Ιδεες για την διαχειριση -πεταμα της σταχτης

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141124 από netrino
καλησπέρα

έχει κάποιος κάποια καλή ιδέα για την διαχείριση της στάχτης ,αφού την βγάλουμε από τον λέβητα ?

Προσωπικά αδειάζω τα τασάκια που πέφτει η στάχτη σε μεταλλικό κουβά και την αφήνω να "σβήσει" ,μετά την βάζω σε τσουβάλι ναύλον και πάει για πέταμα. Ψάχνω έναν τρόπο να γλιτώσω τη σκόνη από το ρίξε βάλε.

Έχω μετρήσει ότι η στάχτη είναι περίπου στο 4-5 % του πυρηνοξυλου που καίω .Συνεπώς καταναλωνοντας 8-9 τόνους το χρόνο πυρυνοξυλο έχω 350 κιλά στάχτη .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141177 από jnet
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...561&Itemid=144#13561


και το παρακατω εχει κατι συμπληρωματικά
didymoteicho.net/forum/63---/8396
.html

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spartah3ad

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141181 από spartah3ad
Ακόμα και σε σόμπες πελλετ είναι πρόβλημα η αναμμένη στάχτη ειδικα. Έλεγα να ανοιξω ποστ. Έχω κατασκευάσει σταχτοθηκη βαρέλι μεταλλικό με καπάκι να κλείνει το οξυγόνο και σβήνει η στάχτη.

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141193 από electron
Και εγω την συγκεντρώνω σε ενα μεταλλικό σκουπιδοτενεκέ με καπάκι και επειτα την πετάω κάτω στον κήπο.Μιλάμε από τότε που ξεκίνησα να το κανω σωθήκαμε δεν πάνε ποια τα γατιά να τα κάνουν εκεί και γενικά έχουν εξαφανιστεί ποντίκια-κατσαρίδες -και διάφορα άλλα έντομα, και τα φυτά είναι μια χαρά


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": house

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ