Σωστή Επιλογή θέρμανσης

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158348 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Η αντλία θερμότητας στη περιοχή σου ίσως να λειτουργήσει οικονομικά με ενδοδαπέδια εγκατάσταση αλλά το σπίτι σου πρέπει να υποστηρίζεται από ισχυρή μόνωση αλλιώς θα σου σπαταλάει πολλά kw και ξέρεις η τιμολόγηση αυξάνεται περίπου στο διπλό με τα πάγια γι αυτό και ο Κώστας σου την απέκλεισε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158363 από triumph1850
Απαντήθηκε από triumph1850 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Η σκέψη μου είναι για μια υδραυλική σόμπα πέλλετ λόγο παιδιού είναι δύσκολο να βγαίνει η γυναίκα έξω να ανάψει τον ξύλο λέβητα. Υπάρχει σόμπα πελλετ που να κάνει σωστά την δουλειά της και να υπάρχουν ανταλλακτικά . Αν ναι θα ήθελα να αναφέρετε ποιές είναι αυτές ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158366 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Δες τι μπορεις να κανεις με τα παραπανω που γραψαμε ολοι και δες αυτη την εχει ενας φιλος εδω στη Λαμια και σκαει στη ζεστα.!!!!!!!!!!υπαρχουν πολλες απλα αυτη την εχω δει απο κοντα. www.skroutz.gr/s/7388316/Sunsystem-BURNiT-Comfort-PM-25-KW.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158367 από triumph1850
Απαντήθηκε από triumph1850 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Ανταλλακτικά υπάρχουν? Προέλευση η σόμπα? Από τιμή πάντως είναι πολύ φθηνή . Σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί στο Ναύπλιο και μου έδειξε μια ελληνική πελλετ Από Βόλο μεριά μου είπε . Υδραυλική κοντά στα 2.500 € τώρα τι είναι αυτήν αυτή ο Θεός και η ψυχή της .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158369 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
eco spar Auriga είναι μια καλή επιλογή αλλά όταν μιλάς για ανταλλακτικά τι εννοείς?
Αν εννοείς αν είναι προσιτά και οικονομικά ναι βρίσκεις και στα στέλνουν με αντικαταβολή έξω από το σπίτι σου αλλά πρέπει και να χαλάνε που δεν είναι και τόσο εύκολο εκτός από καμιά αντίσταση.
Αλλά σου έγραψα κάτι όσον αφορά τις θερμικές απώλειες και δεν μου απάντησες.
Πρέπει να καταλάβεις πως λειτουργούμε για βοήθεια.
Πρώτα μας ενημερώνεις απώλειες τετραγωνικά είδος εγκα/σης (αυτόνομης) μποίλερ, αποστάση , μόνωση τύπος θερμαντικών σωμάτων και μετά θα σε πάμε στο ιδανικό τρόπο θέρμανσης.
Εμείς να βοηθήσουμε θέλουμε και μπορούμε αλλά ξεκινάς απο τα κεραμίδια να χτίζεις το σπίτι και όχι από θεμέλιο. Πρώτα θα εξετάσουμε την ζήτηση των kw σε ημερήσια βάση , μετά θα προσδιορίσουμε το κόστος ανά kw του κάθε καυσίμου , την προσβασιμότητα , και την ενασχόληση του.
Γιατί σου λέω και πάλι να εξετάσεις καλά τα παρακάτω.
Να ξέρεις τα εξής.
1. Λέβητας υπερπιεστικός νέας τεχνολογίας πετρελαίου με β.α.=>90%. Για κάθε KW ισχύει 1/10,3 kw x 92%=0,106 litra/h x 0,98=0,10 euro για κάθε 1 kw.
2. Λέβητας συμπύκνωσης ν. τεχνολογίας με ενσωματωμένο εναλλάκτη με β. α.>97%. σύμφωνα με τα παραπάνω ισχύει. 0,098 λεπτά.
3.Συμπέρασμα η εξοικονόμηση είναι ελάχιστη.
Αν αγοράσεις για 16.500 kcal/h έναν λέβητα ισχύος 30-35000 kcαl/l και τοποθετήσεις ένα μπεκ 0,50 gal/h θα έχεις έναν λέβητα πάλι πολύ καλό που θα κάνει ότι σχεδόν κάνει ο λέβητας συμπύκνωσης + την αξιοπιστία και την χαλαρή λειτουργία του χωρίς προβλήματα αρκεί να συνδυαστεί με ινοξ καμινάδα φ 150 μμ και μόνωση.
4. Για πέλλετ ισχύει ότι θα πληρώνεις για κάθε kwh. με hkat=5 kw/kg power και τιμή /κg 0,19 αν αγοράσεις καλοκαίρι, 4 λεπτά / kwh.
5.Για ΑΘ. kai me cop=3 sto μέσο όρο και με τιμή ρεύματος με το πάγιο χωρίς προσαύξηση λόγω ξεπεράσματος του ορίου των 1800 kw θα πληρώσεις περίπου 27 ευρώ / 3=9 λεπτά για κάθε kw.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158373 από triumph1850
Απαντήθηκε από triumph1850 στο θέμα Σωστή Επιλογή θέρμανσης
Το πάνω σπίτι είναι 90 τετραγωνικά με ξύλινα παράθυρα και με μόνωση μονο στην ταράτσα το κάτω είναι 40 τετραγωνικά το οποίο δεν θέλει ιδιαίτερη βοήθεια έχει 5-6 βαθμούς διάφορα με το πάνω . Αρχικά θα μπουν σώματα περιμένω κάποιες προσφορές και όταν μου βγάλουν πόσες θερμίδες θέλει το σπίτι θα δω με τι πηγή ενέργειας θα το ζεστάνω.περιμένω το πρόγραμμα για να βάλω και αλουμίνια αν όχι θα μπουν και αυτά Από από Σεπτέμβρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ