Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78891 από stratis 1

kritikos έγραψε: κάναμε διάφορες δοκιμές και καταλήξαμε στο πυρηνόξηλο ...



εχεις φωτογραφια του λεβητα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78896 από kritikos

stratis 1 έγραψε:

kritikos έγραψε: κάναμε διάφορες δοκιμές και καταλήξαμε στο πυρηνόξηλο ...



εχεις φωτογραφια του λεβητα??


είναι ο κλασσικός λέβητας που έχεις στο Μυαλό σου για το πυρηνάκι, με την διαφορά ότι υπάρχει ένας δεύτερος κοχλία από πάνω (μετατροπή του παλιού) που ρίχνει το υλικό στον κάτω κοχλία ... με αυτό τον τρόπο δουλεύει πέλλετ και θρύμμα μέχρι δύο πόντους μαξιμουμ ... φωτογραφία δεν έχω όμως όταν θα επισκευτώ την μητέρα μου θα φροντίσω να φέρω μία ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78900 από stratis 1

kritikos έγραψε:

stratis 1 έγραψε:

kritikos έγραψε: κάναμε διάφορες δοκιμές και καταλήξαμε στο πυρηνόξηλο ...



εχεις φωτογραφια του λεβητα??


είναι ο κλασσικός λέβητας που έχεις στο Μυαλό σου για το πυρηνάκι, με την διαφορά ότι υπάρχει ένας δεύτερος κοχλία από πάνω (μετατροπή του παλιού) που ρίχνει το υλικό στον κάτω κοχλία ... με αυτό τον τρόπο δουλεύει πέλλετ και θρύμμα μέχρι δύο πόντους μαξιμουμ ... φωτογραφία δεν έχω όμως όταν θα επισκευτώ την μητέρα μου θα φροντίσω να φέρω μία ...


το σιλο του ειναι δηλαδη κωνικο και δεν εχει μεσα αναδευτηρι(αν δεν ειναι ετσι διόρθωσε)
τοτε αυτος ειναι για πυρηνοξυλο και πελλετ και οχι για θρυμμα η πριονιδι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78901 από stratis 1
ποσες θερμιδες ειναι και για ποσα τετραγωνικα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78935 από OANNHSEA

stratis 1 έγραψε:

kritikos έγραψε: Στρατής για καυστήρες βιομάζας λέμε ... πλέον έχουν προσαρμοστεί όλοι ... δεν ξέρω πότε πήγες εσύ εγώ πήγα φέτος τον Σεπτέμβριο ...

Ειδικά αυτός του Χουμεριανού που πήρα εγώ καίει τα πάντα, μάλιστα πουλάει πολλούς και στην Βόρεια Ελλάδα, ειδικά σε περιοχές που καίνε κουκούτσια από βερίκοκο ... εγώ πριν τον πάρω του έδωσα θρύμμα από κλάδεμα ελιάς για δοκιμή ...


εχει δηλαδη διπλο αριδι και συστημα αναδευσης του υλικου?


Κοχλίας μεταφοράς λέγεται!!!
Η αρίδα είναι το τρυπάνι εδάφους!!!
Μην καταστρέφετε την ελληνική γλώσσα!!!

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79079 από osakis
Διαβάζοντας όλα αυτά που έχουν γραφτή της τελευταίες μέρες νομίζω ότι πρέπει να καταθέσω ξανά
και την δική μου εμπειρία από την παραγωγή πελλετ.
Βέβαια πρέπει να πω ότι τα έξοδα δεν είναι υπολογισμένα όπως του Βοιομαζιστη, και θα συμφωνήσω
μαζί του ως προς το ζόρι που τραβάς για να μαζέψεις την πρώτη ύλη και στο ότι όσο ποιο φθηνά
μηχανήματα πάρεις και κατά συνέπεια ποιο μικρά, τόσο ποιο πολύ θα κουράζεσαι και τόσο ποιο πολύ
θα ανεβάζεις το κοστολόγιο ανά κιλό πελλετ
Τώρα στο προκείμενο εγώ έφτιαξα περίπου 3,5 με 4 τόνους πελλετ έχοντας τον καταστροφέα 6.5 ΗΡ
www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=250&cat=57 τον σφυρομυλο σαν αυτόν που έχει ο Μάστορας στα 7,5 KW ( και που δεν μπορεί να αλέσει 2 τόνους τρήμα) και την πρέσα την 7,5 KW με κίνηση στη μήτρα.
Ο απολογισμός είναι 10 μέρες σκληρής δουλιας για να μαζέψω τούς κλάδους ελαίας, περίπου 10 ώρες ο σφυρομυλος για να τα αλέσει, και 12 με 15 ώρες η πρέσα για να τα κάνει πελλετ.
Άρα 150 euro βενζίνη αυτοκίνητο και καταστροφέας και δεν ξέρω ποσό κάνει το ρεύμα.
Και 100 euro διάφορα που βαριέμαι να τα αναφέρω ένα ένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.197 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ