Αγριαγκινάρα

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4929 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Re: Απ: Αγριαγκινάρα

egglezos έγραψε:

mastoras έγραψε: Ναύαρχε θα άξιζε τον κόπο, να βάλω αγριοαγκινάρα σε ένα ξηρικό χωράφι 5 στρεμμάτων γεμάτο πέτρες ?

Υπόψιν το υλικό που θα παραχθεί....αν παραχθεί το προορίζω για πελλετ ιδιωτικής χρήσης. :)

Χρειάζονται βαριά αγροτικά εργαλεία για αυτήν την μικρή παραγωγή, η μπορεί να γίνει και με ένα μικρό τρακτεράκι που έχω, και τα υπόλοιπα με τα χέρια ?

Υπόψιν δεν είμαι αγρότης :( , αν και θα ήθελα να γίνω......στο μέλλον.


5 στρέμματα το πολύ να σου βγάλουν 2 τόνους πελλέτα...δεν νομίζω ότι αξίζει να μπείς στον κόπο.

Και μην ξεχνιέστε κύριοι...η αγριαγκινάρα δεν είναι ξύλο...



καλημερα εγγλεζε!!!
σ εχω δει να σκεφτεσαι και να γραφεις μ αρεσεις δεν στο κρυβω , λαμβανω υπ οψιν μου οτι γραφεις, και για τα κιλα παραγωγης, εμενα ομως μ απασχολει ποση σταχτη θα βγαζει, διαβασα οτι εχει 5%!!!πολυ, αν ομως αποδιδει θερμικα, κομματια να γινει θα καθαριζουμε το συρταρι πιο συχνα!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4930 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα

mastoras έγραψε: Λένε ότι:

"Η αγριαγκινάρα Cynara cardunculus είναι ένα πολυετές φυτό Μεσογειακής προέλευσης, καλά προσαρμοσμένο στις ξηροθερμικές συνθήκες της Ν. Ευρώπης.
Το πλεονέκτημα της αγριαγκινάρας έναντι των φωτοβολταϊκών και των ανεμογεννητριών είναι η σταθερότητα στην αποθήκευση ενέργειας.
( 365 μέρες, 24 ώρες, ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών)
Παράγει περίπου 1400 κιλά ξηρής βιομάζας ανά στρέμμα που ενεργειακά ισοδυναμεί με 7500Kwh ενέργειας."


Επίσης για το κόστος καλλιέργειας:

1.Προετοιμασία (19 € / στρ)
Όργωμα (10 € / στρ)
Δισκο-σβάρνα (2-3 φορές x 3 € / στρ)

2. Σπορά (10 €/στρ)
Χρόνος: Οκτώβριος
Πυκνότης: 75 – 100 cm μεταξύ σειρών
35 – 50 cm επί της σειράς
Ποσότης : 160-180 g / στρ
Κόστος: 50 € / kg => 10 € / στρ
3. Συγκομιδή με υγρασία 12-15% (15 €/στρ)
Συνολικό κόστος 44 €/στρ τον πρώτο χρόνο ή 18 €/στρ ανά έτος με αναγωγή για τα 10 χρόνια διάρκειας της καλλιέργειας.
Δηλαδή το ενεργειακό ισοδύναμο 18 € ανά 7500KWh ή 0,0024 €/KW


Και σαν αποτέλεσμα έχουμε :


Η απλούστερη επεξεργασία που μπορεί να γίνει είναι η μηχανική συμπίεση της βιομάζας της αγριαγκινάρας σε συσσωματώματα (pellets), χωρίς την προσθήκη χημικών ή συγκολλητικών ουσιών.
Αυτή περιλαμβάνει:

τον μύλο κοπής για κοπή και άλεσμα της βιομάζας
χοάνη τροφοδοσίας κλειστού τύπου
δοσομετρητής υλικού
αναμείκτη υλικού με δοσομετρητή προσθήκης υγρών
πρέσα πέλλετ
ψύκτη –Κόσκινο- Απορροφητή σκόνης
ηλεκτρικό πίνακα.

Το ενεργειακό κόστος για την επεξεργασία της βιομάζας από ένα στρέμμα καλλιέργειας είναι 20 €/1400kgr.

Αν σε αυτό προσθέσουμε και το κόστος παραγωγής της βιομάζας έχουμε συνολικά 38 € / 1400 kgr.

Η ενέργεια που έχουν τα 1400 kgr της παραπάνω βιομάζας ισοδυναμούν με 700 lit πετρελαίου τα οποία κοστίζουν 651 € (τιμές 2011).


Ετσι λένε......στην πράξη όμως αληθεύουν όλα αυτά ? :dry:



συμφωνα με τους καθηγητες του πανεπιστημιου θεσσαλιας, ειναι ετσι!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4932 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα

mastoras έγραψε: Ναύαρχε θα άξιζε τον κόπο, να βάλω αγριοαγκινάρα σε ένα ξηρικό χωράφι 5 στρεμμάτων γεμάτο πέτρες ?

Υπόψιν το υλικό που θα παραχθεί....αν παραχθεί το προορίζω για πελλετ ιδιωτικής χρήσης. :)

Χρειάζονται βαριά αγροτικά εργαλεία για αυτήν την μικρή παραγωγή, η μπορεί να γίνει και με ένα μικρό τρακτεράκι που έχω, και τα υπόλοιπα με τα χέρια ?

Υπόψιν δεν είμαι αγρότης :( , αν και θα ήθελα να γίνω......στο μέλλον.


ουτε και εγω ημουν αγροτης!!!!!!
ασυρματιστης στα υποβρυχια ημουν(παπανικολης)!!!!!
Νυν συνταξιουχος, και εγω σαν και σενα ενα τρακτερακι, μερικα χωραφια, κοκκινοχωματα, που το μονο που κανουν λενε εδω οι συγχωριανοι μου ειναι ΄΄ να πηγαινουν οι χελωνεςκαι να σπρωχνονται'' τοσο καλα!!!
εμεις ομως θα τα καταφερουμε!!! τι σοι ελληνες ειμαστε!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4949 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα

μερικα χωραφια, κοκκινοχωματα, που το μονο που κανουν λενε εδω οι συγχωριανοι μου ειναι ΄΄ να πηγαινουν οι χελωνεςκαι να σπρωχνονται'' τοσο καλα!!!

Πες τους χωριανούς σου να πάνε να κουρεύονται...
Πάρε τον τύπο του χώματος πλήρης (π.χ. αλκαλικότητα και σύσταση) και ψάξε στο νετ να δεις πόσα διαφορετικά φυτά μπορούν να φυτευτούν...
Ίσως να σου κάνουν και άλλα φυτά εκτός από την αγριαγκινάρα...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4954 από jose pelleto
Απαντήθηκε από jose pelleto στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα

egglezos έγραψε:
5 στρέμματα το πολύ να σου βγάλουν 2 τόνους πελλέτα...δεν νομίζω ότι αξίζει να μπείς στον κόπο.


mastoras έγραψε:
"Βέβαια η καλλιέργεια χωρίς πότισμα δίνει γύρω στα 1200 με 1600 κιλά ανά στρέμμα ενώ αν τα ποτίσουμε 2 – 3 φορές τότε η συγκομιδή μπορεί να φτάσει και τα 2000 με 3000 κιλά ανά στρέμμα. "


Δυο διαφορετικές απόψεις για την στρεμμάτικη απόδοση της αγριοαγκινάρας!!! Η μια λέει για 400kg στρ., και η άλλη από 1200 – 3000kg/στρ.!!!! Προσωπικα εσπειρα Ηλίανθο 45 στρ., ( ο σπορος του νομίζω, είναι μεγαλύτερος και βαρύτερος από αυτόν της αγριοαγκινάρας, όπως φαίνεται στη φωτο) με απόδοση 320 kg/στρ. σε ποτιστικο χωράφι. Δε νομιζω λοιπόν ότι μπορεί να πιάσει τοσες μεγάλες αποδόσεις η αγριαγκινάρα.

Και μην ξεχνιέστε κύριοι...η αγριαγκινάρα δεν είναι ξύλο...


Καθώς επίσης δεν είναι ξύλο τα αχυρα, η καλαμποκιά κτλ, μπορεί όμως με τη σωστή μιξη να εχει πολύ καλά αποτελέσματα.




Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4994 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Αγριαγκινάρα

( ο σπορος του νομίζω, είναι μεγαλύτερος και βαρύτερος από αυτόν της αγριοαγκινάρας, όπως φαίνεται στη φωτο) με απόδοση 320 kg/στρ. σε ποτιστικο χωράφι. Δε νομιζω λοιπόν ότι μπορεί να πιάσει τοσες μεγάλες αποδόσεις η αγριαγκινάρα.

Ο σπόρος μόνο 320 Kgr jose pelleto ή όλο το χωράφι σαν πέλετ;
Γιατί στην αγριαγκινάρα χρησιμοποιούμε όλο το υλικό από το χωράφι...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ