Προτάσεις....Στηριξτε την Ελληνική οικονομία SOS

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142512 από jnet
Στην μια στις 2 ταβερνες που παω και που είναι σε ελληνικά χερια θα μου φερουν ενα χαρτάκι το οποίο μοιαζει με Αποδειξη αλλα είναι η παραγγελία του μαγαζιου βαλμενη απο τον θερμικό εκτυπωτη ή θα είναι η χειρογραφη παραγγελία. Αν θα παω σε μαγαζι που ανηκει σε ξένο υπάρχει τετοια περίπτωση?
Εχουμε πολλη δουλειά μπροστά μας.
Για εμένα το πρώτο πράγμα που θα με κάνει να ξαναπάω σε ενα μαγαζί είναι να μην εχω ζητησει την αποδειξη αλλα να την εχουν φέρει με τον λογαριασμο. Ισως με αυτό τον τρόπο μεινουν οι καλοί Ελληνες να εχουν μαγαζιά.

Ο πρώτος υδραυλικός που θα ερθει και θα μου πεί ποσο κανει βαζοντας μεσα και το ΦΠΑ θα είναι αυτός που θα εχει αλλαξει το κατεστημενο. Θα περιμενουμε πολύ για αυτό βεβαια.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142513 από Fokion
Που θα σου πει ποσο κανει βαζοντας μεσα το φπα ναι αλλα να κοψει ΚΑΙ αποδειξη......

γιατι πολλοι βαζουν μεν το φπα αλλα αποδειξει... τη κοβει ο λογιστης τους οταν ειναι να αποδωσουν ΦΠΑ για να "ταιριαξει" τι αγοραστηκε με το "που πηγε"............

γιατι δε μπορει να εχει αγορασει 2000 ευρω σε υλικά και να εχει μηδεν αποδειξη......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142515 από theoilia
Όταν έκανα την ανακαίνιση στο σπιτι ένας υδραυλικός που ήρθε μου λέει:Θέλω 1000€ για την δουλειά χωρίς απόδειξή και με απόδειξη μου λέει να υπολογίσεις ένα 23% για το ΦΠΑ και άλλο ένα 26% για τον φόρο εισοδήματος που θα πληρώσω...Τι να λέμε τώρα :evil:
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένας επαγγελματιας λέει σε έναν ιδιώτη τιμή χωρίς ΦΠΑ.Για να τον κάνει συνένοχο;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142518 από electron
"Ενας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη".

Αυτος που θελει να ειναι σωστός και να κόβει αποδείξεις κλπ, πολυ απλα θα μείνει χωρίς δουλειά γιατί θα είναι πολυ ακριβότερος και συνεπώς καθόλου ανταγωνιστικός σε σχέση με όλους τους υπολοίπους "μαύρους" -και μη- που δουλεύουν χωρίς ΤΕΒΕ,εφορίες,ΦΠΑ,μαγαζια,λογιστές κλπ.
Σε ενα κρατος το οποιο εχει καταρρεύσει ο καθένας μας "δυστυχώς" κοιτάει να την βγάλει οσο ποιο φθηνά μπορεί γιατί φυσικά λεφτα δεν υπαρχουν.
Το θεμα μας εδω ειναι τι κανει το κρατος για να βαλει συνείδηση στον πολίτη και στον καθε λογης επαγγελματία ωστε να εχει φορολογική συνείδηση?.
Τίποτα απολύτως.Με τοσο υψηλό ΦΠΑ 23% και καθόλου φορο-απαλαγες για επαγγελματίες και ιδιώτες αφου και οι τελευταίοι φορολογούνται απο το 1ο ευρο, πείτε μου εσεις πως θα αλλάξει όλη αυτή η κατάσταση?
Ας μην κρυβόμαστε πισω απο το δαχτυλο μας.. Το κράτος το οποίο είναι το μονο ΥΠΕΥΘΥΝΟ πολυ απλα δεν κανει τιποτα για να αλλάξει αυτη η κατάσταση, αρα το "ψαρι βρωμάει απο το κεφαλι".

Και φυσικά όταν τις καλές εποχές οι μαγαζάτορες της γειτονιάς βαράγανε στο "κεφάλι" και μου γυρίζανε με 2-3 αυτοκίνητα και να η γκλαμουρια και καγκουρια, ηταν καλα?.Μετα μας φταίει το λεροι και το πρακτικερ και το lidl?,Μονοι μας βγαλαμε τα ματια μας. Ολα ειναι αλυσίδα, η οποια φυσικα εχει "σπασει" εδω και πολυ καιρο.. Το κρατος έχει λοιπον την "ηλεκροκολληση" αλλα αν δεν βαλει τις υποδομες για να αλλάξει η κατάσταση δεν νομίζω οτι θα γίνει τίποτα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142523 από mastoras

theoilia έγραψε: Όταν έκανα την ανακαίνιση στο σπιτι ένας υδραυλικός που ήρθε μου λέει:Θέλω 1000€ για την δουλειά χωρίς απόδειξή και με απόδειξη μου λέει να υπολογίσεις ένα 23% για το ΦΠΑ και άλλο ένα 26% για τον φόρο εισοδήματος που θα πληρώσω...Τι να λέμε τώρα :evil:
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένας επαγγελματιας λέει σε έναν ιδιώτη τιμή χωρίς ΦΠΑ.Για να τον κάνει συνένοχο;


Απάντηση απο την μεριά του Επαγγελματία:

Ο Επαγγελματίας που λέει τιμή χωρίς ΦΠΑ το κάνει γιατί εάν μέσα στην τιμή του ενσωματώσει το ΦΠΑ......απλά "θα χάσει την δουλειά" Και αυτό γιατί ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ποτέ δεν θέλησε να πληρώσει ΦΠΑ σε υδραυλικό η όποιον άλλον τεχνίτη.

Οσο για τους μαγαζάτορες που κυκλοφορούν με 2-3 αυτοκίνητα, κάνουν τρέλες στα μπουζούκια, και ντόλτε βίτα με τα κέρδη που αποκόμισαν απο την πελατεία τους.......θα απαντήσω αργότερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142524 από jnet

mastoras έγραψε: Ο Επαγγελματίας που λέει τιμή χωρίς ΦΠΑ το κάνει γιατί εάν μέσα στην τιμή του ενσωματώσει το ΦΠΑ......απλά "θα χάσει την δουλειά" Και αυτό γιατί ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ποτέ δεν θέλησε να πληρώσει ΦΠΑ σε υδραυλικό η όποιον άλλον τεχνίτη.


Θα την χασει ετσι και αλλιώς την δουλειά του οταν καποιος θα ερθει να δινει απόδειξη και να εχει και την τιμή κατω απο την δική του. Ή μηπως νομίζεις οτι δεν υπάρχει το περιθωριο για κάτι τέτοιο?

Και για να καταλάβεις τι εννοώ είναι οτι καποια στιγμή θα βρεθεί ενας o οποίος θα μαζεψει ολους τους ανεργους υδραυλικούς και θα τους δινει το βασικό και 1,5 η 2 φορες του βασικού στον αρχιμάστορα και θα βγεί με τις τιμές που θα είναι ανταγωνιστικές και θα εχουν και το ΦΠΑ μεσα. Βγαίνει η δεν βγαίνει? Βεβαια θα δουλευουν 8 ωρες φούλ. Πολύ απλά πολυ απο τους εργαζομένους θα παραιτουνται στο πρωτο 3μηνο λογω του σκληρου 8ωρου. Συμβαίνει σε αλλα εππαγγελματα που εχουν ηδη προχωρήσει σε αυτό το μοντελο.

Εχω ξαναπεί οτι οταν εφτιαχνα το σπίτι πηρα 6-7 προσφορες τιμές από 16000€ μεχρι 3000€. Η δευτερη καλύτερη ηταν στις 6000€. Βεβαια αυτά ηταν πριν την κρίση αλλα και τωρα καποιοι συνεχιζουν να βαράνε.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ