Βιομάζα - όλα τα υπόλοιπα είδη εκτός από το pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #827 από winmbileguru
Θάνο καλημέρα,
οι καταναλώσεις που μέτρησα την πρώτη μέρα που έκανα εναυση ήταν τραγικές:
120 κιλά σε ένα 24ωρο. Όταν την δεύτερη μέρα ζεστάθηκε το σπίτι και οι σωληνώσεις , η κατανάλωση έπεσε στα 57 κιλά το 24ωρο.
Τη πρώτη μέρα που εκαψα 120 κιλά ζητούσα 23 βαθμούς. Όταν έσβηνε ο λέβητας η θερμοκρασία έφτανε 23.5 βαθμούς με την αποθέρμανση που κάνανε οι κυκλοφορητες.
Τη δεύτερη μέρα ζητούσα 20.5 βαθμούς και με το που κοψει ο λεβητας , με την αποθέρμανση των κυκλοφορητών η θερμοκρασία φτάνει 22 βαθμούς.
Την πρώτη μέρα που τον δούλεψα ζητούσα από τον λέβητα 80 βαθμούς
Την δευτερη ζητούσα 70 βαθμούς
Την πρώτη μέρα είχα τα χρονικα 12 sec να ριχνει 24 να σταματάει
Την δευτερη μέρα το ιδιο
Τώρα πειραματίζομαι με 10 sec να ρίχνει 24 να σταματάει και ζητώ 75 βαθμους.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι οταν ζητουσα απο τον λέβητα 80 βαθμους η σταχτη ήτανε σκονη
Αντίθετα με 70 και 75 βαθμους η σταχτη ειναι σαν χοντρη αμμος.
Έχετε παρατηρήσει κατι αντιστοιχο ?

Το πέλετ δεν είναι η λύση στο ακριβό πετρέλαιο. Είναι το χαμαλίκι της ζωής σας. Θα πεθάνετε είλωτες του λεβητοστασίου σας. Θα καθαρίζεται τον λέβητα μία φορά την...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #844 από Θανοςκ04
εγω στον δικο μου εχω παρατηρισει πετρωμα οταν σβησει ο λεβητας και ειναι σε αναμονη , αλλα μαλλον θα πρεπει να υπαρχει χωμα μεσα στο πυρινοξυλο γιαυτο και υπαρχει αυτο το πετρωμα, σημερα εκανα και εγω αυτες τις ρυμισεις να δω τι διαφορες θα εχω 10 να βαζει και 25 αναμονη για να δουμε , θα παω να παρω και θερμομετρο να βλεπω τι θερμοκρασιες εχω στα καυσαερια ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #860 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Θανοςκ04 έγραψε: εγω στον δικο μου εχω παρατηρισει πετρωμα οταν σβησει ο λεβητας και ειναι σε αναμονη , αλλα μαλλον θα πρεπει να υπαρχει χωμα μεσα στο πυρινοξυλο γιαυτο και υπαρχει αυτο το πετρωμα, σημερα εκανα και εγω αυτες τις ρυμισεις να δω τι διαφορες θα εχω 10 να βαζει και 25 αναμονη για να δουμε , θα παω να παρω και θερμομετρο να βλεπω τι θερμοκρασιες εχω στα καυσαερια ;)

Φοβάσαι μη σε μαλώσει ο Leonas; :lol: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #867 από Θανοςκ04

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

Θανοςκ04 έγραψε: εγω στον δικο μου εχω παρατηρισει πετρωμα οταν σβησει ο λεβητας και ειναι σε αναμονη , αλλα μαλλον θα πρεπει να υπαρχει χωμα μεσα στο πυρινοξυλο γιαυτο και υπαρχει αυτο το πετρωμα, σημερα εκανα και εγω αυτες τις ρυμισεις να δω τι διαφορες θα εχω 10 να βαζει και 25 αναμονη για να δουμε , θα παω να παρω και θερμομετρο να βλεπω τι θερμοκρασιες εχω στα καυσαερια ;)

Φοβάσαι μη σε μαλώσει ο Leonas; :lol: :lol: :lol:


γιατι τι ειχε πει ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #869 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Ομηρικές μάχες είχαν γίνει για τη θερμοκρασία καυσαερίων, δεν το είχες παρακολουθήσει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #870 από winmbileguru

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Ομηρικές μάχες είχαν γίνει για τη θερμοκρασία καυσαερίων, δεν το είχες παρακολουθήσει;

Το θυμάμαι και μάλιστα συνιγωρούσε υπέρ του και η Ελλάδα αν θυμάσαι.
Θάνο το θερμόμετρο θα το αγοράσεις μέσω ίντερνετ? Αν όχι σε τι μαγαζί μπορείς να το βρείς? Σε συναιτερισμό υδραυλικών ας πούμε? Ξέρεις επίσεις κάποιος που μπορεί να αγοράσει υγρόμετρο?

Το πέλετ δεν είναι η λύση στο ακριβό πετρέλαιο. Είναι το χαμαλίκι της ζωής σας. Θα πεθάνετε είλωτες του λεβητοστασίου σας. Θα καθαρίζεται τον λέβητα μία φορά την...
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by winmbileguru.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ