Δυσκολη περίπτωση

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164481 από Tasos33
Δυσκολη περίπτωση δημιουργήθηκε από Tasos33
Καλησπερα παιδια, εχω διάβαση αρκετά topic στο φορουμ για το θεμα αλλα δεν μπόρεσα να καταλήξω σε κατι χωρις να ανοίξω το δικο μου θεμα! ????
Εχουμε και λεμε, αγόρασα μια μεζονέτα 130 τμ πριν λιγο καιρο κοντα στην Θεσσαλονικη, το σπιτι ειναι βορινό(θα κανω μόνωση σε ολο τον βορινό τοίχο) το σπιτι εχει εγκατάσταση για θέρμανση ( μονο σωλήνες δλδ ) αλλα δεν εχει ουτε λέβητες ουτε καλοριφέρ τιποτα! Εκτός απο αυτο δεν εχω πολυ χώρο για αποθήκευση πχ ξύλου! Τελος υπαρχει και απλό συμβατικό τζάκι!!
Εχω ψάξει αρκετά αλλα δεν εχω καταλήξει καπου, η ανιδιοτελή βοηθεια σας θα ειναι οδηγός μου για την συνεχεια! Ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164493 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Δυσκολη περίπτωση
καλοριζικο και να το χαρεις.Τι ακριβως σκεφτεσαι να βαλεις?σε ολες τις επιλογες θερμανσης ξυλο πελλετ πετρελαιο ρευμα η οτιδηποτε αλλο υπαρχουν τα υπερ και τα κατα!!!!!!!!!!!!εχουν γραφτει τα παντα εδω στο φορουμ αν ψαξεις για ολα! ;) εσυ εχεις την τσεπη και την επιλογη !!!!! ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164496 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Δυσκολη περίπτωση
Καλοριζικο!

κατ αρχην πας για κατι σε λεβητα. το τι λεβητα εξαρταται απο το τι εχεις ευκολη προσβαση.
Αν πχ εχεις τσαμπα ξυλα αρχιζεις να το σκεφτεσαι μαζι ισωσ με ενα αποθυκακι.
αν εχεις φυσικό αεριο ε δε θελει και ρωτημα.
Αν εχεις προσβαση σε αποξυραμενο κουκουτσι ελιας πας σε "παμφαγο" λεβητα...
αν ολα τα ανωτερω οχι - τοτε πας σε πελλετ.

Α! και μη ξεχασεις στους υπολογισμους των KW και ενα μποιλερ για ζεστα νερά ( ταπεινη μου γνωμη)
και δε ψωνιζεις KW στην τυχη. Κανε αν δεν εχει, ενεργειακή μελετη απωλειων....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164503 από Tasos33
Απαντήθηκε από Tasos33 στο θέμα Δυσκολη περίπτωση
Καλημερα σας παιδια και Ευχαριστω για τις απαντήσεις!
Ο λέβητας με το μικρό αποθηκάκι ειναι πισω απο το σπιτι και δεν υπαρχει χώρος για αποθήκευση ξύλου, ουτε εχω δωρεάν ξύλου! Ηθελα να ρωτησω για αντλία θερμότητας αν εχει καλη απόδοση σε σώματα μιας κ υπαρχει η εγκατάσταση, υπαρχει κατι αξιόλογο σε ρεύμα; Όσων αφορά τωρα το πετρέλαιο δεν ξερω αν οι καινούργιοι λέβητες ειναι πιο αποδοτική και συμφέρει λογο κόστους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164510 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Δυσκολη περίπτωση
Δεν θα σου συμβουλευα αντλία θερμότητας με τίποτα ειδικά λόγου κόστους του ρεύματος που θα ειναι ανοδική + του ότι το σπίτι σου ειναι σε πιο ψυχρή γεωγραφικά περιοχή. Αν ήσουν Αθήνα η έστω Λάρισα τότε ίσως.

Δεν βάζεις έναν λέβητα ΠΕΛΛΕΤ; Λίγο χωρο θέλει για αποθήκευση και πιστεύω με τα πολυκαταστήματα εκεί η Βουλγαρία θα βρίσκεις σχετικά φθηνό καύσιμο.

Αλλιώς ίσως φυσικό αέριο η ακομη και υδραυλικό τζάκι.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164511 από Tasos33
Απαντήθηκε από Tasos33 στο θέμα Δυσκολη περίπτωση
Η αληθεια ειναι οτι μετα την αντλία θερμότητας η επομενη μ σκέψη ειναι αυτη του πελλετ, Απλα θελει αρκετό χαμαλίκι όσων αφορά κουβαλιμα και καθάρισμα.
Όσων αφορά την αντλία θερμότητας απο οτι διαβασα δεν εχει πολυ καλη απόδοση στο σώματα , κατι που με προβληματίζει, το τζάκι για να το κανω υδραυλικό Λογικα θα πρεπει να το γκρεμίσω και ν κανω αλλο απο την , το κόστος θα βγει σχετικά μεγαλο μιας και ειναι καινουργιο και εχει μάρμαρα γύρω γύρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ