Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3850 από jose pelleto

OANNHSEA έγραψε:
Και υπάρχει και αντιπροσωπεία της εταιρείας στην Ελλάδα το στέκι της οποίας έχω βάλει κάποιες σελίδες πιο πριν...


Μόνο που η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία μας γράφει κανονικά. Ειχα στείλει πριν καιρό 2 mail και ζητούσα κάποια στοιχεία , και δεν μου απάντησαν ποτέ!!

jose pelleto,
Εάν τώρα έχουν και τριφασικό τα μαντριά, εγώ τα παρατάω όλα στην Αθήνα και ανεβαίνω πάνω να σαλαγάω και να παίζω την φλογέρα...
^silent_power^ έγραψε:

το μεσημερι εβλεπα στην τν οτι καποιος βοσκος εξωπλησε το μαντρι του με ολοκληρομενο συστημα παρακολουθησης(καμερες κλπ). 3000 ευρω εσκασε. μιλαμε για υπερπαραγωγη! ουτε το big brother τετοιο εξοπλισμο.!!!


Διακρίνω μια απαξίωση στο επαγγελμα του κτηνοτρόφου, που ζει στο μαντρί με τις λαμαρίνες , χωρίς ρεύμα, με την βλάχικη προφορά, αμόρφωτος,και μοναδική του παρέα…τα γίδια!!! Σίγουρα υπάρχουν ακόμα ,κυρίως σε μεγάλο υψόμετρο, κάποιοι ηλικιωμένοι που ζουνε αυτή την κατάσταση. Στην περιοχή μου όμως υπάρχουν 3 υπερσυγχρονες κτηνοτροφικές μονάδες ( μαντριά αν προτιμάτε ), με σιλό αποθήκευσης, αυτόματους διανομείς τροφής, κλαρκ, ενσιρωτές κτλ. και δίπλα γεώτρηση 200 στρέμματων, με τριφύλι, καλαμποκι, σιτάρι. Παιδιά μορφωμένα, πτυχιούχοι πανεπιστημίου, κοινωνικότατοι, με ευχερια λόγου, οι γνωστοί «τσομπάνηδες». Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην έχει κάποιος το δικαίωμα να προστατεύψει την περιούσία του;


OANNHSEA μπορείς να πάρεις τη φλογέρα σου και ανηφορίσεις στην επαρχία, εκτος αν φοβάσαι τη ρετσινιά του ονόματος «χωριάτη». Όλα αυτά τα γράφω καλοπροαίρετα, χωρίς ιχνος κακίας. Αλλωστε όλους σας θεωρω φίλους μου, και ας μη σας γνωρίζω προσωπικά

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3853 από antisakis

^silent_power^ έγραψε: ριξτε μια ματια στην πατεντα που εκανε καποιος στο χωριο μου.καταστροφεας για κλαδια ο οποιος στελνει το τριμμα πισω σε trailer!το χρησιμοποιει για λιπασμα.φυσικα και ξερω οτι παιρνει χωματα.αλλα για μπρικετα θα εκανε δουλεια νομιζω.αν συκωθει πιο πανω,κληστει ολο απο κατω με χοντρη λαμαρινα και τροφοδοτειτε μονο απο μπροστα, θα μειωνοταν αρκετα το χωμα!


Μπραβο στον καλλιτεχνη!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3884 από vivi
Απαντήθηκε από vivi στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
νομιζω οτι ειναι η πιο οικονομικη λυση για τη θερμανση του μελλοντος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3893 από thlanarass


ρωτησα τον ιταλο γι αυτο το μηχανημα και ειπε 25.000 ευρω!!!! +μεταφορικα.100κιλα/ωρα
για 50κιλα/ωρα 20000 ευρω

λεει καθε 2500ωρες αλλαγη μητρας/ρολλερ, ρουλεμαν SKF καθε 400ωρες
εξτρα μητρα 1000ευρω, εξτρα ρολλερ 350, γρασαδορος απλος +450
γρασαδορος αυτοματος 1500
και 10 ευρω την βδομαδα σε γρασσο θα τρωει για τα ρουλεμαν.
Επεισης κατασκευαζει ενα draw-plate(τι εννοει) ειδικα για καθε ειδος ξυλου που θα γινετε πελλετ.
Αλλο ειδος πριονιδιου αλλο draw-plate αλλα αλλαζει πολυ ευκολα.
Προφανος ειναι μηχανημα συνεχους λειτουργιας για πολλες ωρες την μερα λειτουργια.
Αρα αν ενα μηχανημα σαν αυτο που θα ειναι αρκετα αξιοπηστο και ακριβο εχει τετοιο λειτουργικο κοστος
και θελει ρουλεμαν SKF _(πανακριβα πανω απο 400 ευρω 2 στα ρολλερ και κανα 2 στον αξονα που συνεχως πρεπει να γρασορονται
τι να κανουν μπροστα του τα κινεζικα το 2-3 χιλιαδων που σιγκρινομενα με αυτο δεν θα βγαζουν ουτε 200ωρες με τα κινεζικα το ρουλεμαν?
(διαφορα τιμης κινεζικου ρουλεμαν με SKF 4 φορες ακριβοτερο)
Εχει κανεις δουλεψει κινεζικη πρεσσα πανω απο 200-300 ωρες να μας πει αν αντεχει και δεν χαλαει
καθε 3 και λιγο?
Μην πεταξουμε τα λεφτα μας σε παλιοσηδερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3895 από mastoras

thlanarass έγραψε: Εχει κανεις δουλεψει κινεζικη πρεσσα πανω απο 200-300 ωρες να μας πει αν αντεχει και δεν χαλαει
καθε 3 και λιγο?


Δύσκολο να βρεθούν πολλοί να μας πούνε την γνώμη τους.....ένας μόνο νομίζω μας φτάνει. :cheer:

Εαν την ταΐζεις πριονίδι, χόρτα, χαρτί, κακαράτζες κτλ, θα δυσκολευτεί νομίζω να βογκήξει η Κινέζα. Εάν όμως την πλακώσεις στα χοντρά ροκανίδια, ακόμα και μαλακών ξύλων....λογικό είναι να κλατάρει σύντομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3899 από mavromatisk
Γιώργο
Μπορείς να περιγράψεις πώς κάνεις Μπριγκέττες;
Χρησιμοποιείς πρέσσα και τι είδους;
Ανεβάζεις τη θερμοκρασία του υλικού με κάποιο τρόπο;
Φυσικά θα σου ήμουν υπόχρεος αν ανέβαζες και κάποια φωτό της μηχανής σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.163 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ