Αγριαγκινάρα

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100499 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Αγριαγκινάρα

κοκκιναβα έγραψε:

egglezos έγραψε:

giamale έγραψε: στο χe γραφει πως εχει 10% σταχτη φαντασου τι μπουκωμα θα πεσει στο καυστηρα


εξαρτάται από τον καυστήρα.


...πια λυση (καυστηρα) προτηνεις ???

κοκκιναβα


μα αυτή που δουλέυει ... την μεγάλη περιεκτικότητα σε στάχτη, είναι ευρέως τεχνικά αποδεκτό ότι μπορούν να την διαχειριστούν οι καυστήρες α) κινούμενης εσχάρας και β) αναβλύζουσας φλόγας. Οι μέν πρώτοι είναι οικονομικά εφικτοί μόνο σε βιομηχανική κλίμακα, οι δε δεύτεροι και σε οικιακή με λογικό κόστος. Η 3η κατηγορία, οι καυστήρες drop-off, δεν μπορούν να διαχειριστούν πολύ στάχτη, ακόμα και άν είναι αυτοκαθαριζόμενοι (το ξέρω καλά από δοκιμές μου αυτό...).

Οταν λέμε πολύ στάχτη, εννοούμε τουλάχιστον πάνω από 3%.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100500 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Αγριαγκινάρα
egglezos γιατι μας μπερδευεις με τις αναβλυζουσες φλογες και επρεπε να γκουγλαρουμε για να καταλαβουμε οτι στα ελληνικα λεγεται volcano :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100504 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Αγριαγκινάρα

stratis 1 έγραψε: egglezos γιατι μας μπερδευεις με τις αναβλυζουσες φλογες και επρεπε να γκουγλαρουμε για να καταλαβουμε οτι στα ελληνικα λεγεται volcano :woohoo: :woohoo:


ήθελα να το παίξω επιστήμονας και εγώ μπρέ παιδ'ι 'μ...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100523 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Αγριαγκινάρα

stratis 1 έγραψε: egglezos γιατι μας μπερδευεις με τις αναβλυζουσες φλογες και επρεπε να γκουγλαρουμε για να καταλαβουμε οτι στα ελληνικα λεγεται volcano :woohoo: :woohoo:


Δεν φτάνει που ο άνθρωπος χρησιμοποιεί την ελληνική γλώσσα, του την λές και από πάνω;
Ααααα.... :P

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100554 από κοκκιναβα
Απαντήθηκε από κοκκιναβα στο θέμα Αγριαγκινάρα

egglezos έγραψε:

κοκκιναβα έγραψε:

egglezos έγραψε:

giamale έγραψε: στο χe γραφει πως εχει 10% σταχτη φαντασου τι μπουκωμα θα πεσει στο καυστηρα


εξαρτάται από τον καυστήρα.


...πια λυση (καυστηρα) προτηνεις ???

κοκκιναβα


μα αυτή που δουλέυει ... την μεγάλη περιεκτικότητα σε στάχτη, είναι ευρέως τεχνικά αποδεκτό ότι μπορούν να την διαχειριστούν οι καυστήρες α) κινούμενης εσχάρας και β) αναβλύζουσας φλόγας. Οι μέν πρώτοι είναι οικονομικά εφικτοί μόνο σε βιομηχανική κλίμακα, οι δε δεύτεροι και σε οικιακή με λογικό κόστος. Η 3η κατηγορία, οι καυστήρες drop-off, δεν μπορούν να διαχειριστούν πολύ στάχτη, ακόμα και άν είναι αυτοκαθαριζόμενοι (το ξέρω καλά από δοκιμές μου αυτό...).

Οταν λέμε πολύ στάχτη, εννοούμε τουλάχιστον πάνω από 3%.



Για σου εγγλεζε,

χτες μιλησε ο συζηγος μου με τον Σαμαρα senior. Δευτερα σας στελνουμε 2 ποικιλιες πελλετ, καθαρη αγκιναρα και μιξη με πριονιδι για τεστ.
Πιστευω και ευχομαι να βρεθει ακρη με την διαχειριση της σταχτης μου.

κυριακη :)

Κυριακη Παπαδοπουλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100564 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Αγριαγκινάρα

κοκκιναβα έγραψε:
χτες μιλησε ο συζηγος μου με τον Σαμαρα senior. Δευτερα σας στελνουμε 2 ποικιλιες πελλετ, καθαρη αγκιναρα και μιξη με πριονιδι για τεστ.
Πιστευω και ευχομαι να βρεθει ακρη με την διαχειριση της σταχτης μου.

κυριακη :)


ευχαρίστως και θα σας ενημερώσουμε άμεσα για τα αποτελέσματα αλλά θέλω να διευκρινίσω και να καταστήσω σαφές ότι η διαχείριση της στάχτης σας δεν μας απασχολεί γιατί είμαστε σίγουροι από κατασκευής του λέβητα ότι μπορούμε να την διαχειριστούμε. Άλλα πράγματα για εμάς είναι πιο σημαντικά, όπως οι θερμοκρασίες καύσης και deformation του υλικού σας, τα πτητικά, κ.α... Θα είμαστε σε επικοινωνία.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ