Παραγωγή pellet στην Κρήτη

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19526 από nikos_chania
Παραγωγή pellet στην Κρήτη δημιουργήθηκε από nikos_chania
Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Ονομάζομαι Νίκος, είμαι 40 ετών και ζω στα Χανιά.
Δεν είμαι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης, αλλά κατάγομαι από αγροτική οικογένεια και έχω ένα χωράφι με ελιές και πορτοκαλιές.

Όπως γνωρίζουν όλοι οι ελαιοπαραγωγοί, κατά τη συγκομιδή των ελιών προκύπτει κάθε φορά και μια σημαντική ποσότητα κλαδιών ελιάς, από τα κλαδέματα και τα κοψίματα των δέντρων.

Επίσης, μερικές από τις ελιές είναι μεγάλες και παλιές και δεν αποδίδουν σημαντικό εισόδημα, γι’ αυτό και αποφάσισα να τις κόψω για να φυτέψω μια άλλη πιο αποδοτική ποικιλία ελιών.
Από την κοπή των δέντρων έχει προκύπτει μια σημαντική ποσότητα ξυλείας και μια εξίσου σημαντική ποσότητα κλαδιών ελιάς.
Την ξυλεία θα την αξιοποιήσω ως καύσιμο στο ενεργειακό τζάκι το οποίο έχω εγκατεστημένο στο σπίτι μου.
Αναρωτιέμαι πως θα μπορούσα να αξιοποιήσω και τη μεγάλη ποσότητα κλαδιών η οποία επίσης έχει προκύψει από το κόψιμο των δέντρων.

Όπως όλοι γνωρίζουν, η συνήθης πρακτική η οποία εφαρμόζεται σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το κάψιμο των κλαδιών στο χωράφι.
Ωστόσο θεωρώ ότι κάτι τέτοιο είναι σπατάλη ενέργειας και βιομάζας, η οποία ενδεχομένως θα μπορούσε να αξιοποιηθεί ως στερεό καύσιμο για την θέρμανση των σπιτιών.

Ρωτώντας διάφορους γνωστούς και ψάχνοντας στο internet, έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν αφενός μεν μηχανήματα καταστροφής των κλαδιών και μετατροπής τους σε πριονίδι, αφετέρου δε μηχανήματα παραγωγής πέλλετ (pellet) από το πριονίδι το οποίο προκύπτει από την καταστροφή των κλαδιών, τα οποία είναι σχετικά μικρής κλίμακας και θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για την κατ΄ οίκον παραγωγή πέλλετ.

Ενδεχομένως το πέλλετ το οποίο θα προκύψει από τα κλαδιά της ελιάς να μην είναι απολύτως κατάλληλο για καυστήρες πέλλετ, μια και κατά την καύση του αφήνει μεγάλες ποσότητες υπολειμμάτων καύσης (στάχτες).
Είμαι όμως απολύτως βέβαιος ότι το πέλλετ αυτό θα μπορεί να καεί μαζί με τα ξύλα στο τζάκι, και μάλιστα πιστεύω ότι θα μπορούσε να αποτελέσει ένα άριστο συνοδευτικό καύσης.

Από όσο έχω διαπιστώσει, οι τιμές και των δύο αυτών μηχανημάτων συνολικά (δηλαδή του καταστροφέα κλαδιών και της πελλετομηχανής) κυμαίνονται από 3500 έως 5000 ευρώ (ή και παραπάνω) μαζί με το ΦΠΑ, και χωρίς τα μεταφορικά.
Το ποσό αυτό είναι μάλλον απαγορευτικό για ένα ιδιώτη ο οποίος δεν ενδιαφέρεται τόσο για την εμπορική εκμετάλλευση του προϊόντος, όσο για την αξιοποίηση της βιομάζας για τις ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού του, φυσικά με ένα λογικό κόστος.

Σκέφτηκα λοιπόν να απευθυνθώ στο forum και να ρωτήσω τα εξής δύο:
1. Αν υπάρχει κάποιος ιδιώτης, είτε στα Χανιά, είτε στην Κρήτη γενικότερα, ο οποίος να έχει τέτοιου είδους μηχανήματα, τα οποία θα ενδιαφερόμουν να τα ενοικιάσω για μερικές μέρες.
2. Αν υπάρχουν κάποιοι ιδιώτες, είτε στα Χανιά, είτε στην Κρήτη γενικότερα, οι οποίοι πιθανόν να ενδιαφερόντουσαν για την από κοινού αγορά τέτοιου είδους μηχανημάτων, ώστε να επιμεριστεί το κόστος αγοράς.

Επαναλαμβάνω ότι το κίνητρό μου δεν είναι η πιθανή εμπορική εκμετάλλευση του παραγόμενου προϊόντος (δεν έχω τη δυνατότητα και την ικανότητα για κάτι τέτοιο), αλλά η αξιοποίηση των κλαδιών ελιάς για την παραγωγή πέλλετ για οικιακή κατανάλωση, ως συνοδευτικό καύσης των ξύλων στο τζάκι, πάντοτε με ένα λογικό κόστος.

Θα χαρώ να πάρω απαντήσεις στο μήνυμά μου

Να είστε όλοι καλά

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Νίκος
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19532 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Παραγωγή pellet στην Κρήτη
Νίκο καλωσόρισες σου εβαλα ενα Link στο βασικό θέμα για παραγωγή για ιδιόχρηση που πιστεύω το διαβάζει περισσότερος κόσμος.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19554 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Παραγωγή pellet στην Κρήτη
Οι μπριγκέτες είναι μια καλύτερη λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19569 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Παραγωγή pellet στην Κρήτη
Νικο αν αποφασισες να κοψης τις ελιες ,ψαξε να βρης κατι αλλο να φυτεψης.
Το λαδι δεν εχει τιμη .
Με 5000 (δικη σου εκτίμηση,για μενα πολυ παραπανω) αγοραζεις 50 τονους ξυλα (οταν τελειωσουν τα δικα σου)και περνας 5 χρονια με 10 τονους το χρονο .η αγοραζεις πανω απο 50 τονους πυρινοξυλο και τη βγαζεις 10 χρονια με 5 τονους μεσο όρο το χρονο.
Στη δευτερη περιπτωση προσθεσε και 2000-2500Ε για αγορα πυρηνολεβητα.
Συμφωνω με τον giogud για τζακι μονο μπρικετες
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19592 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet στην Κρήτη
Λοιπόν:
Πρώτον, το να φτιάξεις πέλετ με το ξύλο της ελιάς είναι κομματάκι δύσκολο και θέλει δυνατό μηχάνημα. Το πιο λογικό είναι να πάρεις ένα λέβητα βιομάζας (και όχι μόνο πυρηνόξυλου) και να κάνεις ότι ξύλο έχεις chip για να τον τροφοδοτείς.
Σε δεύτερη φάση αγοράζεις ένα μηχάνημα πέλετ και κάνεις πέλετ ότι μπορείς να φανταστείς, από κοπριά μέχρι και λιγνίτη και άχυρο. Δηλαδή υλικά τα οποία εάν μπουν μόνα τους μέσα στον λέβητα δεν θα έχουν καλή καύση και θα πρέπει να είναι συμπιεσμένα για να καούν σωστά.

Δεύτερον, μπορεί να αγοράσεις μία πρέσα για μπριγκέτες.
Η πιο απλή και οικονομική είναι η κινεζική λύση - για 100 κιλά την ώρα και με ντίζελ έχει κόστος κάπου στα 4.500 ευρώ πλήρης στα χέρια σου.
Εκεί δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101341 από creta pellet
Απαντήθηκε από creta pellet στο θέμα Παραγωγή pellet στην Κρήτη
Με σβησατε .παραγωγη πελλετ στην κρητη δεν γραφετε παραγωγη κανουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ