Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167451 από xrysafis72

patentas85 έγραψε: καλησπερα σας!! τωρα το αππογευμα ξαναπηγα ξερανα και πατησα παλι.
μονο πριονιδι σε 9 με 10% υγρασια.εβγαλα βιντεο να δειτε αλλα δεν το καταφερα τοσο φωτεινο.

φυσικα καπως καλυτερα τα πελλετ. εμαθα ομως οτι πρεπει ν πεσω στα 6 με 8% και να ζεστανω για λιγη ωρα τη μητρα και υστερα να ριξω πριονιδι...εγω ομως επειδη δεν εχω μεγαλο αποθηκευτικο χωρο μαζευω οσο μπορω και σε ενα τεταρτο το παταω..

το μεσημερι εβγαλα τρια σακια και, και τωρα 3.
σας δειχνω και φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας.
συγκεκριμενα τα δυο δοχεια τα εβγαλα σε 13 λεπτα!!!
οι ατμοι αρχισαν απτο πρωτο λεπτο ομως..μολις ξεκινησα και το βιντεο


τωρα στο σημειο που εφτασες μπορει να σε βοηθηση το λιγο καλαμποκαλευρο!!!
να γνωριζεις και κατι ακομα αλλα η αφομειωμενη υγρασια και αλλο η επιδερμηκη!!!!
κατεβασε ποιο χαμηλα την υγρασια και συμπληρωσε λιγο νερο την ωρα της πελλετοποιηση(μεσα στην πρεσσα).Αυτη ειναι η επιδερμικη υγρασια.Αν εχει αναροφηση στον ξυραντηρα μην βαζει καλαμποκαλευρο για την μειξη για τι θα σου φυγη στον αερα

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167452 από xrysafis72
και κατι απο τα παλια που εφτιαχνα της δοσολογιες σε διαφορα υλικα πελλετοποιηση

Υ.Γαπο αριστερα προς δεξια,πελλετ απο καστανια-οξεια επηξεργασμενη και ελατο!!!(ετσι για να παινεψουμε και την δουλεια μας και της γνωσης μας πανω στο αντικειμενο!!! :lol: :lol:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167453 από xrysafis72

Nasikas έγραψε: Σέβομαι κάθε άνθρωπο που καβαλάει τρακτέρι, - δεν μαλώνω ποτέ.
Φίλοι είμαστε πάντα. Άσχετο αν εγω έχω Ζετόρ του 1977 και αυτός σύγχρονο με αρκουδίσιον. :P

Αλλά μην τον ακούς. Βάλε έστω 0,5% σε μικρή ποσότητα για πείραμα.

κωστα εγω ακομα βγαζω πελλετ και παω στο καφενειο.Τα φιλαρακια που παινευες τους εφαγε το σκοταδι.ποιο συγχρονο τρακτερ εχω ορε.........το FIATακι(1994) και το φερκισονακι(1968)!!!! :( :(

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167456 από patentas85
καλημερα σας!!

θα προσπαθησω σημερα να την κατευασω κιαλλο,
επειδη εχω κανονακι αεριου δεν εχω μεγαλη θερμοκρασια,και τωρα π επεσε τ κρυο δεν μπορω να κατευασω ευκολα.
εχω παραγγειλει μονωση,και κανονακι πετρελαιου μεγαλυτερης αποδοσης σε kw.

εαν κατευαζω στα 7 8, θα το χρησιμοποιησω σκετο,χωρις νερο,να δω αποδοση κ ποιοτητα.
εχω παθει πλακα αυτες τις μερες με την καταναλωση της πρεσσας!! και χθες μ το 10αρι πριονιδι παλι δεν ειχα τερμα γκαζι,και ουτε γκαζωνε επιπλεον!!πιστευω να καταλαβατε απτο βιντεο!! πρεπει ν φτιαξω δεξαμενες για buffer οπως λεμε.

αναρροφηση σημερα θα την παρω!! ;)
ε δεν γινετε κουβα κουβα να μαζευουμε!! :lol: :lol:

χρυσαφη αυτα τα πελλετ στις φωτο ηταν σκετα υλικα?? σε τι υγρασια? ειχες και το conticioner τοτε?? γιατι ειδα οτι αργοτερα το εφτιαξες.

σε τι ακριβως βοηθαει το conticioner??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167461 από xrysafis72

patentas85 έγραψε: καλημερα σας!!

θα προσπαθησω σημερα να την κατευασω κιαλλο,
επειδη εχω κανονακι αεριου δεν εχω μεγαλη θερμοκρασια,και τωρα π επεσε τ κρυο δεν μπορω να κατευασω ευκολα.
εχω παραγγειλει μονωση,και κανονακι πετρελαιου μεγαλυτερης αποδοσης σε kw.

εαν κατευαζω στα 7 8, θα το χρησιμοποιησω σκετο,χωρις νερο,να δω αποδοση κ ποιοτητα.
εχω παθει πλακα αυτες τις μερες με την καταναλωση της πρεσσας!! και χθες μ το 10αρι πριονιδι παλι δεν ειχα τερμα γκαζι,και ουτε γκαζωνε επιπλεον!!πιστευω να καταλαβατε απτο βιντεο!! πρεπει ν φτιαξω δεξαμενες για buffer οπως λεμε.

αναρροφηση σημερα θα την παρω!! ;)
ε δεν γινετε κουβα κουβα να μαζευουμε!! :lol: :lol:

χρυσαφη αυτα τα πελλετ στις φωτο ηταν σκετα υλικα?? σε τι υγρασια? ειχες και το conticioner τοτε?? γιατι ειδα οτι αργοτερα το εφτιαξες.

σε τι ακριβως βοηθαει το conticioner??

Τα υλικα στην ψωτο ειναι σκετα χωρις προσμηξης,αλλα δυσκολα για την πρεσσα,δεν μπορω να σου πω υγρασιες για τι ολα τα υλικα ειναι θεοξερα(υποπροιοντα επιπλοποιοιας)συμπληρωνο νερο(δοσομετρικα) μονο κατα την πελλετοποιηση και βλεπωντας το παραγωγμρνο πελλετ(τα υγρασιομετρα εχει πολλα χρονια να τα χρησιμοποιησω λογο της αμομοιομενη και της επιδερμικης υγρασιας :blink: :blink:
το κοντισιονερ κατασκευαστικε απο εμενα τον ιδιο για την παροχη ατμου απο μονοδα παροχη ατμου αλλα το πειραμα στεφτηκε με μεγαλη αποτυχεια.τελικα το χρησημοποιο για αναμειξη υλικου και νερου πριν πεσει το υλικο στην πρεσσα και για την καθαριοτιτα του χωρου αφου δεν επειτρεπει την σκονη κατα την πελλετοποιηση να απλωθη στην ατμοσφαιρα

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167463 από xrysafis72
Απο ποιον εμπορα πηρες την πρεσσα σου?
οτα ανεβαζει βιντεο εχε και κανενα φακο διπλα σου και βγαλε ποιο μεγαλα βιντεακια για να εχουμε καλητερη αποψη για να σε βοηθαμε :)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.216 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ