Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78826 από kritikos
Εγώ νομίζω ότι όλοι βοηθούν με αυτά που γράφουν, και οι περισσότεροι είναι καλοπροαίρετοι. Η συζήτηση εδώ με μία προσεκτική ανάγνωση μπορεί να βοηθήσει όλους ακόμα και με τις τελευταίες αντιπαραθέσεις ... τώρα αν ο μάστορας έχει περισσότερο ζήλο ή κάποιοι τα βάζουν όλα κάτω με μολύβι και χαρτί θεωρώ ότι είναι λεπτομέρειες ...
Εκτιμώ πολύ την ιδεολογία που παρέθεσαν ο μάστορας και ο ονησεα ... και πάρα πολλές φορές λειτουργώ έτσι ... τελευταία όμως λόγω εμπειρίας και ελλείψει χρόνου επιλέγω να λειτουργώ όπως ο βιομαζιστής ... ο οποίος καλά κάνει και προσπαθεί να προφυλάξει κάποιους να μην βιαστούν να κάνουν κινήσεις ....
Βέβαια αυτό που έπαθε ο βιομαζιστής το έχω κάνει πολλές φορές στη ζωή μου και παρόλη την αρχική ζημιά η συνέχεια ήταν πάντα επικερδής για μένα, γιατί εκτός από το αρχικό κεφάλαιο υπάρχει και η γνώση αποκτά κάποιος με την τριβή με το αντικείμενο. Αυτό μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να ανοίξουν ορίζοντες που δεν μπορείς να φανταστείς ή να είσαι πολύ ποιο έτοιμος να αποφύγεις ανάλογες κακοτοπιές κλπ ... με λίγα λόγια θέλω να πω ότι όλα είναι σχετικά και καλό είναι να λέμε όλοι την γνώμη μας χωρίς να σηκώνουμε τους τόνους και χωρίς να τσακωνόμαστε
Γιαυτό ας συνεχίζουμε να ενώνουμε τις δυνάμεις για όλους αυτούς τους λόγους που έγραψαν κάποιοι πολύ εύστοχα
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kritikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78834 από stratis 1
OANNHSEA έγραψε:
Πέμπτον, γιατί το πέλετ έχει μεγαλύτερη απόδοση από τη σκέτη βιομάζα σε ένα λέβητα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέμε κάψτε μόνο πέλετ. Φτιάξτε τη δική σας βιομάζα και κάψτε την. Δεν μπορείς όμως να κάψεις π.χ. χαρτί σε λέβητα βιομάζας, ούτε κοπριά. Αυτά πρέπει να γίνουν πέλετ πρώτα για να καούν...


Φιλε OANNHSEA πως τεκμηριώνεται αυτο που λες παραπανω?
Προσπαθησα να δω τη διαφορα καίγοντας μονο πελλετ τη μια φορα και την αλλη μερα τριμα απο το ιδιο υλικο,και διαφορα δεν ειδα.
Τον ιδιο χρονο κανει να ανοιξει ο θερμοστατης με τη ιδια ποσοτητα σε κιλα,ειτε βαζω πελλετ στον καυστηρα,ειτε πριονιδι ειτε ξυλα .
βεβαια δεν ειναι επιστημονικες οι μετρησεις μου (δεν εχω οργανα ακριβείας)αλλα με το 'ματι'δεν βλεπω αισθητή διαφορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78843 από OANNHSEA

stratis 1 έγραψε: OANNHSEA έγραψε:
Πέμπτον, γιατί το πέλετ έχει μεγαλύτερη απόδοση από τη σκέτη βιομάζα σε ένα λέβητα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέμε κάψτε μόνο πέλετ. Φτιάξτε τη δική σας βιομάζα και κάψτε την. Δεν μπορείς όμως να κάψεις π.χ. χαρτί σε λέβητα βιομάζας, ούτε κοπριά. Αυτά πρέπει να γίνουν πέλετ πρώτα για να καούν...


Φιλε OANNHSEA πως τεκμηριώνεται αυτο που λες παραπανω?
Προσπαθησα να δω τη διαφορα καίγοντας μονο πελλετ τη μια φορα και την αλλη μερα τριμα απο το ιδιο υλικο,και διαφορα δεν ειδα.
Τον ιδιο χρονο κανει να ανοιξει ο θερμοστατης με τη ιδια ποσοτητα σε κιλα,ειτε βαζω πελλετ στον καυστηρα,ειτε πριονιδι ειτε ξυλα .
βεβαια δεν ειναι επιστημονικες οι μετρησεις μου (δεν εχω οργανα ακριβείας)αλλα με το 'ματι'δεν βλεπω αισθητή διαφορα.


Την κατανάλωση την μέτρησες σε βάρος; :)
Για να καταλάβεις: θεωρία...
Φαντάσου ένα τρίγωνο (το τρίγωνο της φωτιάς) στις ακμές του οποίου υπάρχουν, αέρας, θερμοκρασία, υλικό. Για να έχεις τη μέγιστη απόδοση θα πρέπει να ισχύουν και τα τρία παραπάνω. Εάν χαθεί το ένα δεν έχεις φωτιά...
Το πέλετ αφήνει κενά ανάμεσα στα κομμάτια και έτσι περνάει καλύτερα ο αέρας - ο αέρας αυξάνει την θερμοκρασία της καύσης και έχεις καλύτερη καύση του υλικού.
Συν το ότι φυσικά το υλικό σου δεν πετάει - για αυτό λέμε ότι στους λέβητες βιομάζας θα πρέπει να υπάρχει και κυκλώνας στην έξοδο της καμινάδας...
Αυτό θα το δεις πάρα πολύ έντονα εάν κάνεις τις δοκιμές με χαρτί ή με κοπριά (όχι κοπριά από όρνιθες ή αιγοπρόβατα)... Όπως έντονα μπορούν να το δουν και αυτοί που χρησιμοποιούν πυρηνόξυλο ενώ ο λέβητας τους είναι γενικά βιομάζας και όχι μόνο για πυρηνόξυλο.
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78846 από stratis 1

xrysafis72 έγραψε:

Βιομαζιστής έγραψε: Τώρα τι λέτε, θα με βάλετε στο τρυπάκι να μπαίνω κάθε μέρα στο site, στο forum και στο μίτο για να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας;

@antisakis
Ισχύει ότι σου είπε ο stergiosbik.

@mastoras
Πες το πως σκέφτεσαι εξ αρχής, γιατί ο άλλος που δεν σκέφτεται αλτρουιστικά σαν και σένα δηλ. γουστάρω να παράγω δικό μου πέλλετ με οποιοδήποτε κόστος (σε κόπο και χρήμα)πέφτει σε μια παγίδα και από εκεί που πάει για μαλλί, τελικά βγαίνει κουρεμένος.

Για πέστε μου ρε λεβέντες, ποιος είναι ο ρόλος του forum για να το καταλάβω και εγώ ο αδαής;
Είναι να κάνουμε μάγκες τους Κινέζους και τους διάφορους εμπόρους ή να βοηθηθούμε μεταξύ μας ως προς το συμφέρον μας;
Τι διάολο δεν καταλαβαίνω;
Δηλαδή κάποιος έχει μια εμπειρία, εγώ στην συγκεκριμένη περίπτωση, τι πρέπει να κάνει; Να μην την καταθέσει; Να αδιαφορήσει; Να πει, άσε τους "μαλάκες" να την πατήσουν όπως την πάτησα κι εγώ;
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι διαολόφαρα είμαστε.

Εσύ mastora με την υπέρμετρη αισιοδοξία σου, τον ανορθόδοξο τρόπο σκέψης σου (κατά τα δικά σου λεγόμενα που τώρα όμως τα εξωτερίκευσες βάσει του τελευταίου μηνύματός σου) και τον τρόπο γραφής σου, δεν καταλαβαίνεις πως είναι δυνατόν να παρασύρεις κάποιους που δεν θέλουν να παρασυρθούν αλλά να βοηθηθούν;
Δεν έχω τίποτε άλλο μαζί σου.

φιλε μου σωστα κανεις και λες της εντυπωσης σου απο την εμπειρια που ειχε .και εμεις αυτο κανουνε(για μενα ισχυει η αγορα πεσσας).εσυ ομως εχει την δυνατοτητα να καψεις τσιπς αλλοι οχι.θα σταματησης την παραγωγη σου τσιπς και θα αγορασης ετοιμα?
εκει που θα αγοραζα αλλο λεβητα(βιομαζας) αγορασα πελλετομηχανη!!!
τα αλλα εργαλια θελω να πιστευω ειναι τα ιδια (σπαστηρα-σφυρομυλος)
και ενα ακομα ποσο χωρο θελεις να αποθηκευσης 2τονους πετρελαιο ,πελλετ και ποσο τσιπς?
δεν σε αντικρουω στης αποψεις σου αλλα ο καθενα κοιταει την τον συμφερει!!!!
και κατι τελευταιο αν εχει πετρελαιο δεν το βγαζει με τουλουμπα(ετσι λεμε εμεις εδω την εξαγωγη υγρων χειρωνακτηκα)αλλα με αντλια σε μοτορακι και αλλος με αντλια πομονα 100 αλογα.αλλος πληρωνει και αλλος κουραζεται,αλλα η ποσοτητα σε αφηνη κερδος.
σε αυτο το θεμα του φορουμ θα επανερθω κατα την παραγωγη και την καταναλωση και εντυπωσης απο την καυση του πελλετ στον καυστηρα μου.εχω καψει 2 τονους rz pellets(για μενα η κορυφη στα πελλετ) και μετης ιδιες ρυθμηση στον καυστηρα σαν κρητηριο θα αναφερθω!!!!!τα λεμε.... :kiss:


Αν για 1 τονο πελλετ θες 2 κυβικα χωρο για τριμα θες 3 κυβικα
Αν κανης μονος τροποποιηση στο λεβητα θες τα μισα απο οτι μια πελλετοπρεσσα
Εχω ξαναγραψει οτι ακομα και τον λεβητα βιομαζας που πουλαει ο Κεχιδης με 8000 ευρω να παρης,
θα κανης συντομοτερα αποσβεση απο το να επαιρνες ενα πελλετολεβητα με τα μισα λεφτα.
Το πελλετ που θα φτιαξεις θα εχει πολλες σταχτες λογο της πρωτης υλης που θα ειναι κλαδεματα,και θα εχης προβληματα στον ευαισθητο πελλετολεβητα,ενω με το τριμα τετοια προβληματα δεν υπαρχουν.(λογω αλλου τυπου καυστηρα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78850 από eliasger

OANNHSEA έγραψε:

stratis 1 έγραψε: OANNHSEA έγραψε:
Πέμπτον, γιατί το πέλετ έχει μεγαλύτερη απόδοση από τη σκέτη βιομάζα σε ένα λέβητα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέμε κάψτε μόνο πέλετ. Φτιάξτε τη δική σας βιομάζα και κάψτε την. Δεν μπορείς όμως να κάψεις π.χ. χαρτί σε λέβητα βιομάζας, ούτε κοπριά. Αυτά πρέπει να γίνουν πέλετ πρώτα για να καούν...


Φιλε OANNHSEA πως τεκμηριώνεται αυτο που λες παραπανω?
Προσπαθησα να δω τη διαφορα καίγοντας μονο πελλετ τη μια φορα και την αλλη μερα τριμα απο το ιδιο υλικο,και διαφορα δεν ειδα.
Τον ιδιο χρονο κανει να ανοιξει ο θερμοστατης με τη ιδια ποσοτητα σε κιλα,ειτε βαζω πελλετ στον καυστηρα,ειτε πριονιδι ειτε ξυλα .
βεβαια δεν ειναι επιστημονικες οι μετρησεις μου (δεν εχω οργανα ακριβείας)αλλα με το 'ματι'δεν βλεπω αισθητή διαφορα.


Την κατανάλωση την μέτρησες σε βάρος; :)
Για να καταλάβεις: θεωρία...
Φαντάσου ένα τρίγωνο (το τρίγωνο της φωτιάς) στις ακμές του οποίου υπάρχουν, αέρας, θερμοκρασία, υλικό. Για να έχεις τη μέγιστη απόδοση θα πρέπει να ισχύουν και τα τρία παραπάνω. Εάν χαθεί το ένα δεν έχεις φωτιά...
.


Γιάννη λυπάμαι φίλε αλλά είσαι λάθος :huh:
Το τρίγωνο της φωτιάς είναι μπάλα , βυζαρούδες ,πιώμα :lol: :lol: :lol: :lol: .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78852 από stratis 1

OANNHSEA έγραψε:

stratis 1 έγραψε: OANNHSEA έγραψε:
Πέμπτον, γιατί το πέλετ έχει μεγαλύτερη απόδοση από τη σκέτη βιομάζα σε ένα λέβητα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέμε κάψτε μόνο πέλετ. Φτιάξτε τη δική σας βιομάζα και κάψτε την. Δεν μπορείς όμως να κάψεις π.χ. χαρτί σε λέβητα βιομάζας, ούτε κοπριά. Αυτά πρέπει να γίνουν πέλετ πρώτα για να καούν...


Φιλε OANNHSEA πως τεκμηριώνεται αυτο που λες παραπανω?
Προσπαθησα να δω τη διαφορα καίγοντας μονο πελλετ τη μια φορα και την αλλη μερα τριμα απο το ιδιο υλικο,και διαφορα δεν ειδα.
Τον ιδιο χρονο κανει να ανοιξει ο θερμοστατης με τη ιδια ποσοτητα σε κιλα,ειτε βαζω πελλετ στον καυστηρα,ειτε πριονιδι ειτε ξυλα .
βεβαια δεν ειναι επιστημονικες οι μετρησεις μου (δεν εχω οργανα ακριβείας)αλλα με το 'ματι'δεν βλεπω αισθητή διαφορα.


Την κατανάλωση την μέτρησες σε βάρος; :)
Για να καταλάβεις: θεωρία...
Φαντάσου ένα τρίγωνο (το τρίγωνο της φωτιάς) στις ακμές του οποίου υπάρχουν, αέρας, θερμοκρασία, υλικό. Για να έχεις τη μέγιστη απόδοση θα πρέπει να ισχύουν και τα τρία παραπάνω. Εάν χαθεί το ένα δεν έχεις φωτιά...
Το πέλετ αφήνει κενά ανάμεσα στα κομμάτια και έτσι περνάει καλύτερα ο αέρας - ο αέρας αυξάνει την θερμοκρασία της καύσης και έχεις καλύτερη καύση του υλικού.
Συν το ότι φυσικά το υλικό σου δεν πετάει - για αυτό λέμε ότι στους λέβητες βιομάζας θα πρέπει να υπάρχει και κυκλώνας στην έξοδο της καμινάδας...
Αυτό θα το δεις πάρα πολύ έντονα εάν κάνεις τις δοκιμές με χαρτί ή με κοπριά (όχι κοπριά από όρνιθες ή αιγοπρόβατα)... Όπως έντονα μπορούν να το δουν και αυτοί που χρησιμοποιούν πυρηνόξυλο ενώ ο λέβητας τους είναι γενικά βιομάζας και όχι μόνο για πυρηνόξυλο.
.



σε ουγγιες :P χρυσος δεν ειπαμε??
Με σωστη ρυθμιση του φυσητήρα (χαμηλα) το υλικο δεν πεταει.
Για κυκλωνα σκεφτομουνα περσι με τον παλιο μου λεβητα.
Ο καινουργιος μου κραταει τις σταχτες στην αποπανω διαδρομη και στο κατω μερος της καμιναδας.εκει που ανοιγουμε και καθαριζουμε
Απο την καμιναδα δεν φευγει τιποτα.
Θα δοκιμασω κοπρια προβατων αν βρω στεγνη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.372 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ