Περί πυρηνόξυλου...

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104009 από Διονύσιος
Απαντήθηκε από Διονύσιος στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...
Για την Creta pellet
Αυτό μόνο σας έγραψα ότι είμαστε πολύ μακριά και δεδομένο ότι χρειάζομε πάρα πολύ, κανω προσπάθεια συνεργασίας με κάποιον εδώ κοντά. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104011 από Διονύσιος
Απαντήθηκε από Διονύσιος στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...
Για τον Stratis 1
Συγνώμη αδερφέ εγώ δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν και προπαντώς εμάς του ίδιους που σαν Ελλάδα βρισκόμαστε τώρα σε μια δύσκολη θέση, αλλά το πυρινόξυλο τα έχει αυτά τα προβληματα όπως τα περιγράφω. Τώρα αν εσύ έχεις να προτείνεις κάτι για να καίγετε καλύτερα ευχαρίστως θα σε ακούσω αλλά όλα τα υπόλοιπα που λες δεν έχουν να κάνουν με το θέμα μας.
Αν διαβάσεις λίγο μελέτες για θερμανση και εναλλακτικές πηγές ενέργειας που κάνουν στο εξωτερικό θα δεις ότι ο βασικότερος παράγοντας αυτών των μελετών είναι το πόσοι τόνοι CO2 θα αποφευχθούν με τη χρήση της εκάστοτε τεχνολογίας. Αυτό δεν είναι μικρό πράγμα, άλλο αν εμείς εδώ στη Ελλάδα δεν το καταλαβαίνουμε ή εξ ανάγκης δεν το συμεριζόμαστε. Εμείς έχουμε άλλα πράγματα να "πουλήσουμε"σε αυτούς ωραίες διακοπές κτλ, έκαστος στο είδος του...
Ευχαριστώ και συγνώμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104036 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...

Διονύσιος έγραψε: Για τον Stratis 1
Συγνώμη αδερφέ εγώ δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν και προπαντώς εμάς του ίδιους που σαν Ελλάδα βρισκόμαστε τώρα σε μια δύσκολη θέση, αλλά το πυρινόξυλο τα έχει αυτά τα προβληματα όπως τα περιγράφω. Τώρα αν εσύ έχεις να προτείνεις κάτι για να καίγετε καλύτερα ευχαρίστως θα σε ακούσω αλλά όλα τα υπόλοιπα που λες δεν έχουν να κάνουν με το θέμα μας.
Αν διαβάσεις λίγο μελέτες για θερμανση και εναλλακτικές πηγές ενέργειας που κάνουν στο εξωτερικό θα δεις ότι ο βασικότερος παράγοντας αυτών των μελετών είναι το πόσοι τόνοι CO2 θα αποφευχθούν με τη χρήση της εκάστοτε τεχνολογίας. Αυτό δεν είναι μικρό πράγμα, άλλο αν εμείς εδώ στη Ελλάδα δεν το καταλαβαίνουμε ή εξ ανάγκης δεν το συμεριζόμαστε. Εμείς έχουμε άλλα πράγματα να "πουλήσουμε"σε αυτούς ωραίες διακοπές κτλ, έκαστος στο είδος του...
Ευχαριστώ και συγνώμη.


Διονυσιε δεν τα εβαλα με σενα,
Το πυρηνοξυλο ειναι ενα αποβλητο μιας διαδικασίας παραγωγης πυρηνελαίου.
Θα παραχθει ετσι αλλιως.
Θα καει ετσι αλλιως.
Ακομα και αν αφαιθει να σαπισει στη χωματερη θα αποβαλει αερια βλαβερα οπως ολα τα ξυλα που σαπιζουν.
Τη ζημια του όποια και να ειναι,θα την κανει.
Ας πουμε λοιπον οτι το πεταξαμε.
Αντι για να ζεστανουμε το σπιτι μας με αυτο που ειναι διπλα μας,παραγγελνουμε απο την Ρουμανια η τη Αυστρια για το καλο του πλανητη.
Εκει λοιπον ξεκινανε την παραγγελια μας απο το μηδεν.
Φυτευουν με γεωργικα μηχανηματα ( αποβαλουν αερια απο το πετρελαιο)
Κοβουν τα δενδρα με μηχανηματα που καταναλωνουν ενεργεια απο μη ανανεωσιμες πηγες.
Ξερενουν θρυμματιζουν πελλετοποιουν συσκευαζουν και μεταφερουν στο σπιτι μου 2000-3000χιλιομετρα μακρια καταναλωνοντας ρευμα και πετρελαιο.
η οικολογικη ζημια που εγινε στην περιπτωση του πυρηνοξυλου ηταν η μεταφορα απο το εργοστασιο μεχρι το σπιτι μου,ενω στην περιπτωση του πελλετ απο Βορρά ειναι σε ολες τις φασεις και τις διαδικασιες.

Οσο για το να προτεινω εγω μια λυση για την καλη καυση,δεν χρειαζεται.
Την ειπες εσυ σε προηγουμενο ποστ.
Ειπες οτι θελει τον καταληλο λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104038 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...

stratis 1 έγραψε: Το πυρηνοξυλο ειναι ενα αποβλητο μιας διαδικασίας παραγωγης πυρηνελαίου.
Θα παραχθει ετσι αλλιως.
Θα καει ετσι αλλιως.
Ακομα και αν αφαιθει να σαπισει στη χωματερη θα αποβαλει αερια βλαβερα οπως ολα τα ξυλα που σαπιζουν.
Τη ζημια του όποια και να ειναι,θα την κανει.
Ας πουμε λοιπον οτι το πεταξαμε.

Καμία σχέση... Κανένα βλαβερό αέριο όταν γίνεται φυσική αποσύνθεση. Όταν όμως καεί ατελώς, τότε δημιουργούνται βλαβερές χημικές ενώσεις στα καυσαέρια.

stratis 1 έγραψε: Αντι για να ζεστανουμε το σπιτι μας με αυτο που ειναι διπλα μας,παραγγελνουμε απο την Ρουμανια η τη Αυστρια για το καλο του πλανητη.
Εκει λοιπον ξεκινανε την παραγγελια μας απο το μηδεν.
Φυτευουν με γεωργικα μηχανηματα ( αποβαλουν αερια απο το πετρελαιο)
Κοβουν τα δενδρα με μηχανηματα που καταναλωνουν ενεργεια απο μη ανανεωσιμες πηγες.
Ξερενουν θρυμματιζουν πελλετοποιουν συσκευαζουν και μεταφερουν στο σπιτι μου 2000-3000χιλιομετρα μακρια καταναλωνοντας ρευμα και πετρελαιο.
η οικολογικη ζημια που εγινε στην περιπτωση του πυρηνοξυλου ηταν η μεταφορα απο το εργοστασιο μεχρι το σπιτι μου,ενω στην περιπτωση του πελλετ απο Βορρά ειναι σε ολες τις φασεις και τις διαδικασιες.

Μ'αρέσει που το πυρηνόξυλο για σένα είναι κατάλοιπο μιας παραγωγικής διαδικασίας, ενώ το πριονίδι δεν είναι! Πολλοί έχουν την εντύπωση πως τα δέντρα κόβωντα αγνά και μετατρέπονται σε πέλλετ... Λάθος! Τα γηρασμένα δέντρα κόβονται και μετατρέπονται σε προϊόντα ξυλείας που φέρνουν πολύ μεγαλύτερα έσοδα. Τα υπολείμματα από αυτή την επεξεργασία άρχισαν να γίνονται πέλλετ. Εννοείται πως υπάρχουν και οι μικρές εταιρείες που μαζεύουν ό,τι άχρηστο ξύλο υπάρχει και το κάνουν πέλλετ. Κανείς δε φυτεύει για να βγάλει πέλλετ. Οι μεγάλες εταιρείες όμως, φροντίζουν να αναδασώνουν την περιοχή που χρησιμοποιούν για την παραγωγή ξυλείας.

Και τα δύο είναι καύσιμα στερεής βιομάζας με τα υπέρ και τα κατά τους. Καθένας τα ζυγίζει και επιλέγει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104059 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...

Διονύσιος έγραψε: Για τον Electron,
να σταματήσει παρακαλώ αυτό γιατί εγώ έχω το πρόβλημα μου έτσι?και προσπαθώ να δείνω και μια λύση σε κάποιον που ψάχνετε...
Εχτές πήγα να εξετάσω ένα υλικό για του χρόνου 400+ τόνους. Δεν είναι παιχνίδι έτσι? Μιλάμε σοβαρά τώρα . Εγώ μπήκα στο forum αυτό μήπως βρω καμία άκρη γιατι το θέμα αυτό είναι για μένα πολυ σοβαρό και δεν κάνουμε αστεία.

Επειδή έλειπα εκτός Αθηνών και γύρισα σήμερα, είδα το σχόλιο σας.
Αγαπητέ “Διονύσιε” ξεκαθαρίζω ότι κάνοντας λίγη πλακά δεν είχα σκοπό ούτε να σε προσβάλω ούτε να σταματήσω την προσπάθεια σου να βρεις αυτό που ψάχνεις.
-Εξηγιέμαι για να μην παρεξηγηθώ. –
Αλώστε εδώ είναι forum δεν είναι επαγγελματικός τόπος όποτε και λίγο πλακά (από την στιγμή που είναι καλοπροαίρετη) δεν νομίζω ότι ενοχλεί.

Διονύσιος έγραψε: Μήπως είμαστε λίγο μακριά? Κ. Μακεδονία εδώ! Θα ψάξω όμως και το email σας..

Εδώ επίτρεψε μου να σε ρωτήσω τι εννοείς ? (με το ότι θα ψάξεις το εμαιλ μου?)
Τα στοιχειά μου αγαπητέ είναι γνωστά σε μερικά άτομα από εδώ στο φόρουμ, αν θες να μιλήσουμε πολύ ευχαρίστως. (στείλε μου εμαιλ)
Ξεκαθαρίζω ότι :
Δεν έχω επαγγελματική σχέση με το αντικείμενο της θέρμανσης (το έχω πει και παλιά σε άλλο τοπικ)

Τέλος πάντων αυτά είχα να πω (σορρυ και για το offtopic) εφόσον προσβάλλεσαι δεν θα ξανά ασχοληθώ μαζί σου και για έμενα το θέμα τελειώνει εδώ.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104061 από κοκκιναβα
Απαντήθηκε από κοκκιναβα στο θέμα Περί πυρηνόξυλου...
.....ηρθε η ωρα, για μερικες βαθιες ανασες :sick: :sick: :sick: B)

Κυριακη Παπαδοπουλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ