Κοτέτσι

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100244 από κοκος
Απαντήθηκε από κοκος στο θέμα Κοτέτσι

jnet έγραψε: Το μελλοντικό Κοτετσι. Επειδη είναι δίχωρο μου μπήκε μια ιδέα να χωρίστεί και να γίνει κουνελώνας το ενα κομμάτι, Αλλά μάλλον αργότερα.


δεν είμαι 100% γνώστης κοτετσιού, αλλά θα σου πω τι κάνει η πεθερά μου (85 χρονών)...
Καταρχήν το κλειστό κοτέτσι θέλει μεγαλύτερη περιποίηση- καθάρισμα.
πάμε στο θέμα μας, η πεθερά έχει ξεχωρίσει 1 χώρο, 3 επί 5 με πόρτα από την υπόλοιπο χώρο των 5 επί 20.
εκεί (στο 3χ5) έχει φτιάξει 1 Πι , προστατεύει δηλ τις 3 μεριές και την οροφή από τις καιρικές συνθήκες (μουσαμά χοντρό), έχει τοποθετήσει 4-5 καφάσια και πάνω σε αυτά ξύλο δηλ έχει σηκώσει από το έδαφος στην διάσταση των καφασιών πάλι 1 Πι μικρότερο...
αυτό είναι το κοτέτσι....
μέσα στον χώρο αυτόν έχει βάλει 2 καφάσια με άχυρο, όπως και 3-4 πάλι στον υπόλοιπο χώρο....εκεί συνήθως γεννούν τα αυγά τους οι κότες...συνήθως γιατί πάνε όπου θένε, αλλά πάλι η πεθερά βάζει εκεί το καφάσι και όλα οκ....
ο χώρος αυτός είναι για 10 μόνιμες κότες ....και λέω μόνιμες γιατί πότε πότε παίρνει πουλιά 15 περίπου(κότες μικρές αγοραστές ) που τις μεγαλώνει πρώτα, σαν σε αυτό που έχεις στην πρώτη φωτό και μετά τα αφήνει ελέυθερα στον χώρο.... δυστυχώς μέχρι να γίνει αυτό, λόγω λίγου χώρου μειώνει σε 5 επί 10 τον 2ο χώρο...πάντα οι κότες χωριστά με τα πουλιά....

φαί.... καλαμπόκι τριμμένο, μετά ολόκληρο, πίτουρο και κριθάρι....ασβέστης σε σκόνη για απολύμανση του κοτετσιού και νεράκι καθαρό σε παλιά κατσαρόλα....

ελπίζω να έγινα κατανοητός....πόσο απλά σκεφτόντουσαν οι παλιοί....

την υγειά μας να έχουμε....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100254 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Κοτέτσι

κοκος έγραψε:
....

φαί.... καλαμπόκι τριμμένο, μετά ολόκληρο, πίτουρο και κριθάρι....ασβέστης σε σκόνη για απολύμανση του κοτετσιού και νεράκι καθαρό σε παλιά κατσαρόλα....

ελπίζω να έγινα κατανοητός....πόσο απλά σκεφτόντουσαν οι παλιοί....


Αυτό με τον ασβέστη το εξηγείς λίγο περισσότερο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100259 από κοκος
Απαντήθηκε από κοκος στο θέμα Απ: Κοτέτσι
[/b][/b]

GeoTa έγραψε:

κοκος έγραψε:
....

φαί.... καλαμπόκι τριμμένο, μετά ολόκληρο, πίτουρο και κριθάρι....ασβέστης σε σκόνη για απολύμανση του κοτετσιού και νεράκι καθαρό σε παλιά κατσαρόλα....

ελπίζω να έγινα κατανοητός....πόσο απλά σκεφτόντουσαν οι παλιοί....


Αυτό με τον ασβέστη το εξηγείς λίγο περισσότερο;

και γω από το ίντερνετ μαθαίνω...αφού πρώτα ρωτήσω τη πεθερά...οι γέροι σε καθυλώνουν μερικές φορές με την απάντηση....ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ....φυσικά όλα είναι εμπειρία χρόνων ;)
www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B1%CF...4t-7IcfMFMiBdz92wlpg

Οι ψύλλοι, οι ψείρες και τα τσιμπούρια των πουλερικών
Και τα τρία δείχνουν ότι τα κοτέτσια μας είναι ακάθαρτα. Ο καλλίτερος τρόπος για να κυνηγήσουμε τα έντομα αυτά, είναι το συχνό άσπρισμα και η απολύμανση του κοτετσιού. Δεύτερον το πασπάλισμα των πουλιών με μία εντομοκτόνο σκόνη και επί πλέον πρέπει να έχουμε στην διάθεση των πουλερικών μας ένα μέρος προφυλαγμένο από τις βροχές για αμμόλουτρο. Το αμμόλουτρο αυτό πρέπει να αποτελείται από 10 μέρη άμμο, 10 μέρη στάχτη, 1/2 μέρος θειάφι και 1/2 ασβέστη. Για να μη μπορούν τα παράσιτα αυτά να κολλάνε στις κότες μέσα ατό κοτέτσι τη νύχτα πού κουρνιάζουν, πρέπει να απομονώσουμε τις κουρνιάστρες βάζοντας τα ποδάρια των στηριγμάτων των μέσα σ' ένα κουτί πού περιέχει νερό με φαινικό οξύ ή κρεολίνη 3 ο]ο.

την υγειά μας να έχουμε....
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by κοκος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100788 από Insignia
Απαντήθηκε από Insignia στο θέμα Κοτέτσι

jnet έγραψε: Οπως βλεπω στο παρακάτω link κάνει για αρχή και λιγες κοτούλες.
www.feelgooduk.net/55-egg-house-4-medium...n-coop-hen-home.html

Φοβερο σου ερχετε από την Αγγλία με τα μεταφορικά με 156,35€

Και στην Ελλάδα εχει 450€ χωρίς τα μεταφορικά
www.farmcare.gr/poulerika/kotetsia/4-6.html

Παραγγειλα απο το αγγλικο site ενα κοτετσι και ενα κουνελοσπιτο με συνολικα μεταφορικα 60 λιρες....
την επομενη μερα και ενω ειχα ειδη πληρωσει μου ζητησαν 140 λιρες επιλπεον για μεταφορικα..........
ακυρωσα και πηρα τα λεφτα μου πισω.(προς ενημερωση)

θαλασσα τα εκανα, φτιαξτε σας παρακαλω την παραθεση!
Fixed
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100820 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Κοτέτσι
Γιά να φτειάξεις ένα κοτέτσι πρεπει να έχεις τουλάχιστον ένα στρέμα οικόπεδο(συμπεριλαβομένου σπίτι αποθήκη κήπο πάρκινγκ αυτοκινήτου κ.λ.π). Κοιτάζουμε να το φτιάξουμε στην πιο μακρινή γωνία του σπιτιου αν γίνετε, και ανάλογα με τον αέρα που φυσάει στην περιοχή γιά να αποφύγουμε τις δυσάρεστες οσμές. οι διαστάσεις που έχω εγώ είναι 3μ χ 3μ και ύψος ξεκινάει απο 2μ και κατεβαίνει στο 1,80μ. την κατασκευή την έκανα μόνος μου, είναι απλή, κάτω τσιμέντο, τέσσερα καδρόνια οικοδομής, και από πάνω και γύρο - γύρο το κοτέτσι έκλεισε με τσιγκο.Όλα το υλικα τα είχα από ράβε -ξυλονε διαφόρων μερεμετιών μπορω να πω, μόνο τους τσίγκους οροφης αγόρασα και τις διατριτες βίδες. Φωλιες μπορεί να χρεισιμοποιήσει ο καθένας ότι έχει είναι πολλές, πρακτικές,έξυπνες και καλές οι προτάσεις που ειπόθηκαν.Τώρα για το φράξιμο εγώ το έφραξα με σύτα ύψους 2μ.Επειδή κάποιος είπε ότι είναι ταλεπωρεία το νερό και η τροφή, υπάρχουν πολλών ειδών ποτίστρες ππυ τις συνδέεις με το υπάρχων δίκτιο υδρευσης όπως και ταίστρες που πέρνουν μέσα αρκετή τροφή ακόμα και για μία εβδομάδα γιά όποιους βαριουνται ή δεω έχουν τον απαρετητο χρόνο.Ούτος ή αλλος τα αυγά μαζεύονται καθημερινά. Η μυρωδιά κάθε εκτρεφώμενου ζώου εξαρτάται αρκετά και απο τη διατροφή του. Γιαυτό πρεπει να την παρακολουθούμε ή να πάμε σε ένα μύλο και να συνεργαστούμε μαζί του (γιατί αν είναι σε επαρχεία σίγουρα και αυτός όλο και κάποιο ζώω θα εκτρέφει). Γιά διτροφή θα τα πούμε άλλη φορά πιό καλά. Αυτά γιά αρχή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100847 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Κοτέτσι

vaggelis.alex1968 έγραψε: Γιά να φτειάξεις ένα κοτέτσι πρεπει να έχεις τουλάχιστον ένα στρέμα οικόπεδο(συμπεριλαβομένου σπίτι αποθήκη κήπο πάρκινγκ αυτοκινήτου κ.λ.π). Κοιτάζουμε να το φτιάξουμε στην πιο μακρινή γωνία του σπιτιου αν γίνετε, και ανάλογα με τον αέρα που φυσάει στην περιοχή γιά να αποφύγουμε τις δυσάρεστες οσμές. οι διαστάσεις που έχω εγώ είναι 3μ χ 3μ και ύψος ξεκινάει απο 2μ και κατεβαίνει στο 1,80μ. την κατασκευή την έκανα μόνος μου, είναι απλή, κάτω τσιμέντο, τέσσερα καδρόνια οικοδομής, και από πάνω και γύρο - γύρο το κοτέτσι έκλεισε με τσιγκο.Όλα το υλικα τα είχα από ράβε -ξυλονε διαφόρων μερεμετιών μπορω να πω, μόνο τους τσίγκους οροφης αγόρασα και τις διατριτες βίδες. Φωλιες μπορεί να χρεισιμοποιήσει ο καθένας ότι έχει είναι πολλές, πρακτικές,έξυπνες και καλές οι προτάσεις που ειπόθηκαν.Τώρα για το φράξιμο εγώ το έφραξα με σύτα ύψους 2μ.Επειδή κάποιος είπε ότι είναι ταλεπωρεία το νερό και η τροφή, υπάρχουν πολλών ειδών ποτίστρες ππυ τις συνδέεις με το υπάρχων δίκτιο υδρευσης όπως και ταίστρες που πέρνουν μέσα αρκετή τροφή ακόμα και για μία εβδομάδα γιά όποιους βαριουνται ή δεω έχουν τον απαρετητο χρόνο.Ούτος ή αλλος τα αυγά μαζεύονται καθημερινά. Η μυρωδιά κάθε εκτρεφώμενου ζώου εξαρτάται αρκετά και απο τη διατροφή του. Γιαυτό πρεπει να την παρακολουθούμε ή να πάμε σε ένα μύλο και να συνεργαστούμε μαζί του (γιατί αν είναι σε επαρχεία σίγουρα και αυτός όλο και κάποιο ζώω θα εκτρέφει). Γιά διτροφή θα τα πούμε άλλη φορά πιό καλά. Αυτά γιά αρχή.


Βάλε καμμιά φωτογραφία να δούμε πως το έχεις κάνει.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ