Εργοστάσιο pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44349 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Εργοστάσιο pellet

Τι ανταγωνισμός και πράσινα άλογα.....η γειτονιά θα έχει πέλλετ δουλεμένο στην Ελλάδα, και όχι εισαγόμενο.

Μάστορας!!! Τι βρήκες αγόρι μου!!!
Αυτή είναι η νέα μονάδα της εταιρείας - είναι μεγαλύτερη από την περσινή και πιο εξελιγμένη!!!
Άρα τουλάχιστον μία εταιρεία έχει αποκτήσει τεχνογνωσία και εξελίσσεται!!!
Γουστάρω νέα!!!

το παλικαρι ενα ''εργοστασιο'' που φαινεται μεσα πληρη αταξια με μονο τα απολυτως βασικα απο μηχανηματα για να βγαλεις απλα ενα πελλετ οτι ναναι.

Εάν υπάρχει κάποια αμφιβολία για την ποιότητα του πέλετ του Δεληκούρα, δεν έχετε παρά να τον πάρετε τηλέφωνο και τον ρωτήσετε από που μπορείτε να το αγοράσετε...
Για να δείτε με τα ίδια σας τα μάτια την ποιότητα του...

Βέβαια ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί π.χ. η Δέλτα κάνει το Νο1 γιαούρτι και είναι μπανάλ τα γιαούρτια των μικρών παραγωγών...
Δεν μπορώ να το καταλάβω.
Σε κάθε προϊόν καταλαβαίνεις την ποιότητα του - στο πέλετ στη καύση του ή και ακόμα μέσα στη σακούλα. Άρα τι σχέση έχει για το πως το φτιάχνει και με τι μηχανήματα;
Το πέλετ από τη βιοτεχνία που παρέθεσε ο Μάστορας δεν θα το αγοράσουν δηλαδή γιατί είναι φτιαγμένο μέσα σε 20 τετραγωνικά με τέσσερα μηχανήματα και όχι σε εργοστάσιο των 2 μυρρίων;;;

Τωρα αν για καποιους φαινονται ουτοπικα τα νουμερα με μια πολυ απλα ερευνα στο ιντερνετ μπορειτε να δειτε τις τιμες αυτες.

Όπως μπορείτε και να δείτε ότι για παραγωγή αγροπέλετ φτάνουν και τα 100.000 ευρώ για 500 κιλά την ώρα, χώρια φυσικά τα κτίρια, οι άδειες κ.τ.λ.π.

Αν εχεις πραγματικα ασχοληθει με το θεμα της παραγωγης πελλετ απο ξυλο ολα αυτα που γραφεις ειναι απλα παραπληροφορηση για τους υπολοιπους εδω μεσα που θελουν να μαθουν και να ψαχτουν.

Ναι, ναι!!!
Ψαχτείτε να φτιάξετε ένα εργοστάσιο των 2 εκατομμυρίων!!!
Γιατί με 200.000 ευρώ (η ακόμα και λιγότερα) δεν φτιάχνετε...
Τα βίντεο λένε ψέματα... Η ποιότητα των δύο αυτών βιοτεχνιών είναι ψεύτικη...
Το ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν πάνω από 30 μικροί παραγωγοί με δικό τους σήμα στην Ελλάδα,ακόμα και σε νησιά, και οι οποίοι παράγουν μέχρι 500 κιλά την ώρα και τα πάνε καλά, είναι και αυτό ψέμα...
Πωπω πινόκιο που είμαι... :P

Μη συγκρίνεις agropellet με wood pellet όσον αφορά τη στάχτη...

Για ξαναδιάβασε DOOM_NX τα γραφόμενα μου.
Δεν έκανα σύγκριση πέλετ με αγροπέλετ - έκανα σύγκριση αγροπελετ με ξύλα...
Και δη με ξύλα που οι απατεώνες τα πουλάνε και με 40% υγρασία!!!

Απο την αλλη ο ανθρωπος στο Ρεντη αυτη τη στιγμη ΠΑΡΑΓΕΙ ( 1 το κρατουμενο θα επανελθω και με δευτερο) και - προφανως - πουλλάει...

500 τόνους είχε κλείσει σε παραγγελίες μέχρι τον Ιούλιο, με παράδοση από μέσα Σεπτεμβρίου...
Έχω να του μιλήσω από τότε...

Δεν μπορω να φανταστω οτι με αυτα τα μηχανηματα θα βγει σωστο πελλετ που θα πληρει τις βασικες προδιαγραφες για Α πελλετ. Για βιομηχανικη χρηση μπορει να κανει.

Αγοράστε το για να δείτε την ποιότητα του...
Ούτε εγώ το πίστευα ότι θα βγάλει τόσο καλή ποιότητα....
Και όχι μόνο αυτό, αλλά οι πελάτες του είναι διανομείς πέλετ που πέρυσι είχαν πέλετ άλλης εταιρείας προς διακίνηση...

Οσον αφορα τα μηχανηματα προκαλω οποιονδηποτε να μου δειξει ενα καλο κινζεικο μηχανημα σε συγκριση με ενα ευρωπαικο η αμερικανικο που βλεπουμε οτι δουλευουν 20 χρονια αποδεδειγμενα και δεν εχουν παρουσιασει τιποτα παρα τη βασικη συντηρηση.

Ρε μάστορα, εσύ μπορείς να μου δείξεις ένα τέτοιο μηχάνημα;;;
Γιατί όσα μηχανήματα έχω βρει στο διαδίκτυο ως μεταχειρισμένα, όλα γράφουν κάτω από 10 χρόνια αγοράς και το 50% από αυτά είναι μετασκευασμένα...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44415 από greenpower
Απαντήθηκε από greenpower στο θέμα Εργοστάσιο pellet
Δεν βγαινει ακρη.. Συνεχιζεις να υποστηριζεις οτι ειναι καλο. Γιατι λοιπον δεν βγαζει κανενα σοβαρο πιστοποιητικο να ξεχωρισει? Ολα τα υπολοιπα ειναι φουμαρα και μεταξωτες κορδελες.......


Οσον αφορα τα μηχανηματα δες στο γοογλι της cpm, kahl που εχουν πολυ παλια μηχανηματα και δες οτι ακομη και τωρα δουλευουν και μετα απο τοσο χρονια μονο ρολεμαν αλλαξανε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44462 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Εργοστάσιο pellet
Τα πιστοποιητικά χρειάζονται χρόνο για να εκτελεστούν ... στην καλύτερη ένα εξάμηνο για να το θεωρήσω εγώ προσωπικά ως αξιόπιστο ... Δλδ μια ολόκληρη σεζόν παραγωγής , αφού το χειμώνα δεν λειτουργούν λόγω ΠΟΛΥ αυξημένου κόστους ... για να το εξηγήσω κι όλας ...

Το χειμώνα κόβονται τα δέντρα , και μέχρι τον Ιούνιο που ξεκινάει η παραγωγή έχουν φτάσει , κομένα αρκετά τουλάχιστον ένα κάτω σε 20 με 40% η υγρασία , ναι τα δέντρα έχουν πολύ μεγαλύτερη υγρασία από 50% , εδώ το ανθρώπινο σώμα αποτελείται από 70% νερό ...

Το να ξεράνεις το ξύλο για άμεση παραγωγή κοστίζει πάρα πολύ , τόσο που αυξάνει πολύ τις τελικές τιμές ...

Αυτός είναι ο κύκλος του ξύλου και ένα σωστό εργοστάσιο απορροφά τουλάχιστον περσινό ξύλο , δλδ για ένα εργοστάσιο που θέλει να ξεκινήσει παραγωγή τον Ιούνιο του 2013 , θα πρέπει η πρώτη του ύλη να έχει κοπεί το χειμώνα 2011-2012 , ώστε να έχουν 15 μήνες κομμένα , άρα και χαμηλή υγρασία , ώστε να μην χρειάζεται τουλάχιστον ξηραντήρια , ηλιακά ξηραντήρια πιστεύω πως είναι για μικρές ποσότητες , ιδανικά για βιοτεχνίας , όχι για εργοστάσιο ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44475 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Εργοστάσιο pellet
greenpower.
δεν απαντησες σε κατι συγκεκριμενο που σου ειπα.

το ξαναλεω εν συντομια.
Κρινεις το προιον απο την εικονα της κατασκευης - δεκτό.
αλλα αφηνεις ασχολιαστο το αλλο για την μεγαλη βιομηχανια.... και τις μουφα παρτιδες που εβγαλε..
αρα - για μενα - ΟΥΤΕ αυτο ειναι κριτηριο.....

και ΤΕΛΙΚΑ τι ενδιαφερει τον καταναλωτη???
να καιει καλα ή να εχει ονομα κι ας ειναι οτι ναναι??
το "φιαχνεται σαν" ειναι το ιδιο με το "εχει"????

και ολα τα αλλα που εγραψα πριν...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44493 από greenpower
Απαντήθηκε από greenpower στο θέμα Εργοστάσιο pellet
συγγνωμη φιλτατε Fokion εκ παραδρομης δεν απαντησα.

Λοιπον απο αυτο που βλεπω ειναι σιγουρο και το αποτελεσμα γιατι δεν μπορεις στο περιπου να βγαλεις σωστο αποτελεσμα. Αν δεν μετρα σωστα την υγρασια σε καθε σταδιο πως ξερεις τελικα το τελικο προιον τι ειναι? Ετσι στο περιπου? Σε εργοστασια σωστα υπαρχουν μετρητες υγρασιας τουλαχιστον μετα το μυλο στο condititioner και μετα το cooler . Εδω δεν φανηκε κατι τετοιο.

Αυτο με τις μουφα παρτιδες μπορω να καταλαβω γιατι εγινε αφου τελικα η καταλαηξη τις εταιριας δεν φαινεται να εχει αισιο τελος.

Τον καταναλωτη πρεπει να τον ενδιαφερει αν κανει καλη καυση και τι σταχτη αφηνει αλλα αν εχει πιστοποιητικα σοβαρα αυτο ειναι δεδομενο .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44538 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Εργοστάσιο pellet

OANNHSEA έγραψε: Για ξαναδιάβασε DOOM_NX τα γραφόμενα μου.
Δεν έκανα σύγκριση πέλετ με αγροπέλετ - έκανα σύγκριση αγροπελετ με ξύλα...
Και δη με ξύλα που οι απατεώνες τα πουλάνε και με 40% υγρασία!!!

Έχεις δίκιο. Δικό μου το λάθος. Συγγνώμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ