απόδοση και ώς προς τη καθαριότητα.
Η τιμή του βιομηχανικού πέλλετ που συγκρίνεται με αυτά και ως προς την απόδοση καίγεται μια χαρά στους καυστήρες πέλλετ και μάλιστα έχει σχετικά μικρή διαφορά τιμής. και απο τα δύο παράγωγα της ελιάς.
Σε μέρη που το πέλλετ είναι δύσκολο να μεταφερθεί και να παρχθεί το πυρηνόξυλο είναι μονόδρομος.
Υπάρχει κάποια σειρά Lτου καυστήρα Όκταγκον που διαχειρίζεται το πυρηνόξηλο με αρκετά καλή συμπεριφορά και στο καθάρισμα αλλά όχι πάντα καλά.
Δεν τον έχω δεί σε λειτουργία αλλά άν το πυρηνόξυλο το έβρισκα 100 ευρώ τον τόνο θα το σκεφτόμουν. Αλλά για τι μιλάμε όταν το βιομηχανικό πέλλετ το καλοκαίρι φτάνει 160 ευρώ΄έξω απο το σπίτι μου.


Α γειά σου!!!
Και εκεί που δεν ήξεραν τι να το κάνουν το πυρηνόξυλο, τώρα το πουλάνε χρυσάφι!!!
Ακόμα και πέλετ να κάψει ο καυστήρας για πυρηνόξυλο, πιο φτηνό θα βγει!!! :P
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ