Αγορά πελλετόπρεσας απο Κίνα

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7791 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ


Καλή την βλέπω και την πετρελιέρα......φτύνει πράγμα γρήγορα. :ohmy:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7794 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ
Παιδια προσοχη μολις μηλησα με εταιρια μεταφορας.....
Σας δηνουν πολυ χαμηλη μεταφορα απο κινα και μετα σας γδερνουν στην Ελλαδα.
Ο που σας χρεονουν επι 5 τα εξοδα του λημανιου.Θα ξερω ποιο πολα σε ληγες μερες.
Απο δευτερα μαλων.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7796 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ
Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σου androutso :)

Αλλά δεν κατάλαβα. Ποιοι μας γδέρνουν ? Από ποιους άραγε να φοβόμαστε, από τους πατριώτες μας η τους Κινέζους ? :woohoo:

Περιμένουμε την δευτέρα τα νέα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7803 από pantelis1973
μαστορα παραθετω το κιμενο απο το νημα με τις κινεζικες.

dmtr έγραψε:

Γεια σας και από μένα.
Σήμερα παρήγγειλα 2 σόμπες Pellet, τα μοντελα HP26 (13kw) & HP62 (9kw), στην Κινα. Τα μοντέλα αυτά μοιάζουν σαν αυτές του Βόλου, αν δεν είναι και ακριβώς οι ίδιες. Στοιχίζουν 1225 ευρώ CIF Πειραιά. Μου είπαν οτι θα πληρώσω 28% στην αξία των αντικειμένων, φόρο, δηλαδή άλλα 300. Βάλε και εκτελωνισμό - μεταφορά συνολικά 1600 ευρω και οι 2.
Αν τις επαιρνα από Ελλάδα θα μου στοίχιζαν γύρω στα 2200.
Θα παραλάβω σε 40 μέρες περίπου. Μέχρι τότε πετρέλαιο!


Νασικας
μακάρι να πληρώσεις τόσο λίγα.
Όταν σου βγάλουν το κουστούμι απο το γκρουπαζ και τους λιμενοβιομηχανους,φοβάμαι ότι θα εκπλαγείς δυσάρεστα.

α...φρόντισε να έχεις και το CE cerificate (εκτός αν ο εκτελωνιστής σου έχει μπαρμπα στο ντογανι)


Μακάρι να στοιχίσει τόσο. Ανοίγεις δρόμους για φτηνό εργαλείο.
Βλέπω όμως όρους FOB. Τούτο σημαίνει ότι διάλεξες εσυ ναυτιλιακό πρακτορείο. Κάλεσέ τους και ξεκαθάρισε πόσα θα χρεώσουν στο λιμάνι για ξεφόρτωμα γκρουπαζ φορτίου κλπ.

- ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο εκτελωνιστής πρέπει να έχει πρωτότυπο CE certificate. (Αν είναι αλάνι, την βγάζει και με φωτοτυπία)



οποτε αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι θελουμε να ξερουμε ποσο θα στοιχισει για CIF Πειραια,τον φορο 28%,την ασφαλεια,το ξεφορτωμα,γκρουπαζ και το CE..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7810 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ

mastoras έγραψε: Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σου androutso :)

Αλλά δεν κατάλαβα. Ποιοι μας γδέρνουν ? Από ποιους άραγε να φοβόμαστε, από τους πατριώτες μας η τους Κινέζους ? :woohoo:

Περιμένουμε την δευτέρα τα νέα.


Αυτο που μου εδωσαν να καταλαβω ειναι οτι ειναι ενα κολπο τον μεταφωρηκων εταιριων.
Οπου μεσα στο κολπο ειναι και ο Κινεζος εμπορας.Σου λεει οτι για να μεταφερεις μια πρεσα απο την Κινα στο λινανι ειναι 20$. Αλλα δεν σου λεει ποια ειναι τα εξωδα της μεταφωρηκης εταιριας στο λιμανη.
Οπου εχεις
1)Free out (δεν ξερω ποσο)
2)Εργατηκα αποθηκευσης (δεν ξερω ποσο)
3)Εξοδα εκτελωνηστη(χαρτοσημα και αμοιβη εκτελωνηστη) (δεν ξερω ποσο)
4)τελωνιο, Δ.Ε.Τ.Ε ,δασμοι, ΦΠΑ(ολα αυτα περηπου 26%-28% επανω στην αξια του εμπορευματος)
Ολλα αυτα μου ειπαν οτι τα κανουν επι 5 σε σχεση με της πραγματηκες τιμες.

Δεν το εχω κανει ποτε απλα μεταφερω οτι μου ειπαν απο την μεταφωρηκη θα το ψαξω εκτενεστερα και θα σας πω.

Για εναν λεβητα 340 κιλων πανω σε μπαλετα πληρωσα 25 ευρο Αθηνα Πατρα.Οπου ηταν η χαμηλοτερη που βρεικα.Ποσο μαλων για μια πρεσσα 200 κιλων απο την αλλη ακρη της γης.
Η Κινα ειναι πολυ μακρια.Εχω παει και εκανα απο το σπιτι μου μεχρι να φτασω στην Κινα σε ενα χωριο 8 εκατομιριων εξω απο την Σανγκαη 36 ωρες στους δρομους τα ταχι και τα αεροπλανα.
Ειναι δηνατων να ειναι μονο 20$????? :evil: :evil: :evil: :evil:

ATMOS DC32S
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8036 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Αγορά πελλετόπρεσας απο ΚΙΝΑ

mastoras έγραψε:

jnet έγραψε: Εχω φίλο που έφερε μια τέτοια από Κίνα του κόστισε 1100€ περίπου(μαζί με κανα 2 ανταλλακτικά μια και είναι παλιό μηχανουργός) αλλά μου είπε οτι αν μαζευομασταν καμμια 10αριά θα μας έβγαινε 700-800€. Είναι αυτός που είχα πάει και εβγαλα τις φωτογραφίες με τα pellet από χαρτόνι κλπ . Αν θέλετε μαζεύω περισσότερες πληροφορίες


Ο μηχανουργός δεν ψήνεται να κάτσει σε πληκτρολόγιο......αν το έκανε, απλά δεν θα ήταν μηχανουργός. :lol:

Οπότε κ Διαχειριστά παρακαλούμε μαζέψτε όσες πληροφορίες μπορείτε από τον φίλο σας. Δεν θα μας είναι απλώς χρήσιμες, αλλά σε μερικές περιπτώσεις έγκειται θέμα επιβίωσης μερικών συνανθρώπων μας. ;)

Όσο για να μαζευτούμε καμιά δεκαριά αυτό δεν μπορεί να γίνει ούτε στον αιώνα τον άπαντα. Οι Ελληνες δεν φημιζόμαστε για την συλλογικότητα μας. :(


Μεταφέρω αυτούσια την απάντηση του φίλου μου
Γιώργο αυτό που ζήτησες για τα μηχανήματα.
Λάβε υπόψη ότι οι τιμές αφορούν αγορά 10 μηχανών, εγώ στην μία που αγόρασα από 550$ μου βγήκε με όλα και ένα σετ ανταλλακτικών 1150€.
Αν μαζευτούν καμιά δεκαριά που θέλουν μπορώ να το τακτοποιήσω, με ένα 15% κέρδος φυσικά, νομίζω πως η μικρούλα η 3φασική που πήρα θα βγει γύρω στα 700€, στην Θεσσαλονίκη.

Η διεύθυνση σε From: Weihua Zhao [Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.]

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ